Ogłoszenia 15.10.2017r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

15 października 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W jutrzejszy poniedziałek, 16 października, przypada 39. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”. Dziś Panu Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę św. papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze.
 2. W dzisiejszą niedzielę, którą świętujemy w naszej parafii jako Dzień Papieski, swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu św. Jana Pawła II. Jak pamiętamy, głównym celem Fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Chcemy również dołożyć swoją „cegiełkę” do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, materialnie wspierając zdolną, lecz ubogą młodzież. „Bóg zapłać” za składane ofiary do puszek przed kaplicą.
 3. Przed nami kolejny różańcowy tydzień. Nie lekceważmy tego daru Bożej Opatrzności. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Na nabożeństwo październikowe w tym tygodniu od poniedziałku do środy zapraszamy na godz. 17.30. Od czwartku do soboty z racji rozpoczynających się rekolekcji ewangelizacyjnych zapraszamy na godz. 17.00. Różaniec dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. Wszystkich serdecznie zapraszamy!
 4. W tym tygodniu w naszej parafii w dniach 19 – 22 października 2017r. od czwartku do soboty przeżywać będziemy Rekolekcje Ewangelizacyjne, a od soboty w dniach 21 – 28 października 2017r. peregrynację Krzyża ŚWIĘTEGO. Owocem Roku Wiary w naszej Archidiecezji jest peregrynacja Krzyża Świętego, która rozpoczęła się 15 marca 2014r. Po diecezji peregrynuje kopia Łaskami słynącego Krzyża Trybunalskiego z lubelskiej Archikatedry. W jego drzewcu zostały umieszczone relikwie drzewa Krzyża. Z racji rekolekcji ulegają zmianie godziny Mszy świętych wieczornych. W tym tygodniu w poniedziałek, wtorek i środę wieczorem będą jeszcze roznoszone do domów ulotki z programem rekolekcji przez naszych ewangelizatorów, gotowych również do rozmowy o naszej wierze w Boga. Program naszych rekolekcji jest następujący. Serdecznie wszystkich zapraszamy na rekolekcje ewangelizacyjne.
 5. Jutro 16 października kolejne spotkanie kandydatów do bierzmowania o godz.  18.50.
 6. We wtorek 17 października Katecheza biblijna po Mszy świętej wieczornej – zapraszamy.
 7. W środę, 18 października, w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Łukasza Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia. Gorącą modlitwą obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasz zdrowie i życie podczas Mszy Świętej o godz. 18.00.
 8. Przyszłą niedzielę, 22 października, będziemy przeżywali jako Niedzielę Misyjną, rozpocznie się również Tydzień Misyjny. Pamiętajmy, że do każdego z nas Pan Jezus kieruje polecenie: „Idźcie i głoście”, tym bardziej modlitewnie i materialnie starajmy się wspierać dzieła misyjne Kościoła.
 9. Za tydzień przed naszym kościołem wolontariusze ze Stowarzyszenia Solidarności Globalnej w Lublinie będą prowadzić solidarnościową akcję. Zorganizują zbiórkę do puszek i kiermasz pamiątek. Zebrane pieniądze będą wsparciem lubelskich działań na Kubie. Po pierwsze wolontariusze organizują tam pomoc Kubańczykom poszkodowanym przez huragan Irma, a po drugie – na początku listopada jadą na trzymiesięczną misję. Jedna z wolontariuszek będzie na miejscu wspierać działania kubańskiego Kościoła w jego pracy ewangelizacyjnej i charytatywnej. Zachęcamy do wsparcia.
 10. Zapraszamy naszych parafian i gości na coroczną pielgrzymkę autokarową do Częstochowy w sobotę 04 listopada 2017 r. W pierwsza sobotę miesiąca – dzień zawierzenia naszej parafii Matce Bożej Częstochowskiej. Wyjazd z parafii o godz. 5.00 rano, powrót ok. 2.30 w nocy niedzielę. Koszt: 65 zł. Zapisy w zakrystii.
 11. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 50 zł., z ul. Lelka – Sowy 200 zł., z ul. Legionowej 100 zł., z ul. Junoszy 400 zł., z ul. Księżycowej 2000 zł., z ul. Popiełuszki 35 w comiesięcznej zbiórce 350 zł.
 12. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 13. W dniu dzisiejszym ks. proboszcz głosi słowo Boże i zbiera ofiary na budowę naszego kościoła w parafii Św. Mikołaja w Lublinie.
 14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: śp. Marianna Grzechnik lat 88, z ul. Puławskiej 4, śp. Zbigniew Oszust z ul. Przy Stawie. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronują nam:

 • 16 X – św. Jadwiga Śląska (1174 lub 1179-1243), żona Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, która po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia; jest patronką pojednania narodów, szczególnie czczona jest na Śląsku, zarówno przez Polaków, jak i Niemców; z wyjątkowym duchowym męstwem znosiła liczne nieszczęścia, które na nią w życiu spadały (wspomnienie obowiązkowe);
 • 17 X – św. Ignacy Antiocheński (†ok. 117), biskup i męczennik, uczeń św. Jana Ewangelisty i następca św. Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii (Syria); w czasie prześladowań za cesarza Trajana został uwięziony i skazany na śmierć; jest jednym z pierwszych ojców Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);
 • 20 X – św. Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany z niezwykłej pracowitości i wielkiego miłosierdzia (wspomnienie obowiązkowe);
 • 21 X – bł. Jakub Strzemię (1340-1409), franciszkanin, biskup, gorliwy misjonarz Kresów Wschodnich (wspomnienie obowiązkowe).