Ogłoszenia 18.03.2018 r.

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

18 marca 2018

1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach drogi krzyżowej i gorzkich żali.

2.W dniu dzisiejszym rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je ks. Paweł Libor – misjonarz-salezjanin. Program.

3. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Panem Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Pamiętajmy, że w tych świętych dniach Wielkiego Postu każdy gest solidarnej troski o bliźnich, także tej materialnej, ma szczególne znaczenie.

4.W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza Caritas, która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz ludziom doświadczonym klęskami żywiołowymi. Niech wszyscy zaznają radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, zwłaszcza dzieci, samotni i opuszczeni, zapomniani przez najbliższych i pozostawieni własnemu losowi. Przy wyjściu pod chórem możemy znaleźć nr KRS Caritas na który możemy odprowadzić 1% podatku z naszego rocznego rozliczenia.

5.Przy bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego zbiórka żywności i środków czystości na paczki na święta dla potrzebujących z naszej parafii. Bóg zapłać za złożone dary.

6. Dzisiaj ministranci z naszej parafii po Mszach świętych będą sprzedawać kartki świąteczne własnoręcznie wykonane przez jedną z naszych parafianek. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na fundusz dla ministrantów.

7.W przyszłą niedzielę po każdej Mszy świętej zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na kwiaty do Grobu Pańskiego.

8.Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. W Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej podczas Mszy Świętej wysłuchamy pasji, czyli opisu Męki Pańskiej według św. Marka. W samo południe na rozpoczęcie liturgii przed sumą zbierzemy się jak co roku na placu przed Domem Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 26 o godz. 12.00 i stamtąd wyruszymy w procesji do kościoła parafialnego. Zachęcamy parafian, a zwłaszcza młodzież i dzieci, do uczestnictwa w procesji z palmami wykonanymi samodzielnie. Po Niedzieli Palmowej odbędzie się rozstrzygnięcie konkurs na najpiękniejsze palmy. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach: indywidualnej dla przedszkoli, szkoły podstawowej i gimnazjum od 1 m do 1,5 m wysokości oraz grupowej dla rodzin. Wszystkich uczestników prosimy o podpisanie swoich palm i zaprezentowanie ich w czasie procesji z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego 26 do kaplicy parafii.  Poświęcenie palm na każdej Mszy świętej.

9.W przyszłą niedzielę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Zostaje ona przeniesiona na dzień 9 kwietnia 2018r.

10.W przyszłą niedzielę Caritas rozpoczyna coroczną akcję dobroczynną. Przed kaplicą będziemy rozprowadzali „chlebki dobroci”. Składane przy tej okazji ofiary staną się wsparciem dla ludzi starszych, chorych, a zwłaszcza dzieci. Pragniemy serdecznie podziękować tym, którzy już włączyli się lub włączą w jałmużnę wielkopostną.

11.Kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych jak zwykle w Wielki Piątek od godz. 9.00. Prosimy o zgłaszanie chorych do kancelarii parafialnej.

12.Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II – Niedziela Palmowa przeżywana jest w Kościele jako Światowy Dzień Młodzieży. Zapraszamy młodych do uczestnictwa w tegorocznym spotkaniu diecezjalnym. Na program składa się:

I –  Piątek,  23 marca 2018r.

– godz. 18.00 Droga krzyżowa na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

II – Niedziela 25 marca 2018 r.

– godz. 12.30, Katolicki Uniwersytet Lubelski aula 408 CTW. Spotkanie ewangelizacyjne z udziałem zespołu FULL POWER SPIRIT,

–  godz. 14.00 – procesja do Archikatedry,

–  godz. 15.00 – Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika.

13. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii parafialnej na budowę kościoła: bezimiennie 100 zł., z ul. Puławskiej 100 zł., z ul. Ćwiklińskiej 100 zł., z ul. Głowackiego 100 zł., z ul. Szarych Szeregów 300 zł, z ul. Puławskiej 4b – 150 zł.

14. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.

15. Nasz parafianin- pielgrzym Adam Uliczny również w tym roku wybiera się na pieszą pielgrzymkę po raz drugi z Lourd do Santiago de Compostela. Kto chciałby, przekazać mu intencje modlitewne – prosimy zapisane na kartce i złożone w kopercie przynieść do zakrystii.

16. Przypominamy zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 r. Wskazania zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy.

17. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Wiesław Marton z ul. Głowackiego 22, śp. Andrzej Jabłonowski, lat 90 z ul. Legionowej 13. Pogrzeb    w poniedziałek 19 marca o godz. 14.00, cmentarz przy ul. Lipowej. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….