Ogłoszenia 04.11.2018 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

4 listopada 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza listopadowa niedziela, jak wszystkie pozostałe w ciągu roku liturgicznego, przypomina nam o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Nawet wpatrując się w mogiły naszych najbliższych, mamy pewność, że nie idziemy ku śmierci, ale ku pełni życia w Chrystusie zmartwychwstałym. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Tworzymy „wspólnotę świętych” – communio sanctorum, to znaczy nadprzyrodzone zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie. Communio sanctorum zobowiązuje do wzajemnej miłości żywych i umarłych. Kiedyś wszyscy będziemy razem wielbić Pana Boga przed Jego tronem jako Kościół świętych.
 2. Dzisiaj składając ofiary do puszki przed kaplicą po Mszy świętej możemy wesprzeć dzieło Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
 3. Do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Codziennie również w naszej parafii przed Mszą Świętą o godz.17.30 modlimy się  za zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach.  Przy wyjściu z kaplicy  znajdują się karty wspominkowe na każdy dzień miesiąca listopada, który możemy sobie wybrać.  Po zapisaniu naszych zmarłych na wypominkach prosimy je składać w zakrystii.
 4. We wtorek 6 listopada w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 19.00 Msza święta za zmarłych biskupów, kapłanów i diakonów. Zapraszamy.
 5. We wtorek po Mszy świętej o godz. 18.00 Katecheza biblijna. Zapraszamy.
 6. W piątek o godz. 18.45 spotkanie Rady Duszpasterskiej.
 7. W piątek, 9 listopada, świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
 8. W przyszłą niedzielę, 11 listopada, przypada nasze narodowe Święto Niepodległości 100 rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. I dzisiaj musimy myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918 – 1920 i modlitewnej o nich pamięci. W naszej parafii tego dnia Msza Święta w intencji Ojczyzny i o pokój na świecie o godz. 12.00. Oprawę muzyczną przygotował nasz chór Stella Maris. Natomiast po Mszach świętych odbędzie się program słowno – muzyczny o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18.

Wybierzmy się jak najliczniej, aby się modlić za nasza ojczyznę i za tych, którzy złożyli życie na jej ołtarzu to jest nasz obowiązek, zaciągnięty dług wdzięczności. Rodziców i dziadków prosimy o przyprowadzenie tu młodego pokolenia: waszych dzieci i wnuków. Jest to wspaniała lekcja patriotyzmu.  W przyszła niedzielę 11 listopada przypada również 11 rocznica poświęcenia naszej kaplicy.

 1. Za tydzień w niedziele zapraszamy również na Mszę świętą o godz. 10.30 w intencji Siostry Maris Stelli, która przechodzi do pracy w innej placówce. Będziemy modlić się w jej intencji prosząc o Boże błogosławieństwo w dalszej posłudze siostrzanej i dziękując za czas pobytu w naszej parafii i posługi jako siostra przełożona sióstr sercanek.
 2. W przyszłą niedzielę 11 listopada zgodnie z propozycją Rady Duszpasterskiej że, w każdą II niedzielę miesiąca poszczególni przedstawiciele grup parafialnych zbierać będą ofiary na budowę kościoła przed kaplicą. Zbiórkę przeprowadzi grupa kwestarzy naszej parafii. Za złożone ofiar i przeprowadzenie zbiórki serdecznie dziękujemy.
 1. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 50, 50, 60 i 500 zł., z ul. Lelka – Sowy 200 zł, z ul. Popiełuszki 300 zł, Kółka Różańcowe m-c listopad 2500 zł. Wszystkim za złożone ofiary dziękujemy – Bóg zapłać.
 2. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 3. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Maria Henryka Stroczyńska – Sikorska z ul. Wieniawskiej. Polećmy ją i naszych zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronują nam:

 • 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża (wspomnienie obowiązkowe);
 • 11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca niemęczennik w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe).