Ogłoszenia 02.12.2018 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU

02 grudnia  2018 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Przeżyjemy go pod hasłem: „W Mocy Bożego Ducha”.
 2. Jednocześnie dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Ten czas warto dobrze wykorzystać dla odkrycia w sobie apostolskiego powołania. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego niesienia dobrej nowiny o przyjściu Odkupiciela.
 3. Rekolekcje adwentowe w naszej parafii będą w dniach 16 – 19 grudnia 2018 r. Poprowadzi je Wicekanclerz Kurii Metropolitarnej w Lublinie – Ks. Adam Jaszcz.
 4. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu celebrować jedną Mszę wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwaną Mszę roratnią. Do licznego udziału w roratach z zapalonymi lampionami, sprawowanych w naszej kaplicy od poniedziałku do soboty o godz. 6.15, zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych oraz w sobotę zapraszamy na Mszę świętą roratnią dla małych dzieci o godz. 16.00. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci  z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup Wigilijnych świec Caritas, które są  do nabycia przed kaplicą w cenie 6, 14 i 16 zł. Niech na każdym stole wigilijnym one zapłoną.
 5. Przy bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego od jutra rozpoczynamy zbiórkę – żywności, środków chemicznych, przyborów szkolnych na paczki na święta dla potrzebujących z naszej parafii. Za złożone dary Bóg zapłać.
 6. Dzisiaj po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na fundusz Pomoc Kościołowi na Wschodzie”. Za złożone ofiary Bóg zapłać.
 7. W poniedziałek 3 grudnia kolejne spotkanie kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania o godz. 18.30 – grupa I, a we wtorek 4 grudnia o godz. 18.30 grupa II.
 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W czwartek podczas adoracji Najświętszego Sakramentu od godz.17.00 będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, także z naszej parafii, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w winnicy Pańskiej. W pierwszy piątek miesiąca wprost doświadczajmy Bożej miłosiernej miłości, płynącej z przebitego Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej dla dzieci od godz. 16.00, o godz. 16.30 Msza święta, a wieczorem Msza Święta o godz. 18.00, zaraz po niej pierwszopiątkowe nabożeństwo jako przebłaganie za grzechy nasze osobiste i całego świata.
 9. W najbliższy czwartek 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy św. Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Oprócz wielu podarunków niech nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa. W tym dniu odpust w parafii Św. Mikołaja na czwartku. Suma odpustowa o godz. 18.00.
 10. W piątek 7 grudnia odpust ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kościele rektoralnym przy ul. Staszica. Suma odpustowa o godz. 19.00.
 11. W sobotę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. W tym dniu Msze Święte o godz. 6.15, 7.00, 9.00, 16.00 i 18.00. Również tego dnia jest tzw. Godzina Święta od godz. 12.00 do 13.00 z wystawienie Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zapraszamy. W tym dniu odpust w parafii garnizonowej. Suma odpustowa o godz. 18.00.
 12. W przyszłą niedzielę z racji II niedzieli miesiąca zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na budowę naszego kościoła. Ofiary będzie zbierała Rada Duszpasterska
 13. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 50, 100 i 200 zł.
 14. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano. W Gościu Niedzielnym znajdziemy artykuł o naszym patronie błogosławionym biskupie Władysławie Goralu.
 15. W bieżącym roku obchodzimy rocznice dwóch doniosłych wydarzeń związanych z biskupem Władysławem Goralem. Nasz błogosławiony przyszedł na świat 120 lat temu, 1 maja 1898 r. 80 lat mija natomiast od jego świeceń biskupich, które miały miejsce w katedrze lubelskiej, 9 października 1938 r. Formą uczczenia tych rocznic są: sympozjum naukowe w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z którym biskup Goral utrzymywał bliskie kontakty, w dniu 6 grudnia 2018r. Rozpoczęcie Mszą świętą w kościele rektoralnym KUL o godz. 9.00. Następnie otwarcie sympozjum o godz. 10.00 przez Prof. Przemysława Czarnka – Wojewodę Lubelskiego, Prof. Tomasza Nowickiego – Dyrektora Instytutu KUL i Prof. Cezarego Tarachę w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala nr 114. Będzie również pokaz filmu dokumentalnego oraz koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskie w dniu 7 grudnia godz. 19.00. Wstęp na Sympozjum otwarty dla wszystkich. Wejście na koncert symfoniczny do Filharmonii Lubelskiej za okazaniem zaproszeń. Zaproszenia bezpłatne można otrzymać w zakrystii. Zapraszamy. 
 16. Celem sympozjum jest prezentacja aktualnego stanu wiedzy na temat biskupa Gorala poprzez ukazanie wybranych aspektów jego życia i posługi, jak również refleksja nad rozwojem kultu błogosławionego na terenie miast i diecezji. Szczegóły na plakatach.
 17. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Janina Falon, z ul. Puławskiej, pogrzeb w poniedziałek 3 grudnia godz. 14.oo, cmentarz przy ul. Lipowej. Polećmy ją i naszych zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…..”

W tym tygodniu patronują nam (oprócz św. Barbary i św. Mikołaja):

 • 4 XII – św. Jan Damasceński (ok. 650-750), prezbiter i doktor Kościoła, autor kanonów Kościoła Wschodniego (wspomnienie dowolne);
 • 7 XII – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, wielki doktor Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);
 • 9 XII – św. Jan Diego (1474-1548), Indianin z plemienia Azteków, który przyjął chrzest; jakby w nagrodę za jego chrześcijańską gorliwość 9 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac (dzisiaj w granicach miasta Meksyk) objawiła mu się Maryja w znanym i czczonym do dziś wizerunku Matki Bożej z Guadalupe (wspomnienie dowolne).