Chór parafialny “Stella Maris”

Chór żeński STELLA MARIS parafii pw. Bł. Bpa Władysława Gorala powstał w październiku 2014 roku. Celem zespołu jest przede wszystkim udział w liturgii mszy św. i podkreślanie śpiewem jej uroczystego charakteru. Chór oprawia liturgie w parafii, a także koncertuje, m.in. organizując koncerty cecyliańskie lub z innych okazji. W ostatnim czasie śpiewał na Jasnej Górze podczas pielgrzymki parafialnej. Współpracuje też ze środowiskiem lokalnym – m.in. szkołą podstawową nr 21, położonym na terenie parafii Domem Pomocy Społecznej, brał udział w festynie dzielnicy Wieniawa. Chór bierze też udział w festiwalach i konkursach – m.in. w kolejnych edycjach Festiwalu Chórów Parafialnych w Lublinie.

Zespół wykonuje repertuar religijny od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po współczesne pieśni i utwory religijne. Szczególnie akcentuje w repertuarze rys maryjny, nawiązując do obranej nazwy – tytułu Maryi, Gwiazdy Morza. W repertuarze chóru są również utwory patriotyczne i ludowe.

Do znaczących już sukcesów chóru należą:

– Złote Pasmo (94 pkt/100) w VII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek Karczmiska, 20 stycznia 2024 r.

– I miejsce w XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach (I 2022) w kategorii zespoły wokalne.
– Brązowy Dyplom w II Edycji Specjalnej Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej CANTANTES LUBLINENSIS w Lublinie 12-13.11.2021 r.
– II miejsce w XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach (I 2021);
– III miejsce w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej CANTATE DEO w Rzeszowie (14-15.06.2019 r.)
– I miejsce w XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – ŻORY 2019
– I miejsce w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach (I 2019);
– Wyróżnienie w Przeglądzie Amatorskich Zespołów Kolędniczych ,,SZCZODRAKI 2018/2019″ (I 2019)
– Srebrny Dyplom (XI 2018), w III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej CANTANTES LUBLINENSIS w Lublinie
– Wyróżnienie (XI 2015), NAGRODA (XI 2016) w Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno moja najmilsza” w Lublinie; oraz III NAGRODA w edycji specjalnej tego konkursu „Miasto moje kochane” z okazji 700-lecia Lublina (XI 2017);
– BRĄZOWY DYPLOM w Festiwalu Chóralnym Mater Misericordiae w Ząbkach (V 2017);
– I miejsce w XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach (I 2016);
– I miejsce w XX Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Garbowie (V 2015);

Założycielką i dyrygentką chóru jest Barbara Cedrowska, absolwentka muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończyła również studia podyplomowe z pedagogiki kształcenia słuchu (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) oraz pedagogiki rytmiki i prowadzenia zespołów (UMFC, Wydział w Białymstoku). Jest nauczycielką teorii, kształcenia słuchu i rytmiki w szkole muzycznej I stopnia we Włodawie. Od 2006 r. prowadzi Chór Dziecięcy PEREŁKI w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie, który bierze udział w projekcie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.

Próby odbywają się w środy w godz. 18.00-20.00 w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej CENTRUM  ul. Skautów 3 (pierwsza klatka od strony wąwozu) nr domofonu 33 .

Zapraszamy Panie i Panów do wstąpienia w szeregi naszego Chóru. Przesłuchania podczas prób w środy w godz. 18.00-20.00.

 

W niedzielę 17 marca 2024 r. o godz. 17 odbył się piękny koncert muzyki pasyjnej ,,GETSEMANI …”. Wystąpił Chór LUTNIA Parafii pw. nawrócenia św. Pawła w Bełżycach, Zespół Wokalny ,,MAGNIFICAT” Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Palikijach, Chór Szkoły Muzycznej II st. im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie oraz Chór STELLA MARIS z naszej Parafii.

 

W sobotę 20 stycznia 2024 r. nasz Chór Stella Maris wyśpiewał Złote Pasmo (94 punkty/100) w VII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, Karczmiska 2024.

 

 

W niedzielę 14 stycznia 2024 r. odbył się koncert kolędowy ,,Tylko jedna taka noc …”. Chór Stella Maris wraz z Chórem dziecięcym PEREŁKI wykonał piękne kolędy i pastorałki.

 

W niedzielę 7 stycznia 2024 r. nasz Chór Stella Maris wykonał piękne kolędy i pastorałki w kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Staszica w Lublinie.

