Ogłoszenia 12.08.2018 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

12 sierpnia 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W najbliższą środę, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Już w V wieku obchodzono w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.
 2. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na środową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.                                                               
 3. Dzisiaj z racji II niedzieli miesiąca zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę prowadzi Rada Duszpasterska. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel.
 4. Jutro 13 sierpnia o godz. 18.30 Nabożeństwo Fatimskie. Zapraszamy.
 5. We wtorek po Mszy świętej o godz. 18.00 nabożeństwo do Św. Michała Archanioła. Zapraszamy.
 6. We wtorek w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim niemieckim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.
 7. Ks. Proboszcz Mariusz w dniach 12, 15 i 16 sierpnia prowadzi po raz 13 rekolekcje Maryjne w parafii pw. Św. Kajetana w Orłowie Murowanym i prosi nas o modlitwę w intencji tej parafii.
 8. W niedzielę 19. sierpnia, wolontariusze Stowarzyszenia Solidarności Globalnej z Lublina staną przed naszym kościołem i będą zbierać pieniądze do puszek. Środki pójdą na pomoc dzieciom z Gruzji i na wsparcie gruzińskich rodzin, które wciąż odczuwają skutki wojny rosyjsko-gruzińskiej.
  Organizacja kieruje się apelem papieża Jana Pawła II o wyobraźnię miłosierdzia. Jak mówił papież – “na wielu miejscach świata cierpi człowiek i woła o człowieka”. Wolontariusze podejmują misje, m.in. na Kubie, w Serbii, Białorusi i od lat także w Gruzji. Tam – we wrześniu – będą organizować czas dzieciom z najbiedniejszych rejonów. Zapraszamy do wsparcia. Zbiórka za tydzień, po wszystkich mszach świętych w naszym kościele. Bóg zapłać.
 9. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Dziękujemy Bogu za naszych pielgrzymów, XXXX Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki, którzy we wtorek dotrą na Jasną Górę.
 1. Wraz z środowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
 2. Komunikat Metropolity Lubelskiego                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Umiłowani w Chrystusie Panu! Bieżący rok duszpasterski upływa pod znakiem szczególnej uwagi skierowanej w stronę młodzieży.  W październiku odbędzie się w Rzymie Synod Biskupów poświęcony duszpasterstwu młodych pod hasłem: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania.” W poszczególne dni Synodu będziemy gromadzić się na modlitwie w różnych kościołach archidiecezji. Cieszymy się zapałem ewangelizacyjnym, który cechuje wielu młodych formujących się w różnych wspólnotach kościelnych. Tych młodych apostołów otaczamy modlitwą podczas tegorocznej czterdziestej Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Wszystko po to, aby odkrywali skarb wiary, pragnęli go pomnażać i dzielić się nim z innymi.  W tym celu organizowane jest także spotkanie młodych naszej archidiecezji w Garbowie.  Odbędzie się ono w dniach 23-26 sierpnia pod hasłem „Teraz ON”. Zachęcam wszystkich młodych z archidiecezji do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Przez was kieruję zaproszenie także do waszych koleżanek i kolegów, którzy z dystansem traktują Chrystusa i Jego Kościół. Zaproście ich do Garbowa i przyjedźcie razem. Serdeczną prośbę o umożliwienie młodym uczestnictwa w spotkaniu kieruję do rodziców, kapłanów, katechetów oraz liderów wspólnot formacyjnych. Niech to diecezjalne radosne święto wiary odmładza nasz Kościół i rozbudza zapał niesienia Dobrej Nowiny wszystkim ludziom. Nie ustajemy także w modlitwie o nowe i dobre powołania kapłańskie i zakonne. Niech nigdy nie braknie odważnych głosicieli wiary i wiernych świadków miłości! Polecając was macierzyńskiemu wstawiennictwu Matki Bożej Wniebowziętej, wszystkim z serca błogosławię.

Wasz biskup Stanisław   Lublin, 10 VIII 2018 r.

 1. Serdecznie zapraszamy młodych do uczestnictwa w tegorocznym diecezjalnym spotkaniu młodzieży w Garbowie w dniach 23-26 sierpnia. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów można znaleźć na plakacie oraz na stronie internetowej Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie. /www.cdmlublin.plw zakładce SMAL/ Osoby zainteresowane prosimy o kontakt w zakrystii.
  Są jeszcze ostanie wolne miejsca w 50-osobowej grupie z naszej archidiecezji, która będzie uczestniczyć w ŚDM w Panamie. Szczegóły w kancelarii parafialnej.
 2. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w kancelarii w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 50 zł., z ul. Ogródkowej 200 zł., z ul. Szarych Szeregów 200 zł., z ul. Przy Stawie 1000 zł.,  z ul. Puławskiej 100, 100 i 200 zł., z ul. Junoszy 100 zł., mieszkańcy bloku z ul. Popiełuszki  35 w comiesięcznej zbiórce 360 zł
 3. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano. W niedzieli znajdziemy artykuł nawiązujący do tytułu naszej parafii – bł. bpa Władysława Gorala.
 4. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Stanisław Sagan, lat 85 z ul. Szarych Szeregów, śp. Józef Sałek, lat 83 z ul. Puławskiej, śp. Lucyna Szwedo, lat 98 pogrzeb w poniedziałek 13 sierpnia w Zakrzówku, śp. Danuta Cieszko, lat 76 pogrzeb w poniedziałek 13 sierpnia, godz. 11.00, cmentarz na Majdanku, śp. Jan Kuchta, lat 76 pogrzeb w poniedziałek 13 sierpnia. godz. 12.00, cmentarz przy ul. Lipowej, śp. Jan Roman Koc, lat 59 pogrzeb we wtorek 14 sierpnia. godz. 11.00, cmentarz na Majdanku. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”