Ogłoszenia 1 października 2017r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

1 października 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś jest pierwsza niedziela października. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, biorąc do rąk różaniec, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcam do udziału w codziennej Mszy Świętej i w codziennie celebrowanym w naszej parafii o godz. 17.30 październikowym nabożeństwie. Dla dzieci nabożeństwo różańcowe od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o odmawianie różańca w domach. Święty Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).
 2. Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół może nas obdarzyć. Przypominam, że w niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, a w czwartki – tajemnice światła.
 3. Dzisiaj w Kościele powszechnym obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. Zaś młodzież studencka rozpoczyna kolejny rok studiów. Te wszystkie intencje powierzajmy w osobistych modlitwach miłosiernemu Bogu.
 4. W jutrzejszy poniedziałek w liturgii wspominamy św. Aniołów Stróżów. To wspomnienie ma nam przypominać, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, którego zadaniem jest obrona nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Jednak żeby to było możliwe, sami musimy być wyczuleni na jego natchnienia. Pamiętajmy też, aby każdego dnia polecać się opiece tego Bożego wysłannika, choćby przez dołączaną do porannego i wieczornego pacierza modlitwę: Aniele Boży, stróżu mój…
 5. W poniedziałek 2 października o godz. 18.45 spotkanie Rady Duszpasterskiej. O godz. 18.30 kolejne spotkanie kandydatów do bierzmowania.
 6. We wtorek po Mszy świętej o godz. 18.00 katecheza biblijna – zapraszamy.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pamiętajmy, że z daru Bożego miłosierdzia możemy korzystać zwłaszcza przez ręce kapłanów. Dlatego w czwartek podczas adoracji Najświętszego Sakramentu od godz.17.00 będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, także z naszej parafii, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w winnicy Pańskiej. W pierwszy piątek miesiąca wprost doświadczajmy Bożej miłosiernej miłości, płynącej z przebitego Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej dla dzieci od godz. 16.00, o godz. 16.30 Msza święta i dziesiątek różańca, a wieczorem Msza Święta o godz. 18.00, zaraz po niej pierwszopiątkowe nabożeństwo jako przebłaganie za grzechy nasze osobiste i całego świata. W pierwszy piątek miesiąca z sakramentami świętymi udajemy się do chorych i seniorów z naszej wspólnoty parafialnej od godz. 8.00.
 8. W pierwszą sobotę miesiąca, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, o godz. 16.30 zmiana tajemnic różańcowych, o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pierwszosobotnie połączone z różańcem – serdecznie zapraszam zwłaszcza czcicieli Matki Bożej.
 9. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 50 zł., z ul. Puławskiej 100 zł., z ul. Legionowej 100 zł., z ul. Skautów 3 w comiesięcznej zbiórce 160 zł. Bóg zapłać.
 10. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 11. W przyszłą niedzielę 8 października zgodnie z propozycją Rady Duszpasterskiej że, w każdą II niedzielę miesiąca poszczególni przedstawiciele grup parafialnych zbierać będą ofiary na budowę kościoła przed kaplicą. Zbiórkę przeprowadzi Rada Parafialna. Za złożone ofiar serdecznie dziękujemy.
 12. Dzień Papieski będziemy obchodzić w niedzielę 15 października.
 13. Zapraszamy naszych parafian i gości na coroczną pielgrzymkę autokarową do Częstochowy w sobotę 04 listopada 2017 r. W pierwsza sobotę miesiąca – dzień zawierzenia naszej parafii Matce Bożej Częstochowskiej. Wyjazd z parafii o godz. 5.00 rano, powrót ok. 2.30 w nocy niedzielę. Koszt: 65 zł. Zapisy w zakrystii.
 14. 7 października 2017 r. będzie miała miejsce, podjęta przez osoby świeckie, ogólnopolska inicjatywa „Różaniec do granic”. Celem inicjatywy „Różaniec do granic” jest podjęcie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej przez osoby zebrane wzdłuż granic naszego kraju, w intencji Polski i całego świata. 7 października, w pierwszą sobotę miesiąca, w święto Matki Bożej Różańcowej i na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, zebrani na granicach naszej Ojczyzny, o jednej godzinie odmówią cztery części różańca. Do włączenia się w tę modlitwę o godz. 14.00 zaproszeni są również ci, którzy nie będą mogli udać się nad granice Polski: rodziny poprzez modlitwę w swoich domach, chorzy w szpitalach, wierni w swoich kościołach, pielgrzymujący w trakcie swego wędrowania i każdy w miejscu swego przebywania. W naszej parafii w sobotę 7 października zapraszamy do kaplicy na godz. 14.00 na wspólny różaniec, który poprowadzą członkowie Kółek Różańcowych.

