Ogłoszenia duszpasterskie 22.03.2020 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

22 marca 2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych.       W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżyli z jak największym duchowym pożytkiem.. Przypominam, że w naszej parafii w każdy piątek wielkiego postu o godz. 16.30 razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy drogę krzyżową z udziałem dzieci, a o godz. 17.25 z udziałem wszystkich, w niedziele o godz.17.30 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali.
  2. W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza Caritas, która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz ludziom doświadczonym klęskami żywiołowymi. Niech wszyscy zaznają radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, zwłaszcza dzieci, samotni i opuszczeni, zapomniani przez najbliższych i pozostawieni własnemu losowi. Przy wyjściu pod chórem są do zabrania ulotki z nr KRS Caritas, na którą możemy odprowadzić 1% podatku z naszego rocznego rozliczenia.
  3. Przy bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego zbiórka żywności i środków czystości na paczki na święta dla potrzebujących z naszej parafii. Bóg zapłać za składane dary.
  4. Dzisiaj ofiarami do puszek przed kościołem będziemy mogli wesprzeć Wielkopostne Dzieło Pomocy „ Jałmużna Wielkopostna”. Niech to będzie wyraz naszej solidarności z potrzebującymi.W przyszłą niedzielę zbiórka ofiar do puszki przed kościołem na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  5. W środę, 25 marca, zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, będziemy obchodzili Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze Święte w naszej parafii będą sprawowane o godz. 7.00, 9.00 i 18.00. Uroczystość tę obchodzimy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Życie – wielki dar Stwórcy – jest święte od poczęcia w łonie matki aż do śmierci, domaga się poszanowania i obrony. Pamiętajmy, że nikt oprócz Pana Boga nie ma nad nim władzy. Osoby, które pragną rozpocząć dziewięciomiesięczną nowennę w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, tzw. duchową adopcję, zapraszamy do wzięcia deklaracji wyłożonej pod chórem i jej wypełnienie, a następnie złożenie w kancelarii. Złożenie przyrzeczeń będzie w środę na wszystkich Mszach świętych.
  6. Tradycyjne Rekolekcje Wielkopostne w tym roku w naszej parafii na razie przesuwamy w związku z epidemią kronawirusa. Zachęcamy do rekolekcji zamieszczonych od jutra 23 marca na stronie internetowej, profilu Facebook, kanale YouTube i portalu SoundCloud Szkoły Formacji Duchowej oraz na stronie internetowej i profilu Facebook Archidiecezji Lubelskiej. Zachęcamy również do udziału w rekolekcjach w 1 programie Polskiego Radia w niedziele o godz. 9.00 i 19.00. Szczegóły na tablicy ogłoszeń i naszej stronie internetowej. /goral.diecezja.lublin.pl/ Zachęcamy, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Panem Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Zapraszamy do spowiedzi wielkopostnej codziennie w naszej parafii przed Mszami świętymi o godz. 7.00 i 18.00. Pamiętajmy, że w tych świętych dniach Wielkiego Postu każdy gest solidarnej troski o bliźnich, także tej materialnej, ma szczególne znaczenie.
  7. Transmisja na żywo Mszy świętej, modlitwy różańcowej i nabożeństw z naszej parafii.

Informujemy, że uruchomiliśmy parafialny kanał na YouTube, na którym transmitujemy codziennie na żywo Mszę świętą o godz. 18.00, różaniec o godz. 20.30 oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Gorzkie żale.
INSTRUKCJA: Aby wejść na transmitowaną Mszę świętą należy kliknąć przycisk YOUTUBE (lub na naszej stronie na samym końcu zielonego paska zakładka youtube).
Dla osób korzystających z Facebooka, wystarczy polubić stronę naszej parafii i na bieżąco śledzić transmisje na żywo.
Można też wpisać w okienko wyszukiwarki google tekst: youtube parafia goral lublin i następnie kliknąć w wyszukany link.
Uwaga! Na stronie YouTube naszej parafii znajdują się także nagrania archiwalne. Aby uczestniczyć w transmisji na żywo  musi pisać na czerwono AKTUALNIE NA ŻYWO.
Plan transmisji na żywo: Codziennie: Msza święta o godz. 18.00, Różaniec o godz. 20.30, Piątek: Droga Krzyżowa o godz. 17.25, Niedziela: Gorzkie żale o godz. 17.30, Msza święta o godz. 18.00 

  1. Przypominamy zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 28 marca na niedzielę 29 marca 2020 r. Wskazania zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy.
  2. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  3. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Genowefa Sagan, lat 87  z ul. Szarych Szeregów, pogrzeb jutro 23 marca godz. 10.00, cmentarz na Majdanku, śp. Wiesław Wiktor Wieruszewski, lat  85 z ul. Głowackiego/DPS/, pogrzeb jutro  23 marca godz. 14.00, cmentarz przy  ul. Lipowej, śp. Ks. Prof. Czesław Bartnik, lat 90 z Domu Księży Emerytów przy ul. Bernardyńskiej 7. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….