Ogłoszenia 03.03.2019 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

ÓSMA NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU

3 marca 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejszą niedzielą 3 marca w polskim Kościele rozpoczyna się 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku przyświecać będzie mu hasło: „Młodzi trzeźwi i wolni”. W Przesłaniu Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w 2017 r., delegaci ze wszystkich polskich diecezji zwrócili się z prośbą do duszpasterzy i wiernych świeckich o wzmożoną modlitwę o trzeźwość, a także aktywizację grup i środowisk troszczących się o wychowanie dzieci i młodzieży w abstynencji.
 2. W poniedziałek 4 marca o godz. 16.30 spotkanie katechetów.
 3. W poniedziałek 4 marca o godz. 18.35 spotkanie obu grup młodzieży przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania w kaplicy.
 4. We wtorek dla wszystkich Katecheza Biblijna po Mszy świętej o godz. 18.00.
 5. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 6 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 9.00, 16.30 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
 6. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości.
 7. W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszej parafii o godz. 17.20 będziemy szli za Chrystusem Jego drogą krzyżową, a w niedziele  o godz. 17.30 będziemy rozpamiętywali Jego mękę podczas Gorzkich żali. Nie żałujmy czasu i odwagi, aby w zlaicyzowanym dziś świecie pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym krzyżu – znaku zbawienia. Niech on przypomina, zwłaszcza wrogom Kościoła, że największą wartością w życiu jest miłość płynąca z tego właśnie krzyża: „W krzyżu miłości nauka”. Dla dzieci Droga krzyżowa w piątki Wielkiego Postu o godz. 16.30.
 8. W tym tygodniu 7 marca wypada pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne.
 9. W piątek, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o najbardziej utrudzonych matkach rodzin wielodzietnych, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.
 10. W przyszłą II niedzielę miesiąca 10 marca po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę przeprowadzi Rada Duszpasterska. Bóg zapłać za ofiary złożone na budowę naszego kościół.
 11. Dzisiaj po Mszach świętych rodzice i przyjaciele 5 letniego Franciszka Barana naszego parafianina zbierają ofiary do puszki przed kaplicą na jego terapię i rehabilitację. Pierwsze trzy miesiące życia Franciszka minęły nam na bardzo silnych kolkach. Jego rozwój nigdy nie przebiegał książkowo, gdy w 10 miesiącu życia zaczął chodzić, pojawiły się pierwsze konflikty z rówieśnikami i to był dla nas sygnał, że coś jest nie tak, jak być powinno. Gdy Franek został przedszkolakiem nadal nie potrafił mówić, miał swój własny słownik. Pobyt w przedszkolu oznaczał stałą histerię, pojawiła się także agresja i autoagresja… U synka pojawił się rozwojowy regres – wróciły pampersy, smoczek, moczenie nocne, zanikały umiejętności samoobsługowe. Naszą sytuację postanowiliśmy wyjaśnić u specjalisty, którego diagnoza brzmiała jednoznacznie – autyzm. Ciężko nam było się jednak z tym pogodzić i próbowaliśmy spróbować przedszkola za rok. Jednak historia się powtórzyła, a następni specjaliści stawiali nam tę samą diagnozę. Rozpoczęliśmy z Frankiem intensywną terapię, dzięki której syn zaczął mówić, oraz która okazała się być jedyną szansą dla niego na możliwie najbardziej samodzielne życie. Niestety intensywna rehabilitacja jest bardzo kosztowna, do tego dochodzą specjalistyczne terapie. Jesteśmy również w czasie diagnozowania choroby tikowej, co niesie ze sobą dodatkowe koszty. Stąd nasza prośba do Państwa o pomoc w czynieniu życia naszego synka jak najbardziej normalnym. Za każde wsparcie, dziękujemy! Rodzice. Serdecznie zachęcamy do wsparcia leczenia Franka składając ofiarę do puszki przed kaplicą lub zabierając za sobą ulotkę z nr konta i nr KRS Fundacji „Serca dla Maluszka” do rozliczenia 1% podatku.  Aby przekazać 1 % podatku Wpisz w rozliczeniu PIT numer KRS Fundacji „Serca dla Maluszka” 0000387207, z dopiskiem w rubryce cel szczegółowy „Franciszek Baran”.
 12. Przedszkole nr 43, mieszczące się przy ul. Skautów 11a w Lublinie informuje o rozpoczęciu rekrutacji w dniach 4 – 15 marca na rok szkolny 2019/20 dla dzieci w wieku 2,5 do 6 lat. Zapraszamy. Szczegóły na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej – p43.lublin.eu
 13. Zapraszamy na dni otwarte do Szkoły Podstawowej nr 18, przy al. Długosza 8 w Lublinie, które odbędą się 7 marca w czwartek w godz. 16.00 – 18.30. Szkoła dokonuje zapisów do wszystkich klas od I do VIII w sekretariacie szkoły lub na jej stronie internetowejsp18.lublin.eu Szczegóły na plakacie przed kaplicą.
 14. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 15. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Marianna Kwerko, lat 73 z ul. Szarych Szeregów. Polećmy ją i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….