Ogłoszenia 17 września 2017r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

17 września 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza niedziela w szczególny sposób w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Wiemy, że media, jeśli chcą, mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia umiejętnie korzystało z nich nasze młode pokolenie. Po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na „ Fundusz Ewangelizacji w Środkach Społecznego Przekazu”.
 2. 17 września 2017 r. tj. dzisiaj „Dzień modlitw za ofiary i byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku„. Obchody rozpoczną się o godz. 10.00 Msza świętą w intencji pokoju z udziałem byłych więźniów Majdanka, w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Droga Męczenników Majdanka 27.
 3. Dzisiaj rozpoczynają się też kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września (jutrzejszy poniedziałek) przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. Podczas Eucharystii każdego dnia nadchodzącego tygodnia o godz. 18.00, przez wstawiennictwo św. Stanisława Kostki, będziemy prosili Pana Boga o świętość naszych dzieci i młodzieży, bo od nich zależy przyszłość naszego narodu i Kościoła – zapraszam nie tylko dzieci i młodzież, ale także rodziców, nauczycieli i wychowawców.
 4. W poniedziałek 18 września 2017 r.godz. 10.00 Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci, nauczycieli i pracowników ze Szkoły Podstawowej nr 18, im. Macieja Rataja godz. 11.30 Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów, nauczycieli i pracownikówZespołu Szkół Samochodowych, im. Stanisława Syroczyńskiego.
 5. We wtorek po Mszy świętej o godz. 18.00 Katecheza biblijna – zapraszamy.
 6. W czwartek, 21 września, obchodzimy święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przez jego pośrednictwo podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 będziemy się szczególnie modlić o to, abyśmy jak on, zajęci sobą i własnymi sprawami, dotknięci spojrzeniem Chrystusa, umieli pozostawić wszystko i pójść za Nim. Podczas tej Eucharystii będziemy dziękować Panu Bogu za dar naszego powołania do wspólnoty Kościoła.
 7. W czwartek 21 września 2017 r. godz. 11.00 Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów, nauczycieli i pracowników z Liceum Ogólnokształcącego nr XXIII, im. Nauczycieli Tajnego Nauczania./szkoła/
 8. Na dobre rozpoczął się rok szkolny i katechetyczny. Prosimy, aby dla dzieci, młodzieży, ale i rodziców, katechetów i wychowawców był to czas rozpoczęty w imię Boże. Zachęcamy też do odważnego rozglądania się, aby poza nauką znaleźć właściwe miejsce dla swojego wzrostu duchowego, dla umacniania swojej przyjaźni z Panem Bogiem. W naszej parafii jest wiele propozycji, choćby działające u nas koła, organizacje katolickie, Legion Maryi, schola, Liturgiczna Służba Ołtarza. Zapraszam wszystkich chętnych do wspólnej pracy.
 9. W sobotę 23 września wspomnienie obowiązkowe Św. O. Pio. Po Mszach świętych o godz. 7.00 i 18.00 możliwość ucałowania relikwii św. O. Pio.
 10. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 100 zł., z al. Racławickich 50 zł., z ul. Puławskiej 100 zł., z ul. Czystej 100 zł., z ul. Skautów 100 zł.
 11. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 12. Zapraszamy naszych parafian i gości na coroczną pielgrzymkę autokarową do Częstochowy w sobotę 04 listopada 2017 r. W pierwsza sobotę miesiąca – dzień zawierzenia naszej parafii Matce Bożej. Wyjazd z parafii o godz. 5.00 rano, powrót ok. 2.30 w nocy, w niedzielę.  Koszt: 65 zł.                     Zapisy w zakrystii.
 13. 7 października 2017 r. będzie miała miejsce, podjęta przez osoby świeckie, ogólnopolska inicjatywa „Różaniec do granic”. Celem inicjatywy „Różaniec do granic” jest podjęcie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej przez osoby zebrane wzdłuż granic naszego kraju, w intencji Polski i całego świata. 7 października, w pierwszą sobotę miesiąca, w święto Matki Bożej Różańcowej i na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, zebrani na granicach naszej Ojczyzny, o jednej godzinie odmówią cztery części różańca. Organizujemy wyjazd na to spotkanie w sobotę 7 października. Wyjazd o godz. 8.00 powrót ok. 18.00, zapisy do 24 września w zakrystii.Do włączenia się w tę modlitwę o godz. 14.00 zaproszeni są również ci, którzy nie będą mogli udać się nad granice Polski: rodziny poprzez modlitwę w swoich domach, chorzy w szpitalach, wierni w swoich kościołach, pielgrzymujący w trakcie swego wędrowania i każdy w miejscu swego przebywania.

PROGRAM WYDARZENIA „RÓŻANIEC DO GRANIC”:

10.30 – Modlitwa i konferencja wprowadzająca – w kościołach „stacyjnych” Dorohusk, parafia pw. św. Jana Nepomucena i Świerże, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
11.00 – Eucharystia
12.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu – po nabożeństwie eucharystycznym czas na posiłek i przejście     (przejazd) na miejsce modlitwy różańcowej
14.00 – Modlitwa różańcowa – na wyznaczonych szlakach w pobliżu granicy Polski
15.30 – Modlitwa na zakończenie

więcej: www.rozaniec.dogranic.pl

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Grzegorz Gaca,     z ul. Dubois 14 i śp. Helena Stefańczyk, z ul. Wieniawskiej 10. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronujĄ nam:

 • 20 IX – św. Andrzej Kim Taegon (†1839), prezbiter koreański, który zginął podczas prześladowań chrześcijan; św. Paweł Chong Hasano, kleryk koreański, i Towarzysze, którzy ponieśli śmierć męczeńską pomiędzy 1839 a 1867 rokiem (wspomnienie obowiązkowe);
 • 23 IX – św. ojciec Pio (1887-1968), prezbiter, kapucyn, stygmatyk i mistyk, wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).