W niedzielę 3 grudnia 2023 r godz. 18.15 nasz Chór Stella Maris wykonał Akatyst ku czci Bogurodzicy w Archikatedrze Lubelskiej

 

 

W dniu 11 listopada 2023 r. po Mszy św. o godz. 9.00 w kościele pw. bł bpa Władysława Gorala w Lublinie odbył się Koncert Patriotyczny ,,A serce tęskni …”. W programie wybrzmiały utwory patriotyczne i ludowe w wykonaniu dwóch lubelskich chórów: Chóru STELLA MARIS z naszej Parafii oraz Kameralnego chóru CONTINUUM Lubelskiej Izby Lekarskiej.

W sobotę 21 października 2023 r. o godz. 17.00 odbył się koncert ,,Modlitwy dorosłych i dzieci …”. Chór STELLA MARIS i Chór dziecięcy PEREŁKI ze Szkoły Podstawowej nr 21 wykonał różne opracowania modlitwy Ave Maria, Aniele Boży oraz wspólnie wykonał Hymn III Tysiąclecia.

 

W sobotę 13 maja 2023 r. w Kościele p.w. bł. bpa Władysława Gorala odbył się przepiękny, wzruszający i niezapomniany Koncert Ave Maria. Solistki pani Ewa Biegas i pani Marta Brzezińska z towarzyszeniem dwóch lubelskich chórów Continuum i Stella Maris oraz Wiener Solisten Orchester pod dyrekcja pana Piotra Gładkiego, wykonały przepiękne opracowania tekstu Ave Maria kompozytorów różnych stylów i epok, m.in. Bacha-Godunoda w opracowaniu na chór, Jacquesa Arcadelta, Fraciszka Schuberta, Zoltana Kodalya, Wiliama Gomeza czy Michała Lorenca. Wzruszający komentarz do utworów wygłosiła pani Iwona Strzelewicz-Ziemiańska. Dziękujemy!!!

W niedzielę 26 marca 2023 r. w nowym kościele odbył się koncert ,,Stabat Mater Dolorosa” z udziałem chóru Kantylena z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie oraz Chóru Stella Maris z naszej parafii. Chóry wykonały muzykę pokutna i pasyjną różnych epok, kompozytorów takich jak: Gregorio Allegri, Giovanni Battista Pergolesi, Zoltan Kodaly, Jacek Glenc, Philip Stopford, Anna Rocławska-Musiałczyk. Dziękujemy Chórowi Kantylena i pani dyrygent Karolinie Gołofit za piękny koncert.

 

W niedzielę 19 marca 2023 r. Chór Stella Maris zaprezentował premierowe wykonanie ,,Miserere Mei Deus” Gregorio Allegriego w nowym kościele bł. bpa Władysława Gorala. Był to jednocześnie debiut naszych nowych członków: organistki Martyny Iskry oraz ks. Emila Chomontowskiego.

 
W niedzielę 22.01.2023 r.  o godz. 17.15 w Kościele Bł. Bpa Władysława Gorala odbył się Koncert Kolęd w ramach cyklu koncertów ARS CHORI 2023. Kolędy tradycyjne w ciekawych aranżacjach Andrzeja Nikodemowicza,  Antoniego Zoły i Grzegorza Miśkiewicza oraz kolędy z innych epok zaprezentował nasz chór Stella Maris.
W niedzielę 15.01.2023 r. w Kościele Garnizonowym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP odbył się koncert kolęd i  Msza święta z udziałem naszego Chóru ,,Stella Maris” parafii bł bpa Władysława Gorala, Chóru ,,Kantylena” 3 Liceum Ogólnokształcącego im Unii Lubelskiej, Zespołu wokalnego Klubu Seniora Stowarzyszenia ,,Jestem” oraz Chóru Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie

 

3.12.2022 r. nasz Chór zaśpiewał ,,Akatyst ku czci Bogurodzicy” w naszej Parafii w dniu  o godz. 17.45 (pierwsza część) i po Mszy świętej o godz. 18.00 (druga część).
20.11.2022 r.   Koncert ku czci św. Cecylii w Kościele Garnizonowym w Lublinie, godz. 18.00 – Msza święta, godz. 18.45 – koncert

W koncercie wystąpił nasz chór Stella Maris, Chór Kantylena III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej, Zespół Wokalny Klubu Seniora Stowarzyszenia JESTEM oraz Zespół instrumentalny Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego w Lublinie.

