Schola “Goralki”

UWAGA!!!

Schola Goralki ogłasza nabór na rok szkolny 2023.

Zapraszamy dziewczynki i chłopców z klas I – VI szkoły podstawowej do grupy młodszej.

Spotkania Scholi Dziecięcej „Goralki” w czwartki o godz. 16.00 (pierwsze spotkanie 5.10.2023 r.) w salce za zakrystią.

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami.

Scholę prowadzi pani Martyna Iskra, nasza organistka, tel. 605-587-685

Opiekun duchowy: ks. Grzegorz Opoka

Grupa młodzieżowa (od VI klasy szkoły podstawowej) – spotkania w sobotę o godz.  10.30 w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej CENTRUM ul. Skautów 3/33.
W niedzielę o godz. 17.30 w salce za zakrystią (śpiew na Mszy Świętej o godz. 18.00)
Opiekun duchowy: ks. Emil Chomontowski

Serdecznie ZAPRASZAMY dzieci i młodzież do wychwalania Pana Boga poprzez śpiew!

Wyjazdy formacyjno-rekolekcyjne na wakacjach jak i w ciągu roku to piękny, radosny standard.

Obecność scholi w liturgii i to nie tylko „od wielkiego święta”, ale w każdą niedzielę ukazuje bogactwo i różnorodność posług oraz zaangażowanie wiernych, którego zadaniem jest pomoc w inicjowaniu i podtrzymywaniu śpiewu podczas Mszy św.  W. Goethe powiedział: Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają”. A konkretnie chodzi nam o to by kształtować głos i serce. To wypełnia nasz warsztat muzyczny.

Mamy bardzo bogaty „repertuar muzyczny”, bo i takie też mamy życie: bogate w wydarzenia, spotkania nie przypadkowe, bo przecież takich nie ma i myśli – szybsze od pióra, które na szczęście czasem powracają. Śpiewamy – pewno jak wszyscy ludzie – w każdym dniu jakąś uwerturę Bogu.

Śpiewanie w scholi jest ponadto pracą zespołową i każdy ma możliwość podzielić się z innymi tym, czym go Pan Bóg najhojniej obdarował, czy to będzie piękna barwa głosu, czy też jego donośność, czy to będzie poczucie rytmu, pamięć muzyczna, ale też i dowcip, miłe usposobienie. Każdy z nas został obdarzony rozmaitymi talentami w różnym stopniu i ważne jest, ażeby otrzymane dary dobrze spożytkować.

I ostatnie zdanie do … obecnie czytającego te słowa.

Bóg i muzyka … Są właściwie dwie drogi dochodzenia do Boga poprzez muzykę. Pierwsza to droga uczuć, subiektywnych odniesień do sztuki i emocji. A jako, że o gustach się nie dyskutuje, lepiej od razu powiem o drugiej możliwości. Jest nią droga myśli, droga obiektywnego piękna wynikającego z proporcji harmonii. I ta droga jest nam bliższa. Dlaczego akurat ta? Bo słuchać muzyki, która się podoba, można raz, dwa … Natomiast rozumieć muzykę, podchodzić do niej w sposób intelektualny – to jest droga fascynująca, a każdy krok jest niepowtarzalny. I na odkrycie tej muzyki w sobie – zapraszamy. Najważniejsze, by umieć swoim życiem wygrać piękny koncert Bogu. On bez wątpienia rozumie i zna każdy rodzaj muzyki. Więc, do dzieła.

Schola – GORALKI