Ogłoszenia 09.07.2017r.

CZTERNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

9 lipca 2017

1. Dziś kolejna lipcowa niedziela, 14. w tak zwanym okresie zwykłym roku liturgicznego. W czasie wakacji ii urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń.
  2. Dzisiaj z racji II niedzieli miesiąca zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę przeprowadzi. Legion Maryi. Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel.
  3. We wtorek, 11 lipca, przypada święto św. Benedykta (480-547), opata, patrona Europy. Założony przez niego zakon benedyktynów przyczynił się do znacznego pogłębienia życia religijnego w Kościele, ale i szeroko rozumianej kultury. Z tej racji papież bł. Paweł VI w 1964 roku ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy. Ora et labora – Módl się i pracuj! – to sposób św. Benedykta na dobre chrześcijańskie życie. Do Polski benedyktyni przybyli wraz ze św. Wojciechem (†997). Najbardziej znanym opactwem benedyktyńskim jest u nas Tyniec. Swoim pięknem przyciąga też niewielki benedyktyński klasztor w wielkopolskim Lubiniu.
  4. We wtorek 11 lipca  po Mszy świętej o godz. 18.00 zapraszamy na nabożeństwo przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła.
  5. W środę 12 lipca zapraszamy na Mszę świętą zbiorową o godz. 18.00 przez wstawiennictwo błogosławionego bpa Władysława Gorala.
  6. W czwartek 13 lipca po Mszy świętej o godz. 18.00 zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie.
  7. Przyszła niedziela, 16 lipca, przykrywa liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku. Właśnie na górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który pięknie wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych.          W tym gronie znajduje się św. Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest św. Rafał Kalinowski.
  8. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach. Odpust w tym dniu u Karmelitów, przy ul. Świętoduskiej. Suma odpustowa o godz. 18.00
  9. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziały w XXXIX Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy w dniach 3 – 14 sierpnia 2017 r., zapisy w zakrystii. Zachęcamy również do wpłat na fundusz  solidarnościowy  „Idę z Tobą” dla tych,  którzy nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce, a chcieli by  zanieść Matce Bożej Częstochowskiej swoją intencję.
  10.  Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie z ul. Puławskiej 100 zł., z ul. Popiełuszki 200 zł., z ul. Przy Stawie 100 zł.,  z ul. Ogródkowej 100 zł., z ul. Koncertowej 100 zł., Pani Krystyna Ławnik z ul. Szarych Szeregów 600 zł.
  11. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Anna Gospodarek lat 77 , śp. Karolina Nilsen lat 80, z ul. Głowackiego – DPS, śp. Irena Ziemińska lat 81 z ul. Puławskiej 4b, pogrzeb w poniedziałek 10 lipca godz. 12.00, cmentarz na Majdanku, śp. Helena Płodowska lat 82, z ul. Puławskiej 11, pogrzeb w środę 12 lipca godz. 13.00, cmentarz na Majdanku. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….

W tym tygodniu patronują nam:

• 12 VII – św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (974-1009), biskup, pierwszy metropolita pogańskich Słowian zachodnich (wspomnienie obowiązkowe);
  • 13 VII – św. Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń św. Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier, przez co wskazali na najwyższą wartość życia duchowego (wspomnienie obowiązkowe);
  • 15 VII – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden
    z najwybitniejszych teologów średniowiecza (wspomnienie obowiązkowe).