Ogłoszenia 14.10.2018 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

14 października 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. We wtorek, 16 października, przypada 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”. Dziś Panu Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę św. papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze.
 2. W dzisiejszą niedzielę, którą świętujemy w naszej Ojczyźnie jako Dzień Papieski, swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu św. Jana Pawła II. Jak pamiętamy, głównym celem Fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Chcemy również dołożyć swoją „cegiełkę” do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, materialnie wspierając zdolną, lecz ubogą młodzież. „Bóg zapłać” za składane ofiary do puszek przed kaplicą.
 3. Dzisiaj również pamiętamy w naszych modlitwach o nauczycielach i wychowawcach, którzy obchodzą swoje doroczne święto. To ich dzień – Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy ich naszą życzliwością, a przede wszystkim płynącą z serca gorącą modlitwą.
 4. Przed nami kolejny różańcowy tydzień. Nie lekceważmy tego daru Bożej Opatrzności. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Zapraszamy na nabożeństwo październikowe codziennie o godz. 17.30. Różaniec dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. Wszystkich serdecznie zapraszam!
 5. Jutro 15 października kolejne spotkanie kandydatów do bierzmowania o godz. 18.30, grupa I. We wtorek 16 października o godz. 18.40, grupa II.
 6. We wtorek 16 października Katecheza biblijna po Mszy świętej wieczornej – zapraszamy.
 7. W czwartek o godz. 10.00 Msza święta w naszej kaplicy w intencji całej społeczności szkoły XXIII Liceum Ogólnokształcącego, im. Nauczycieli Tajnego Nauczania z okazji 20 rocznicy jej powstania. Uczniów, nauczycieli i absolwentów szkoły zapraszamy do wspólnego świętowania. Mszy świętej będzie przewodniczył ks. Biskup Józef Wróbel.
 8. W czwartek, 18 października, w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Łukasza Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia. Gorącą modlitwą obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasz zdrowie i życie podczas Mszy Świętej o godz. 18.00.
 9. W piątek 19 października we wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 34 rocznicę Jego uprowadzenia i zabicia, zaprasza na modlitwę uwielbienia Boga w intencji naszej Ojczyzny o g.18.00.
 10. Przyszłą niedzielę, 21 października, będziemy przeżywali jako Niedzielę Misyjną, rozpocznie się również Tydzień Misyjny. Pamiętajmy, że do każdego z nas Pan Jezus kieruje polecenie: „Idźcie i głoście”, tym bardziej modlitewnie i materialnie starajmy się wspierać dzieła misyjne Kościoła. W przyszłą niedzielę ofiary do puszki przed kaplicą złożymy na Papieskie Dzieło Dziecięctwa Misyjnego.
 11. Zapraszamy dzieci do śpiewania w naszej Scholi „Goralki”, spotkania w soboty w salce za zakrystią o godz. 11.30. Zapraszamy również młodzież do śpiewania zespole młodzieżowym, spotkania w soboty w salce za zakrystią o godz. 10.00.
 12. Zapraszamy również do naszego chóru parafialnego dorosłych – Stella Maris. Spotkanie w środy wieczorem, szczegóły na plakacie i w zakrystii.
 13. Przez cały miesiąc listopad w naszej parafii trwać będzie modlitwa za naszych bliskich zmarłych. „Wypominki”, jak tę modlitwę popularnie nazywamy, będą odprawiane codziennie o godz. 17.30. Przy wyjściu z kaplicy znajdują się karty wspominkowe na każdy dzień miesiąca listopada do wyboru. Po zapisaniu naszych zmarłych na wypominkach prosimy je składać w zakrystii.
 14. W przyszłą niedzielę odbędą się wybory samorządowe na Prezydenta Lublina, przedstawicieli do Sejmiku Wojewódzkiego i na Radnych do Rady Miasta. Pamiętajmy o obowiązku każdego chrześcijanina, aby pójść na wybory oraz aby wybrać osoby, które opierają swoje życie i swoje decyzje  w oparciu o prawo Boże. Szanując ludzkie życie  i wartości ponadczasowe.
 15. Zapraszamy naszych parafian i gości na coroczną pielgrzymkę autokarową do Częstochowy w sobotę 20 października 2018 r. Wyjazd z parafii o godz. 5.00 rano, powrót ok. 2.30 w nocy niedzielę. Koszt: 70 zł.  Zapisy w zakrystii. Prosimy o uzupełnienie danych i opłatę do środy  17 października, kto tego jeszcze nie zrobił.
 16. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w kancelarii w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 50, 100, 200, 300, 1000 zł. oraz 100 euro,  z ul. Spadochroniarzy 1000 zł., z ul. Popiełuszki 100 zł., mieszkańcy bloku z ul. Popiełuszki 35 w comiesięcznej zbiórce 360 zł.
 17. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 18. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności: śp. Henryka Anusiewicz z ul. Junoszy, śp. Zinaida Siek, pogrzeb w sobotę 20 października, godz. 11,00, cmentarz na Majdanku. Polećmy je i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronują nam:

 • 16 X – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia; jest patronką pojednania narodów, szczególnie czczona jest na Śląsku, zarówno przez Polaków, jak i Niemców; z wyjątkowym duchowym męstwem znosiła liczne nieszczęścia, które na nią w życiu spadały (wspomnienie obowiązkowe);
 • 17 X – św. Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych ojców Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);
 • 20 X – św. Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany z niezwykłej pracowitości i wielkiego miłosierdzia (wspomnienie obowiązkowe);
 • 21 X – bł. Jakub Strzemię (1340-1409), franciszkanin, biskup, gorliwy misjonarz Kresów Wschodnich (wspomnienie obowiązkowe).