Ogłoszenia 25.03.2018 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

25 marca 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały. W sposób szczególny  i bardzo uroczysty wyrazimy to na początku Mszy Świętej z udziałem naszych najmłodszych parafian o godz. 12.00. Wyruszymy wtedy w procesji z palmami i osiołkiem z placu przy Domu Matki Teresy  z Kalkuty, przy ul. Głowackiego 26. Przejdziemy ulicami naszej parafii i będziemy śpiewać i wyznawać wiarę, że Jezus Chrystus jest naszym Królem, naszym Panem i Mesjaszem. W rękach będziemy nieść palmowe gałązki.
 2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela z inicjatywy Świętego Jana Pawła II – Niedziela Palmowa przeżywana jest w Kościele jako Światowy Dzień Młodzieży.  Zapraszamy młodych do uczestnictwa w tegorocznym spotkaniu diecezjalnym. – godz. 12.30, Katolicki Uniwersytet Lubelski aula 408 CTW. Spotkanie ewangelizacyjne z udziałem zespołu FULL POWER SPIRIT,  godz. 14.00 – procesja do Archikatedry,  – godz. 15.00 – Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika. Serdecznie zapraszamy młodych do uczestnictwa w tegorocznym spotkaniu diecezjalnym.
 3. Dzisiaj po każdej Mszy świętej zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na kwiaty do Grobu Pańskiego. Za wszelkie ofiary złożone dzisiaj i w ciągu roku na kwiaty – serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać.
 4. Przy bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego zbiórka żywności i środków czystości na paczki na święta dla potrzebujących z naszej parafii.
 5. Kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych jak zwykle w Wielki Piątek od godz. 9.00. Prosimy o zgłaszanie chorych do Kancelarii parafialnej.
 6. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii. Aby ten czas przeżyć owocnie i pięknie, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, czynił lepszymi.
 7. Okazja do spowiedzi świętej w Wielkim Tygodniu od poniedziałku do środy – przed i po Mszy świętej. W Wielki Piątek od godz. 8.00 do 9.00 oraz w Wielką sobotę od godz. 8.00 do 9.00.
 8. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. /W tym dniu nie ma Mszy świętej o godz. 7.00./. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godz. 22.00. Poprowadzą ją Kółka Różańcowe. Podczas procesji będziemy śpiewać hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za którego odmówienie tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek wspólną poranną modlitwą Kościoła – jutrznią o godz. 8.00, a następnie zapraszamy do adoracji Pana Jezusa w ciemnicy.
 9. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszej parafii liturgię rozpoczniemy o godz. 17.00, później, bo ok. godz. 18.45 zapraszamy wszystkich parafian na tradycyjną drogę krzyżową ulicami naszej parafii, trasą jak co roku. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego Grobu Bożego, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 24.00. Zapraszamy do prowadzenia modlitwy adoracyjnej wszystkie grupy i stowarzyszenia parafialne według ustalonego porządku. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do i odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia razem w kaplicy w piątek i sobotę o godz. 15.00. W tym dniu ofiary składane przy adoracji krzyża przeznaczone są utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

 W wielki piątek Liturgia Godzin – tzw. Ciemna Jutrznia o godz. 8.00.
Nowenna do Miłosierdzia Bożego – koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.

W tym dniu adoracja potrwa do godz. 24.00. Od godz. 19.00 poprowadzą ją Kółka Różańcowe, od godz. 21.00 Legion Maryi, od godz. 22.30 Rada Duszpasterska.  

 1. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Postarajmy się znaleźć czas w przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed naszym Panem i Zbawicielem.

W wielką sobotę Liturgia Godzin – tzw. Ciemna Jutrznia o godz. 8.00.
Nowenna do Miłosierdzia Bożego – koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.

Od godz. 7.30. do godz. 15.00 co pół godziny będzie odbywać się błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny oraz o godz. 16.00 i 17.00.

Wieczorem w sobotę o godz. 19.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą.

W tym dniu adoracja potrwa do godz. 24.00. Od godz. 21.30 poprowadzi ją Schola Goralki, od godz. 22.30 Legion Maryi, od godz. 23.15 Rada Duszpasterska.  

 1. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00 uroczystą procesją rezurekcyjną, i radosnym śpiewem głosić będziemy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte według porządku niedzielnego oprócz Mszy świętej o godz. 7.30.

W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o godz. 6.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 i 18.00.

Drugi dzień świąt – Msze święte o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 13.30 i 18.00. W tym dniu taca przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

  1. W dzisiejszą niedzielę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Zostaje ona przeniesiona na dzień 9 kwietnia 2018r.
  2. Nasz parafianin- pielgrzym Adam Uliczny również w tym roku wybiera się na pieszą pielgrzymkę po raz drugi z Lourd do Santiago de Compostela. Kto chciałby, przekazać mu intencje modlitewne – prosimy zapisane na kartce i złożone w kopercie przynieść do zakrystii.
  3. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie zł, z ul. Księżycowej 500 zł., z ul. Lelka – Sowy 200, 300 i 400 zł., z ul. Puławskiej 100 zł.
  4. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  5. Już dzisiaj i w czasie Wielkiego Tygodnia Caritas Archidiecezji Lubelskiej rozprowadza „Chleb dobroci”. Zachęcamy wszystkich do włączenie się w Wielkopostne Dzieło Pomocy Potrzebującym i zakup chlebków w cenie 5 zł u Pana Krzysztofa przed kaplicą.
  6. Wydawanie żywności dla potrzebujących w Wielką sobotę po Nowennie do Miłosierdzia Bożego o godz.15.00.
  7. Konferencje przedmałżeńskie /II tura/ w naszej parafii rozpoczniemy 07 kwietnia w sobotę o godz. 19.00  w salce za zakrystią. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
  8. W środę 4 kwietnia 2018 r. o godz. 18.30 spotkanie dzieci przygotowujących się do I KomuniiŚwiętej – GRUPA SOBOTNIA.
  9. W piątek 6 kwietnia 2018 r. o godz. 18.30 spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej – GRUPA NIEDZIELNA.
  10. W niedzielę 15 kwietnia 2018r. po Mszy świętej o godz. 12.00 spotkanie dzieci wraz  z  rodzicami przygotowującymi się do pierwszej rocznicy przyjęcia I Komunii Świętej.
  11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Apolonia Wierzchowska, lat 85 z ul. Głowackiego 17A, śp. Lucjan Kowalski, lat 88 z Osmolic. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….