PROGRAM WYDARZENIA „RÓŻANIEC DO GRANIC”,  przy granicach Polski;

10.30 – Modlitwa i konferencja wprowadzająca – w kościołach „stacyjnych” wyznaczonych przez diecezje  tj. Dorohusk, parafia pw. św. Nepomucena i Świerże, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
11.00 – Eucharystia
12.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu – po nabożeństwie eucharystycznym czas na posiłek i przejście     (przejazd) na miejsce modlitwy różańcowej
14.00 – Modlitwa różańcowa – na wyznaczonych szlakach w pobliżu granicy Polski
15.30 – Modlitwa na zakończenie

więcej: www.rozaniec.dogranic.pl

Zapraszamy na wspólny wyjazd autokarowy w tym dniu z naszej parafii, na wspólną modlitwę różańcową na granicy Polski. Wyjazd w sobotę 7 października o godz. 8.00, powrót ok.18.00. Koszt  – 25 zł., zapisy w zakrystii.

 1. W dniach 23 września – 10 października br. mieszkańcy Lublina mają możliwość głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego na rok 2018 . Głosowanie drogą elektroniczną. Szczegóły na plakatach. Głosujmy na nasze projekty z naszej dzielnicy tj. Projekt M – 25 / Chodniki na Wieniawie –  ul. Popiełuszki, ul. Zuchów, ul Puławska, ul. Poniatowskiego, ul. Junoszy/. Projekt M 26 boisko przy stadionie Lublinianki, D 13 – Stadion Lublinianki. Szczegóły na plakatach. Dla  tych którzy nie mają w domu internetu można głosować w siedzibie Rady Dzielnicy przy al. Racławickich 22, w dniach 03, 05 i 10.10 w godz. od 16.00 do 18.00 oraz w biurach obsługi mieszkańców, w filiach miejskiej biblioteki publicznej, w punktach mobilnych na www.lublin.eu/budzetobywatelski
 2. Rekolekcje Ewangelizacyjne w naszej parafii będą miały miejsce w dniach 19 – 22 października 2017, peregrynacja Krzyża ŚWIĘTEGO w dniach 21 – 28 października 2017r. Owocem Roku Wiary w naszej Archidiecezji jest peregrynacja Krzyża Świętego, która rozpoczęła się 15 marca 2014r. Po diecezji peregrynuje kopia Łaskami słynącego Krzyża Trybunalskiego z lubelskiej Archikatedry. W jego drzewcu zostały umieszczone relikwie drzewa Krzyża.
 3. W sobotę 7 października 2017 r., we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej Różańcowej, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie przy ul. Bursztynowa 20, gdzie od trzech lat czczony jest obraz Matki Bożej Latyczowskiej, będzie miała miejsce uroczystość odpustowa połączona z uroczystością związaną z ogłoszeniem powyższego kościoła sanktuarium Maryjnym. Główna Msza św., na którą w sposób szczególny zaproszeni są mieszkańcy Lublina i całej archidiecezji, rozpocznie się o godz. 11.00. Uroczystościom będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
 4. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Tadeusz Edward Krauz, lat 46, z ul. Junoszy 47, śp. Michał Leśko, lat 95, z ul. Poniatowskiego 12, śp. Maria Izabela Strużak – Wysokińska, lat 92, z ul. Głowackiego 12, śp. Maria Stefańska, lat 87, z ul. Junoszy 22, pogrzeb w poniedziałek 2 października, o g. 9.00, cmentarz Majdanek, śp. Małgorzata Alicja Stworowska, lat 49, z ul. Koryzonowej 26, pogrzeb w poniedziałek 2 października, o g. 12.00, cmentarz Majdanek, śp. Bogusława Zofia Labbe, lat 83, z ul. Legionowej 19, pogrzeb we wtorek 3 października, o g. 9.00, cmentarz przy ul. Lipowej, śp. Anna Katarzyna Salamon, lat 84, z ul. Skautów 7, pogrzeb we wtorek 3 października, o g. 10.00, cmentarz przy ul. Lipowej. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronują nam:

 • 4 X – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), ojciec wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyk, którego duchowość do dziś wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła (wspomnienie obowiązkowe); w jego liturgiczne wspomnienie imieniny obchodzi Ojciec Święty Franciszek – przez wstawiennictwo św. Franciszka z Asyżu polecajmy go Bożej Opatrzności;
 • 5 X – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), dziewica, siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia; św. Jan Paweł II zwykł ją nazywać „iskrą Bożego miłosierdzia”, która wyszła z Polski (wspomnienie obowiązkowe).