 

 

 

11.11.2022 r. Koncert Pieśni patriotycznych i ludowych w naszym Kościele z okazji 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

29.05.2022 r. nasz chór wystąpił w koncercie finałowym III Lubelskiej Wiosny Organowej

W koncercie finałowym wystąpił nasz chór Stella Maris z parafii pw. bł. bpa Władysława Gorala z Lublina pod dyrekcją Barbary Cedrowskiej, a przy organach zasiadł Stanisław Maryjewski – organista Archikatedry Lubelskiej. Chór wykonał utwory a capella, chorał gregoriański oraz z towarzyszeniem organów fragmenty Missa Brevis ku czci bł. Władysława Gorala lubelskiej kompozytorki Elżbiety Rakowskiej. Na zakończenie wybrzmiała Sonata c-moll Juliusa Reubke inspirowana tekstem psalmu 94 w wykonaniu Stanisława Maryjewskiego. 

 

Chór wziął udział w X Lubelskim Festiwalu Chórów Parafialnych, który odbył się w dniach 23-24.04.2022 r.

 

I miejsce w XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach (I 2022) w kategorii zespoły wokalne – edycja online.

ARS CHORI 2022

Tydzień z błogosławionym 4 – 12 grudnia 2021 r. – cykl wydarzeń związanych z 100 rocznicą święceń kapłańskich naszego patrona błogosławionego biskupa Władysława Gorala

Beati – śpiew chorałowy gregoriański z Ewangeliarza wyłożonego na Górze Błogosławieństw w Ziemi Świętej
Władysławie męczenniku – opr: Leszek Woźniak
Syn naszej ziemi – sł: M. Paprzyca, muz: ks. S. Czerniej – organy: s. Agnieszka Gebel
Sanctus – Missa a tre voci – Antonio Lotti
Agnus Dei – Missa a tre voci – Antonio Lotti
O Maryjo Tobie chwała w opr. Andrzeja Nikodemowicza

 

II Edycja Specjalna Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis (online) 

Cantantes2021_list_do_chórów

Konkurs chórów II edycja specjalna 12-13.11.2021 r. na facebook PZCHIO.

Prezentacje konkursowe o godz. 17.00 w piątek 12.11.2021 r. na kanale youtube Cantantes Lublinensis

Gala i ogłoszenie wyników o godz. 20.00 w sobotę 13.11.2021 r. na kanale youtube Cantantes Lublinensis

 

IX Lubelski Festiwal Chórów Parafialnych  parafia Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, 13.11.2021 r. – edycja online

  

Prezentacja on – Line na kanale YouTube parafia Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, 13.11.2021 r. g.10.00.

 

Akatyst ku czci Ducha Świętego wykonany w Wigilię Zesłania Ducha Świętego 22.05.2021 r.

 

XXVI Ogólnopolski Festiwalu Kolęd Puławy 2021 

Koncert Laureatów i protokół Jury Festiwalu

Msza święta w Archikatedrze Lubelskiej w ramach ARS CHORI 2021 – 24.01.2021 r.

 

 

Wykonanie kolędy ,,Cicha noc” przez chórzystów PZChiO oddział Lublin w ramach ARS CHORI 2021

Cicha noc – Boże Narodzenie 2020

 

Puer natus in Bethlehem – Boże Narodzenie 2020

 

Imieniny ks. Mariusza Nakoniecznego – Proboszcza naszej parafii – 19.01.2020 r.

 

Koncert kolęd w Archikatedrze Lubelskiej w ramach ARS CHORI 2020 – 12.01.2020 r.

 

5-lecie Chóru STELLA MARIS w kościele bł. bpa. Władysława Gorala – 20.10.2019 r.

 

XXIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej CANTATE DEO 14-15.06.2019r.

https://www.klasyka-podkarpacie.pl/relacje/item/1952-xxiii-miedzynarodowy-festiwal-piesni-religijnej-cantate-deo-relacja

Archidiecezjalny Dzień Muzyki Chóralnej – 8.06.2019

Archidiecezjalny Dzień Muzyki Chóralnej – Facebook

VIII Lubelski Festiwal Chórów Parafialnych 25-26.05.2019 r. – Parafia Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, ul. Bursztynowa 20.

Więcej zdjęć i transmisja z koncertu na stronie https://www.facebook.com/FestiwalChorow/

Koncert pieśni pasyjnych  w Muzeum Wsi Lubelskiej w ramach Festiwalu Wielkanocnego 13.04.2019 roku.

 

XIV Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – ŻORY 2019 –  I miejsce

https://www.archidiecezjakatowicka.pl/temat/news/latest-news/Zory-XIV-Ogolnopolski-Przeglad-Chorow-Koscielnych-Piesni-Pokutnej-i-Pasyjnej

Koncerty i nagrody Chóru Stella Maris