Ogłoszenia 19.08.2018 r.

DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

19 sierpnia 2018

1. W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W minionym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W środę, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w Katedrze Lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
  2. W wielu parafialnych świątyniach i sanktuariach dziękujemy za tegoroczne zbiory. Zwyczaj ten spotykamy w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboża są symbolem dojrzałości duchowej Maryi i pełni łask, jakimi Pan Bóg Ją obdarzył. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmijmy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr.
  3. W czwartek, 23 sierpnia, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Również w naszym narodzie nie brakuje osób, które były prześladowane za swoje poglądy, a nawet oddały swoje życie za prawdę. Najlepszym współczesnym przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Aby ofiara ich cierpienia zrodziła zbawienne dla naszej Ojczyzny owoce, będziemy prosili Chrystusa Króla oraz Jego Matkę, podczas Mszy Świętej o godz. 18.00.
  4. W piątek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo podczas wieczornej Mszy Świętej będziemy prosić o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.
  5. W przyszła niedzielę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”.
  6. W niedzielę 26 sierpnia o godz. 10.30 będzie sprawowana Msza święta w intencji Siostry Rut naszej Siostry Sercanki, która przechodzi do pracy jako katechetka w Krakowie. Dziękując Jej za dotychczasową wieloletnią pracę w naszej parafii, będziemy modlić się o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski w dalszej Jej posłudze zakonnej. Serdecznie zapraszamy na Mszę świętą w intencji Siostry Rut.
  7. Serdecznie zapraszamy młodych do uczestnictwa w tegorocznym diecezjalnym spotkaniu młodzieży w Garbowie w dniach 23-26 sierpnia. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów można znaleźć na plakacie oraz na stronie internetowej Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie. /www.cdmlublin.plw zakładce SMAL/ Osoby zainteresowane prosimy o kontakt w zakrystii.
  1. Dzisiaj wolontariusze Stowarzyszenia Solidarności Globalnej z Lublina stoją przed naszym kościołem i będą zbierać ofiary do puszek. Środki pójdą na pomoc dzieciom z Gruzji i na wsparcie gruzińskich rodzin, które wciąż odczuwają skutki wojny rosyjsko-gruzińskiej.
    Organizacja kieruje się apelem papieża Jana Pawła II o wyobraźnię miłosierdzia. Jak mówił papież – “na wielu miejscach świata cierpi człowiek i woła o człowieka”. Wolontariusze podejmują misje, m.in. na Kubie, w Serbii, Białorusi i od lat także w Gruzji. Tam – we wrześniu – będą organizować czas dzieciom                    z najbiedniejszych rejonów. Zapraszamy do wsparcia tego dzieła, a za złożone ofiary Bóg zapłać.
  2. Dzisiaj również swoją Mszę prymicyjną w rodzinnej parafii w Końskowoli o godz. 12.00 będzie sprawował ks. Tomasz Zawadzki, który był w naszej parafii na praktykach diakońskich. Polećmy go naszej modlitwie.
  3. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii na budowę kościoła: bezimiennie z ul. Puławskiej 100 zł., z ul. Skautów 100 zł., Pan Wojciech Flis z Wólki 300 zł.
  4. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  5. W przyszłą niedzielę 26 sierpnia po Mszach świętych przed kaplicą zbiórka ofiar do puszek na przybory szkolne dla potrzebujących dzieci – organizowana przez Caritas pod hasłem „Tornister pełen Uśmiechów”.
  6. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Czesława Czerniak, lat  95 z ul. Puławskiej, śp. Robert Bednara, lat 79 z ul. Szarych Szeregów,                     śp. Andrzej Dobrowolski, lat 77 z ul. Głowackiego – DPS, śp. Kazimiera Kliczka, lat 87 z ul. Puławskiej. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronuje nam:

• 21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię św.; nazwano go „papieżem dzieci” (wspomnienie obowiązkowe).