Ogłoszenia 05.11.2017 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

TRZYDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

5 listopada 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza listopadowa niedziela, jak wszystkie pozostałe w ciągu roku liturgicznego, przypomina nam o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Nawet wpatrując się w mogiły naszych najbliższych, mamy pewność, że nie idziemy ku śmierci, ale ku pełni życia w Chrystusie zmartwychwstałym. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Tworzymy „wspólnotę świętych” – communio sanctorum, to znaczy nadprzyrodzone zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie. Communio sanctorum zobowiązuje do wzajemnej miłości żywych i umarłych. Kiedyś wszyscy będziemy razem wielbić Pana Boga przed Jego tronem jako Kościół świętych. Pielęgnujmy depozyt naszej wiary i nadzieję na szczęśliwą wieczność. Czerpmy siły z sakramentów, ze stołu słowa Bożego, a przede wszystkim z Eucharystii, która gromadzi nas wokół ołtarza. Pamiętajmy, że każdą Mszę Świętą sprawują z nami wszyscy Aniołowie i całe zastępy świętych, choć ich nie widzimy. W centrum zawsze jest Chrystus, który gładzi grzechy świata.
 2. Dzisiaj w naszej archidiecezji przeżywamy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Składając ofiary do puszki przed kaplicą możemy wesprzeć dzieło „Lubelszczyzna dla Syrii”.
 3. Do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Codziennie również w naszej parafii przed Mszą Świętą o godz.17.30 modlimy się  za zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach.                                       Przy wyjściu z kaplicy  znajdują się karty wspominkowe na każdy dzień miesiąca listopada, który możemy sobie wybrać.  Po zapisaniu naszych zmarłych na wypominkach prosimy je składać w zakrystii.
 4. W poniedziałek 6 listopada w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 19.00 Msza święta za zmarłych biskupów, kapłanów i diakonów. Zapraszamy.
 5. We wtorek po Mszy świętej o godz. 18.00 Katecheza biblijna. Zapraszamy.       Również we wtorek o godz. 19.15 spotkanie Rady Duszpasterskiej.
 6. W czwartek, 9 listopada, świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
 7. Dzisiaj o godz. 17.00 w salce za zakrystią spotkanie chętnych którzy chcieliby tworzyć nową grupę duszpasterską Galilea. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy, a szczególnie młodych.
 8. Rady duszpasterskie – wybory.
 9. W naszej parafii od 08 listopada /środa/ Siostra Iwona, nasza organistka oraz nasi radni rozpoczną roznoszenie opłatków w przeźroczystych kopertach z pieczątką naszej parafii i proboszcza. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone są na budowę kościoła. Opłatki są również do nabycia w zakrystii.
 10. W przyszłą sobotę, 11 listopada, przypada nasze narodowe Święto Niepodległości 99 rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. I dzisiaj musimy myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918-1920 i modlitewnej o nich pamięci. W naszej parafii tego dnia Msza Święta w intencji Ojczyzny i o pokój na świecie o godz. 7.00 rano. Natomiast po Mszach świętych odbędzie się program słowno – muzyczny o tematyce patriotycznej w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 18. Również program słowno – muzyczny o tematyce patriotycznej będziemy mogli usłyszeć w niedzielę 12 listopada po Mszy świętej o godz. 10.30 i przed Mszą święta o godz. 12.00 w wykonaniu dzieci oraz młodzieży ze scholii Goralki po Mszy świętej o godz. 18.00. Wybierzmy się jak najliczniej, aby się modlić za nasza ojczyznę i za tych, którzy złożyli życie na jej ołtarzu to jest nasz obowiązek, zaciągnięty dług wdzięczności. Rodziców i dziadków prosimy o przyprowadzenie tu młodego pokolenia: waszych dzieci i wnuków. Jest to wspaniała lekcja patriotyzmu.
 11. W przyszłą niedzielę 12 listopada zgodnie z propozycją Rady Duszpasterskiej że, w każdą II niedzielę miesiąca poszczególni przedstawiciele grup parafialnych zbierać będą ofiary na budowę kościoła przed kaplicą. Zbiórkę przeprowadzi Rada Parafialna. Za złożone ofiar serdecznie dziękujemy.
 12. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 50, 50, 100, 100 i 500 zł., z ul. Lelka – Sowy 550 zł, z ul. Popiełuszki 100 zł., z ul. Szarych Szeregów 100 i 500 zł., z ul. Legionowej 100 zł., z ul. Junoszy 100 i 1300 zł., z ul. Księżycowej 100 zł., mieszkańcy bloku z ul. Skautów 3 w comiesięcznej zbiórce 160 zł. Wszystkim Bóg zapłać.
 13. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Janina Sokołów, lat 100 i 42 dni, z ul. Głowackiego 3/4, pogrzeb w poniedziałek 6 listopada godz. 10.00, cmentarz na Majdanku. Polećmy ją i naszych zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronują nam:

 • 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża (wspomnienie obowiązkowe);
 • 11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca niemęczennik w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe).