Ogłoszenia 13.08.2017 r.

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

13 sierpnia 2017

1.  Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w roku liturgicznym. Natomiast w najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Już w V wieku obchodzono w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.
  2. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.              W uroczystość Wniebowzięcia NMP przed Mszami świętymi będą rozprowadzane bukiety z ziół, kwiatów i warzyw. Zachęcamy do nabycia bukietów z ziół i kwiatów  przygotowanych przez naszych parafian i nie tylko. Ofiary za nie złożone będą przeznaczone na budowę kościoła.
  3. Dzisiaj z racji II niedzieli miesiąca zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę przeprowadzi Legion Maryi. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel.
  4. W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie  i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.
  5. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Dziękujemy Bogu za naszych pielgrzymów, XXXIX Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki, którzy w dniu jutrzejszym dotrą na Jasną Górę.
  6. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.
  7. W czwartek po Mszy świętej o godz. 18.00 Katecheza Biblijna.
  8. W dniach 8 i 9 września 2017r. w naszym mieście Lublinie będzie miała miejsce Ogólnopolska Pielgrzymka Niewidomych i Słabowidzących. Serdecznie prosimy naszych parafian o przyjęcie na jeden nocleg z 8 na 9 września b.r,/ z piątku na sobotę/ w domu dwóch osób. Zapisy w zakrystii.
  9. Rozpoczął się kolejny cykl przygotowań w ramach nauk przedmałżeńskich. Zainteresowanych zapraszamy do salki za zakrystią w sobotę 19 sierpnia b.r. o godz. 19.00.
  10. Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej w dniach 25-27 sierpnia w Garbowie. Temat: DASZ WIARĘ? Zapisy uczestników prowadzone są internetowo, przez formularz zgłoszeniowy. Można go znaleźć na stronie internetowej Centrum Duszpasterstwa Młodzieży: www.cdmlublin.plw zakładce SMAL.
    Zapisu można dokonać również osobiście w biurze Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy ul. Filaretów 7 w Lublinie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00. Koszt uczestnictwa w spotkaniu dla jednej osoby to 40 złotych. Młodzież serdecznie zapraszamy.
  11. Ks. Proboszcz w dniach 13,15 i 16 sierpnia głosi rekolekcje Maryjne w parafii Orłów Murowany i prosi o modlitwę w intencji rekolekcji i parafian parafii Orłów Murowany pw. Św. Kajetana.
  12. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w kancelarii w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 100 zł., ul. Puławskiej 100, 100 i 100 zł., z ul. Ćwiklińskiej 50 zł., z Jeleniej Góry 100 zł., z ul. Przy Stawie 200 zł., z ul. Skautów 150 zł., z ul. Popiełuszki 50 zł., mieszkańcy bloku z ul. Popiełuszki  35  w comiesięcznej zbiórce 350 zł.
  13. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności śp. Teresa Zienkowska, lat 73 z ul. Puławskiej 19, śp. Krystyna Leonarda Ryszkowska, lat 88 z ul. Puławskiej, pogrzeb w poniedziałek 14 sierpnia o godz. 8.00, cmentarz przy ul. Lipowej. Polećmy je i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronują nam:

• 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki; beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik (wspomnienie obowiązkowe);
  • 17 VIII – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).