Ogłoszenia 19.11.2017 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

19 listopada 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś przeżywamy 33. niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i – jak to mówimy w każdym Credo mszalnym – Jego panowaniu nie będzie końca. Jest to prawda wiary znana już pierwszym chrześcijanom, a którzy bardzo się nią przejmując, kończyli swe modlitwy zawołaniem: Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu! Idąc tym tropem, pamiętajmy, że zawsze musimy być przygotowani na spotkanie z Panem. Pamiętajmy jednak, że Pismo Święte jednoznacznie stwierdza, iż data Pańskiego przyjścia jest nieznana i tak musi pozostać.
 2. Dzisiaj gościmy w naszej parafii Ks. Mateusza Batóga, który głosi kazania i wraz ze studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II po Mszach świętych przed kaplicą zbierać będą ofiary na nasz katolicki uniwersytet. Za złożone ofiary na ten cel serdeczne Bóg zapłać.
 3. Również dzisiaj o godz. 17.00 w salce za zakrystią spotkanie chętnych którzy chcieliby tworzyć nową grupę duszpasterską Galilea. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy, a szczególnie młodych.
 4. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto. Dziś, wspominając tamto ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Panu Bogu i szukania Jego woli. To liturgiczne wspomnienie jest też okazją do szczególnej modlitewnej pamięci o siostrach klauzurowych, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie.
 5. We wtorek 14 listopada po Mszy świętej o godz. 18.00 katecheza biblijna zapraszamy.
 6. Serdecznie zapraszamy w środę na Mszę świętą o godz. 18.00. Oprawę muzyczną przygotował chór Stella Maris i chór dziecięcy Perełki. Po Mszy świętej koncert w ich wykonaniu w dniu wspomnienia w Świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej oraz chórów, scholi i organistów. Serdecznie zapraszamy.
 7. Rozpoczyna się ostatnia dekada listopada. W tych dniach codziennie o godz. 17.30 modlimy się za naszych bliskich zmarłych podczas tak zwanych wypominków. Tym bardziej zachęcam do licznego udziału w tej modlitwie naszej wspólnoty parafialnej, która jednocześnie włącza nas w modlitwę całej wspólnoty Kościoła pielgrzymującego, pragnącej wspomóc naszych braci należących już do Kościoła oczyszczającego się. Oni sami sobie nie mogą już pomóc, za to za naszą modlitewną pamięć mogą odwdzięczyć się swoim wstawiennictwem przed tronem Bożym. Przy wyjściu z kaplicy znajdują się karty wspominkowe na każdy dzień miesiąca listopada, który możemy sobie wybrać. Po zapisaniu naszych zmarłych na wypominkach prosimy je składać w zakrystii.
 8. W przyszłą niedzielę, 26 listopada, będziemy przeżywali uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela przed Adwentem. Tradycyjnie uroczystość Chrystusa Króla jest świętem Akcji Katolickiej.
 9. W naszej parafii od 08 listopada /środa/ Siostra Iwona, nasza organistka oraz nasi radni z Rady duszpasterskiej rozpoczęli roznoszenie opłatków w przeźroczystych kopertach z pieczątką naszej parafii i proboszcza. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone są na budowę kościoła. Opłatki są również do nabycia w zakrystii.
 10. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie z ul. Puławskiej 100 zł., z ul. Ogródkowej 200 zł
 11. “W niedzielę 26 listopada 2017 roku odbędzie się 25 Wielka Uliczna Zbiórka Darów w ramach Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę zainicjowanej przez Radio Lublin. Zgodnie z wieloletnią tradycją, także i tę jubileuszową zbiórkę patronatem  duchowym objął Metropolita Lubelski, ks. Abp Stanisław Budzik. W wielu miejscowościach naszej Archidiecezji wolontariusze zbierać będą tylko dary rzeczowe: długoterminową żywność, chemię gospodarczą, zabawki, książki, artykuły papiernicze, a także odzież w bardzo dobrym stanie. NIE ZBIERAMY PIENIĘDZY.  Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym lubelskim pospolitym ruszeniu gorących serc, do podzielenia się nawet odrobiną z Dziećmi oraz innymi osobami w trudnej sytuacji życiowej.” Jak co roku również przy naszej parafii przed kaplicą będą zbierane dary rzeczowe: długoterminowa żywność, chemia gospodarcza, środki czystości, zabawki, książki, artykuły papiernicze w godz. od 10.00 do 15.00  oraz potem przez cały tydzień od poniedziałku  do piątku  w godz. od 17.00 do 18.00.
 12. W przyszłą niedzielę rozpocznie się sprzedaż Wigilijnych świec Caritas w cenie 5, 14 i 16 zł.
 13. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano. W niedzieli znajdziemy artykuł o rekolekcjach ewangelizacyjnych i peregrynacji Krzyża Świętego w naszej parafii.
 14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Adam Antoni Bańka, lat 69 z ul. Leszczyńskiego 13, śp. Adam Sławomir Gąsiorowski, lat 77 z ul. Głowackiego17A. Polećmy ich i naszych zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronują nam:

 • 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Panem Bogiem; jest patronem ludzi poszukujących sensu życia i zagubionych na drogach wiary (wspomnienie obowiązkowe);
 • 22 XI – św. Cecylia (†III wiek), dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych (wspomnienie obowiązkowe);
 • 24 XI – św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862 (wspomnienie obowiązkowe).