Ogłoszenia 20.08.2017 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

20 sierpnia 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1.  W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. We wtorek, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.
 2. W wielu parafialnych świątyniach i sanktuariach dziękujemy za tegoroczne zbiory. Zwyczaj ten spotykamy w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboża są symbolem dojrzałości duchowej Maryi i pełni łask, jakimi Pan Bóg Ją obdarzył. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmijmy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr.
 3. W środę, 23 sierpnia, przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Również w naszym narodzie nie brakuje osób, które były prześladowane za swoje poglądy, a nawet oddały swoje życie za prawdę. Najlepszym współczesnym przykładem jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Aby ofiara ich cierpienia zrodziła zbawienne dla naszej Ojczyzny owoce, będziemy prosili Chrystusa Króla oraz Jego Matkę, którą w środy wzywamy jako Nieustająca Pomoc, podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 i podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 4. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo podczas wieczornej Mszy Świętej będziemy prosić o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.
 5. W sobotę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Porządek Mszy Świętych w ten uroczysty dzień w naszej parafii będzie świąteczny: 7.00, 9.00 i 18.00. W sobotę po Mszy świętej o godz. 18.00 kolejna 7 nowenna przed rekolekcjami ewangelizacyjnymi, które będą w naszej parafii w dniach 19 – 28 października b.r.
 6. Decyzją Księdza Arcybiskupa Lubelskiego Stanisława Budzika w dniu dzisiejszym po Mszach Świętych odbędzie się zbiórka ofiar do puszek na rzecz pomocy osobom poszkodowanym w ostatnich nawałnicach w Polsce.
 7. Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej w dniach 25-27 sierpnia w Garbowie. Temat: DASZ WIARĘ?
  Zapisy uczestników prowadzone są internetowo, przez formularz zgłoszeniowy. Można go znaleźć na stronie internetowej Centrum Duszpasterstwa Młodzieży: www.cdmlublin.plw zakładce SMAL.
  Zapisu można dokonać również osobiście w biurze Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy ul. Filaretów 7 w Lublinie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00. Koszt uczestnictwa w spotkaniu dla jednej osoby to 40 złotych. Młodzież serdecznie zapraszamy.
 8. W dniach 8 i 9 września 2017r. w naszym mieście Lublinie będzie miała miejsce Ogólnopolska Pielgrzymka Niewidomych i Słabowidzących. Serdecznie prosimy naszych parafian o przyjęcie na jeden nocleg z 8 na 9 września b.r,/ z piątku na sobotę/ w domu dwóch osób. Zapisy w zakrystii.
 9. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii na budowę kościoła: bezimiennie 500 zł., z ul. Legionowej 100,100 i 200 zł.
 10. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Aleksander Gutkow, lat 89 z ul. Legionowej 13, śp. Jadwiga Kiś, lat 91 z ul. Legionowej 4, pogrzeb w poniedziałek 21 sierpnia o godz. 10.00, cmentarz przy ul. Lipowej. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronuje nam:

 • 21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię św.; nazwano go „papieżem dzieci” (wspomnienie obowiązkowe).