Ogłoszenia 07.04.2019 r.

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

7 kwietnia 2019

1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach drogi krzyżowej w piątek dla dzieci o g. 16.30 i dla wszystkich o g. 17.20  i gorzkich żali w niedzielę o g.17.30.
  2. W dniu dzisiejszym ks. proboszcz rozpoczyna prowadzenie rekolekcji wielkopostnych w parafii Chrystusa Króla na Ponikwodzie i prosi o modlitwę w intencji tych rekolekcji.
  3. W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza Caritas, która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz ludziom doświadczonym klęskami żywiołowymi. Przy wyjściu pod chórem są do zabrania ulotki z nr KRS Caritas na który możemy odprowadzić 1% podatku z naszego rocznego rozliczenia.
  4. Przy bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego zbiórka żywności i środków czystości na paczki na święta dla potrzebujących z naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.
  5. Dzisiaj ministranci i Scholka „Goralki” z naszej parafii po Mszach świętych zbierają ofiary do puszki przed kaplicą na wakacje z Bogiem w Zakopanem. Prosimy o wsparcie.
  6. 6. W przyszłą II niedzielę miesiąca 14 kwietnia po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę prosimy o przeprowadzenie grupa kwestarzy. Bóg zapłać za ofiary złożone na budowę naszego kościół.
  7. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. W Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej podczas Mszy Świętej wysłuchamy pasji, czyli opisu Męki Pańskiej według św. Marka. W samo południe na rozpoczęcie liturgii przed sumą zbierzemy się jak co roku na placu przed Domem Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 26 o godz. 12.00 i stamtąd wyruszymy w procesji do kościoła parafialnego. Zachęcamy parafian, a zwłaszcza młodzież i dzieci, do uczestnictwa w procesji z palmami wykonanymi samodzielnie. Po Niedzieli Palmowej odbędzie się rozstrzygnięcie IX konkursu na najpiękniejszą i najwyższą palmę. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach: I – indywidualnej dla przedszkoli, szkoły podstawowej i gimnazjum od 1 m  wysokości wzwyż oraz  II  grupowej na najwyższą  dla wszystkich rodzin. Wszystkich uczestników prosimy o podpisanie swoich palm i zaprezentowanie ich  w czasie procesji z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 26 do kaplicy parafii.  Poświęcenie palm na każdej Mszy świętej. Informacje możemy uzyskać w kancelarii parafialnej, Szkole Podstawowej Nr 21 u katechetów uczących w szkołach na terenie parafii.
  8. W przyszłą niedzielę Caritas rozpoczyna coroczną akcję dobroczynną. Przed kaplicą będziemy rozprowadzali „chlebki dobroci” i paschaliki. Składane przy tej okazji ofiary staną się wsparciem dla ludzi starszych, chorych, a zwłaszcza dzieci. Pragniemy serdecznie podziękować tym, którzy już włączyli się lub włączą w jałmużnę wielkopostną.
  9. Kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych jak zwykle w Wielki Piątek od godz. 9.00. Prosimy o zgłaszanie chorych do kancelarii parafialnej.
  10. Zapraszamy na koncert naszego Chóru STELLA MARIS do kościoła w Muzeum Wsi Lubelskiej w najbliższą sobotę 13 kwietnia o godz. 13.00. Nasz chór w dniu wczorajszym 6 kwietnia brał udział w XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – ŻORY 2019 na zachodzie polski i zajął I miejsce.  Bardzo się cieszymy i naszym Paniom oraz Pani dyrygent Barbarze Cedrowskiej serdecznie gratulujemy.
  11. Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II – Niedziela Palmowa przeżywana jest w Kościele jako Światowy Dzień Młodzieży. W niedzielę, 14 kwietnia przeżywać będziemy w archidiecezji lubelskiej XXIV Światowy Dzień Młodzieży, który przebiegał będzie pod hasłem: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38). Niedzielne wydarzenia poprzedzi w piątek, 12 kwietnia br., nabożeństwo drogi krzyżowej organizowane na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku o godz. 18.00, z udziałem młodzieży z całej archidiecezji lubelskiej.

PROGRAM OBCHODÓW

• Piątek, 12 kwietnia „JA JESTEM wśród Was”
      18.00Droga krzyżowa na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku
    • Niedziela, 14 kwietnia „Pragnę nie zmarnować swojego życia”
      13.00Spotkanie z Łukaszem Golcem z zespołu Golec uOrkiestra – aula 408 w Centrum Transferu Wiedzy KUL
      14.30Poświęcenie palm i procesja – dziedziniec przed kościołem akademickim KUL
      15.30Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika – Archikatedra Lubelska

Serdecznie zapraszamy na powyższe wydarzenia młodzież mieszkającą na terenie naszej parafii.

12. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano. Serdecznie zachęcamy do zakupu najnowszego numer “Gościa Niedzielnego” który zawiera bezpłatny dodatek w postaci filmu DVD pt. “Loyola” o św. Ignacym Loyoli.
  13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: śp. Andrzej Knyś,  z ul. Puławskiej, Polećmy go i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…