Ogłoszenia duszpasterskie 15.08.2021 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

15 sierpnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1.  Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ogłaszając dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny w 1950 roku, papież Pius XII w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” napisał: „[…] powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”. W ten sposób została ukoronowana wielowiekowa tradycja Kościoła i żywa do dziś wiara, że Maryja ze swego miejsca w niebie wciąż trwa przy nas, jest naszą Pośredniczką, Opiekunką, Pocieszycielką, Nadzieją i Królową.
 2. Wszystkie polskie myśli i serca podążają dziś do Częstochowy, na Jasną Górę, gdzie od pokoleń z głęboką wiarą modlimy się do Matki Bożej Królowej Polski, oraz do innych maryjnych sanktuariów, które pięknie oplatają naszą ojczystą ziemię. Dziękujemy Maryi za Jej opiekę nad naszą Ojczyzną, nad rodzinami i wspólnotami parafialnymi. Prosimy o pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw naszej codzienności, w dochowaniu wierności Panu Bogu i Kościołowi wśród tylu współczesnych zagrożeń i nieustannych ataków szatana.
 3. Dzisiejszą uroczystość lud polski zwykł nazywać świętem Matki Bożej Zielnej. Zazwyczaj na tę porę przypada koniec żniw. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy dziś bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają u Jej stóp wieńce dożynkowe. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Pobłogosławione wiązanki zanieśmy do domu, niech umieszczone przy wizerunku Maryi ciągle przypominają nam o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg czyni dla nas.
 4. Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy dzisiaj także doniosłe wydarzenie w naszej narodowej historii: tak zwany „Cud nad Wisłą”, kiedy to nasze wojska oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich w 1920 roku. „Cud nad Wisłą” uważa się za zwrotny punkt w historii XX-wiecznej Europy, gdyż powstrzymał „czerwoną inwazję” na Zachód i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski. Dzisiaj święto Wojska Polskiego. Pamiętamy o polskich żołnierzach, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, starają się wprowadzać pokój tam, gdzie go brakuje.
 5. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową po Sanktuariach Włoch w dniach 02 – 11 października2021 r. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej do końca sierpnia.
 6. SMAL – Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej
  W dniach 19-22 sierpnia 2021 r. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży organizuje IX edycję Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie  SMAL. Jest to cykliczne wydarzenie, podczas którego młodzi mają możliwość wspólnie przeżywać radość ze spotkania z Jezusem, doświadczać spotkań formacyjnych, zabaw i uczestniczyć w koncertach. Czas trwania całego wydarzenia to 4 dni.
  Szczegóły na https://smal.lublin.pl/zapisz-sie/ oraz na plakatach. Wszelkich informacji udziela ks. Emil Mazur – tel. 500517717, dyrektor Spotkań Młodzieży Archidiecezji Lubelskie.
 7. W dniu 4 września 2021 r. w sobotę organizujemy pielgrzymkę busem lub autokarem (zależnie od ilości osób) do Wąwolnicy na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Kębelskiej. Wyjazd godz. 18.30, powrót ok. 24.00, koszt 30 zł. Zapisy w zakrystii do czwartku 3 września włącznie.
 8. Zachęcamy do nabywania i czytania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 9. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii na budowę kościoła: bezimiennie 50, 50, 150, 200, 300, 500 zł., z ul. Szarych Szeregów 100 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary bezpośrednio poprzez konto parafialne. Nr konta bankowego parafii:  BANK  PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
 10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. Janina Tomaszewska, lat 99, z ul. Szarych Szeregów, pogrzeb w naszej kaplicy, w czwartek 19 sierpnia o godz. 11.00, złożenie trumny do grobu na cmentarzu w Zemborzycach. Polećmy ją i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….