Ogłoszenia 03.12.2017 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU

03 grudnia  2017 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Przeżyjemy go pod hasłem: „Jesteśmy Napełnieni Duchem Świętym”.
 2. Jednocześnie dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Ten czas warto dobrze wykorzystać dla odkrycia w sobie apostolskiego powołania. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego niesienia dobrej nowiny o przyjściu Odkupiciela. Wpatrujmy się w Maryję podążającą do swej krewnej Elżbiety i starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.
 3. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu celebrować jedną Mszę wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwaną Mszę roratnią. Do licznego udziału w roratach z zapalonymi lampionami, sprawowanych w naszej kaplicy od poniedziałku do soboty o godz. 7.00, zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych oraz w sobotę zapraszamy na Mszę świętą roratnią małe dzieci o godz. 16.00. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci  z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup Wigilijnych świec Caritas, które są  do nabycia przed kaplicą w cenie 5, 14 i 16 zł. Niech na każdym stole wigilijnym one zapłoną.
 4. Przy bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego zbiórka – żywności, środków chemicznych, przyborów szkolnych na paczki na święta dla potrzebujących z naszej parafii. Za złożone dary Bóg zapłać.
 5. Dzisiaj po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na fundusz Pomoc Kościołowi na Wschodzie”. Za złożone ofiary Bóg zapłać.
 6. W najbliższą środę, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy św. Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Oprócz wielu podarunków niech nie zabraknie także daru naszej modlitwy w ich intencji przez wstawiennictwo tego wspaniałego Świętego Biskupa. W tym dniu odpust w parafii Św. Mikołaja na czwartku. Suma odpustowa o godz. 18.00.
 7. W czwartek 7 grudnia odpust ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w kościele rektoralnym przy ul. Staszica. Suma odpustowa o godz. 19.00.
 8. W piątek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Kościół uczy także, że Matka Boża nie popełniła żadnego grzechu uczynkowego. Prośmy naszą Najlepszą Matkę o wstawiennictwo u Jej Syna we wszelkich potrzebach, zwłaszcza o wytrwałość w walce z grzechami. W tym dniu Msze Święte o godz. 7.00, 9.00 i 18.00. Również tego dnia jest tzw. Godzina Święta od godz. 12.00 do 13.00 z wystawienie Najświętszego Sakramentu. Serdecznie zapraszamy. W tym dniu odpust w parafii garnizonowej. Suma odpustowa o godz. 18.00.
 9. W przyszłą niedzielę z racji II niedzieli miesiąca zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na budowę naszego kościoła. Ofiary będzie zbierał chór Stella Maris.
 10. Jak wcześniej ogłaszaliśmy z racji rekolekcji ewangelizacyjnych, które przeżywaliśmy w listopadzie w tym roku nie będzie rekolekcji adwentowych. Natomiast będzie tzw. dzień skupienia z sakramentem pokuty i pojednania, czyli spowiedzią świętą przed świętami Bożego narodzenia w dniach
 11. Przed kaplicą i w zakrystii jest do nabycia płyta zawierająca piosenki w wykonaniu naszej scholi „GORALKI”. Serdecznie zachęcamy do jej nabycia.
 12. W naszej parafii Siostra Iwona, nasza organistka i Radni z Rady Duszpasterskiej zakończyli roznoszenie opłatków. Opłatki są do nabycia już tylko w zakrystii.
 13. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 20 i 50 zł., z ul. Puławskiej 100 zł., z ul. Leszczyńskiego 50 zł., z ul. Popiełuszki 200 zł., mieszkańcy bloku z ul. Puławskiej 4B w comiesięcznej zbiórce 300 zł.
 14. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 15. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Eugeniusz Motaj, lat 81 z al. Racławickich 15 i śp. Halina Soroka, lat 91 z ul. Junoszy 26. Polećmy ich i naszych zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…..”

W tym tygodniu patronują nam (oprócz św. Barbary i św. Mikołaja):

 • 4 XII – św. Jan Damasceński (ok. 650-750), prezbiter i doktor Kościoła, autor kanonów Kościoła Wschodniego (wspomnienie dowolne);
 • 7 XII – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, wielki doktor Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);
 • 9 XII – św. Jan Diego (1474-1548), Indianin z plemienia Azteków, który przyjął chrzest; jakby w nagrodę za jego chrześcijańską gorliwość 9 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac (dzisiaj w granicach miasta Meksyk) objawiła mu się Maryja w znanym i czczonym do dziś wizerunku Matki Bożej z Guadalupe (wspomnienie dowolne).