Ogłoszenia 14.04.2019 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

14 kwietnia 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy  w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery  żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. W sposób szczególny  i bardzo uroczysty wyrazimy to na początku Mszy Świętej z udziałem naszych najmłodszych parafian o godz. 12.00. Wyruszymy wtedy w procesji z palmami i osiołkiem z placu przy Domu Matki Teresy  z Kalkuty, przy ul. Głowackiego 26. Przejdziemy ulicami naszej parafii i będziemy śpiewać  i wyznawać wiarę, że Jezus Chrystus jest naszym Królem, naszym Panem i Mesjaszem. W rękach będziemy nieść palmowe gałązki.
 2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela z inicjatywy Świętego Jana Pawła II – Niedziela Palmowa przeżywana jest w Kościele już jako XXIV Światowy Dzień Młodzieży, który przebiegał będzie pod hasłem: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38).
  • „Pragnę nie zmarnować swojego życia”
   13.00Spotkanie z Łukaszem Golcem z zespołu Golec uOrkiestra – aula 408 w Centrum Transferu Wiedzy KUL
   14.30Poświęcenie palm i procesja – dziedziniec przed kościołem akademickim KUL
   15.30Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika – Archikatedra Lubelska

  Serdecznie zapraszamy na powyższe wydarzenia młodzież mieszkającą na terenie naszej parafii.

 3. Dzisiaj po każdej Mszy świętej zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę przeprowadza grupa kwestarzy. Za wszelkie ofiary złożone dzisiaj do puszki – serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać.
 4. Już dzisiaj i w czasie Wielkiego Tygodnia Caritas Archidiecezji Lubelskiej rozprowadza „Chleb dobroci”. Zachęcamy wszystkich do włączenie się w Wielkopostne Dzieło Pomocy Potrzebującym  i zakup chlebków  przed kaplicą w cenie 6 zł.
 5. Jutro w poniedziałek 15 kwietnia 2019r. o godz. 18.40 zapraszamy na spotkanie w kaplicy dzieci wraz  z  rodzicami przygotowującymi się do I Komunii Świętej w tym roku.
 6. We wtorek 16 kwietnia po Mszy świętej o godz. 18.00 katecheza biblijna – zapraszamy.
 7. Przy bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego zbiórka żywności i środków czystości na paczki na święta dla potrzebujących z naszej parafii.
 8. Wydawanie żywności dla potrzebujących w Wielki Piątek po Nowennie do Miłosierdzia Bożego godz. 15.20
 9. Kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych jak zwykle w Wielki Piątek od godz. 9.15. Prosimy o zgłaszanie chorych do kancelarii parafialnej.
 10. Konferencje przedmałżeńskie /II tura/ dla narzeczonych w naszej parafii rozpoczniemy  27 kwietnia w sobotę  o godz. 19.00  w salce za zakrystią. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
 11. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.
 12. Okazja do spowiedzi świętej w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy – przed i po Mszy świętej. W Wielki Piątek od godz. 8.00 do 9.00 oraz w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 9.00.
 13. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. /W tym dniu nie ma Mszy świętej o godz. 7.00/ Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godz. 22.00. Poprowadzi ją Nadzwyczajny Szafarz Komunii Świętej z przedstawicielami Rady Duszpasterskiej. Podczas procesji będziemy śpiewać hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za którego odmówienie tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek wspólną poranną modlitwą Kościoła – jutrznią o godz. 8.00, a następnie zapraszamy do adoracji Pana Jezusa w ciemnicy.
  W WIELKI CZWARTEK – 18 kwietnia o g. 10.00 Msza Krzyżma W Archikatedrze Lubelskiej – celebruje ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik wraz z biskupami pomocniczymi oraz prezbiterami całej archidiecezji, podczas której będzie konsekrowany olej krzyżma świętego i zostanie pobłogosławiony olej chorych, a kapłani odnowią przyrzeczenia złożone w dniu święceń prezbiteratu.
 14. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszej parafii liturgię rozpoczniemy o godz. 17.00, później, bo ok. godz. 18.45 zapraszamy wszystkich parafian na tradycyjną drogę krzyżową ulicami naszej parafii, trasą jak co roku. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 23.00. Zapraszamy do prowadzenia modlitwy adoracyjnej wszystkie grupy i stowarzyszenia parafialne według ustalonego porządku. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do i odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia razem w kaplicy w piątek i sobotę o godz. 15.00. W tym dniu ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.
  W wielki piątek Liturgia Godzin – tzw. Ciemna Jutrznia o godz. 8.00. Nowenna do Miłosierdzia Bożego – koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.
  W tym dniu adoracja potrwa do godz. 23.00. Od godz. 19.00 poprowadzą ją Kółka Różańcowe, od godz. 21.00 Legion Maryi, od godz. 22.00 Rada Duszpasterska.
 15. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Postarajmy się znaleźć czas w przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed naszym Panem  i Zbawicielem.
  W wielką sobotę Liturgia Godzin – tzw. Ciemna Jutrznia o godz.8.00.
  Nowenna do Miłosierdzia Bożego – koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.

  Od godz. 7.30. do godz. 15.00 co pół godziny będzie odbywać się błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny oraz o godz. 16.00 i 18.00.
  Wieczorem w sobotę o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą.
  W tym dniu adoracja potrwa do godz. 23.00. Od godz. 21.30 poprowadzi ją Schola Goralki, od godz. 22.30 Legion Maryi.
 16. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, i radosnym śpiewem głosić będziemy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię.
  W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o godz. 6.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 i 18.00.
 17. Drugi dzień świąt – Msze święte o godz. 7.30, 9.00, 10.30,  12.00  i 18.00. W tym dniu taca przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
 18. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 100 zł, z ul. Lelka – Sowy 200 zł., z ul. Puławskiej 100 zł, mieszkańcy bloku przy ul. Popiełuszki 35 w comiesięcznej zbiórce 360 zł.
 19. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 20. Zachęcamy parafian, a zwłaszcza młodzież i dzieci, do uczestnictwa w procesji z palmami wykonanymi samodzielnie. Po Niedzieli Palmowej odbędzie się rozstrzygnięcie IX konkursu na najpiękniejszą i najwyższą palmę. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach:  I – indywidualnej dla przedszkoli, szkoły podstawowej i gimnazjum od 1 m  wysokości wzwyż oraz  II  grupowej na najwyższą  dla wszystkich rodzin. Wszystkich uczestników prosimy o podpisanie swoich palm i zaprezentowanie ich  w czasie procesji z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 26 do kaplicy parafii.  Poświęcenie palm na każdej Mszy świętej. Informacje możemy uzyskać w kancelarii parafialnej, Szkole Podstawowej Nr 21 u katechetów uczących w szkołach na terenie parafii.
 21. W Wielki Piątek, 19 kwietnia 2019 r., w wybranych kościołach lubelskiego śródmieścia odbędzie się już po raz siódmy „Noc konfesjonałów– w godz. 21.00 – 24.00:
  • kościół pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej 9
  • kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica 16
  • kościół pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej 5
  • kościół „Pobrygidkowski” przy ul. Narutowicza 6

  W wymienionych kościołach do dyspozycji wiernych będą ulotki z rachunkiem sumienia. 

 22. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności: śp. Marta Mizińska, lat 83 z ul. Przy Stawie, śp. Kazimiera Alaburda, lat 84 z ul. Głowackiego 26. Msza święta pogrzebowa w poniedziałek 15 kwietnia w naszej kaplicy o godz. 10.00. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….