Ogłoszenia 27.01.2019 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

27 stycznia 2019

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi modlitwami i ofiarami. Dziś zestaw antybiotyków dla wyleczenia trądu kosztuje kilkanaście dolarów. Po Mszy świętej do puszki przed kaplicą możemy złożyć ofiarę na Fundusz Pomocy Trędowatym.
 2. W sobotę, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę. Msze Święte o godz. 7.00, 9.00, i 18.00. Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. 2 lutego  przed jak i po Mszach świętych przed kaplicą będą do nabycia gromnice po 10 zł. Po święcie Matki Bożej Gromnicznej rozbieramy choinki, szopki i wszystkie ozdoby bożonarodzeniowe.
 3. Z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego z naszych rodzin i z naszej wspólnoty parafialnej. Zapraszamy wszystkie siostry zakonne i braci zakonnych mieszkających na terenie naszej parafii w tym dniu na modlitwę w ich intencji. Po Mszach świętych będziemy mogli wesprzeć materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne składając ofiary do puszki przed kaplicą.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Spowiedź święta od godz. 16.00. Msza święta z udziałem dzieci o godz. 16.30. W sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność. Zmiana Tajemnic różańcowych o godz. 16.30, adoracja i różaniec od godz. 17.00.
 5. W sobotę 2 lutego o godz. 10.00 przymiarka strojów komunijnych dzieci z klas III szkól podstawowych, które w tym roku przystąpią do I Komunii Świętej.
 6. W przyszła niedzielę 3 lutego po Mszy świętej o godz. 10.30 zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci z klas II szkół podstawowych, które w 2020 roku przystąpią do I Komunii Świętej.
 7. Dobiega końca w naszej parafii wizyta duszpasterska zwana kolędą. Drodzy Parafianie, za wspólną modlitwę, za wszystkie spotkania, rozmowy, pragniemy Wam wszystkim podziękować. Zapewniamy Was o naszej modlitwie. Serdeczne „Bóg zapłać” za złożone ofiary, które przeznaczymy na budowę naszego kościoła. Za tydzień na Mszy świętej o godz. 12.00 będziemy się modlić na zakończenie wizyty duszpasterskiej w intencji wszystkich Parafian, którzy gościli nas w tym roku w swoich domach. Jeżeli ze względu na czas pracy lub inne przeciwności ktoś nie mógł przyjąć kapłana w wyznaczonym czasie, prosimy o zgłoszenie tego w zakrystii tak, aby wspólnie ustalić inny dogodny czas. Raz jeszcze za wspólny czas modlitwy wszystkim naszym parafianom dziękujemy.
 8. Rozpoczęły się konferencje przedmałżeńskie w naszej parafii. Spotkania w sobotę o godz. 19.00  w salce za zakrystią.
 9. Dzisiaj zapraszamy na wspólny śpiew kolęd po Mszy świętej o godz. 16.00. Szczególnie zapraszamy wszystkie dzieci w tym te najmniejsze.
 10. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano. W Gościu Niedzielnym dodatek – płyta z filmem „Bóg nie umarł”. To pasjonująca opowieść o próbie odpowiedzi na najważniejsze pytania o Bogu.
 11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Serafina Staszczyk (lat 74) z ul. Ćwiklińskiej, śp. Marianna Przyłucka (lat 96) z ul. Zuchów, śp. Lech Teodor Pilecki (lat 73)  z al. Racławickich, śp. Józef Henryk Marczewski (lat 75) z DPS – u, pogrzeb jutro 28 stycznia o godz. 11.00, cmentarz na Majdanku, śp. Jan Emilian Kropornicki (lat 88) z ul. Leszczyńskiego, pogrzeb w czwartek 31 stycznia o godz. 14.00, cmentarz na Majdanku. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

W tym tygodniu patronują nam:

 • 31 I – św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży (wspomnienie obowiązkowe);
 • 3 II – św. Błażej, biskup i męczennik z IV wieku, jego pomocy wzywamy w chorobach gardła (wspomnienie dowolne); tego samego dnia św. Oskar (801-865), biskup, benedyktyn, misjonarz Skandynawii, patron Szwecji (wspomnienie dowolne).