Ogłoszenia 28.07.2019 r.

SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

28 lipca 2019

1. Mija połowa wakacji. Wraz z początkiem obecnego tygodnia rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów będą zdążać na Jasną Górę. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.
  2. W sobotę 3 sierpnia po Mszy świętej o godz. 8.30 przed Archikatedrą Lubelską wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. Przez naszą parafię przechodzić będą ok. godz. 10.30 – 11.00 Wyjdźmy im do al. Racławickich, aby ich pozdrowić.
  3. W najbliższą środę, 1 sierpnia, przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim Wybrzeżu. Wspomnijmy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków.
  4. W piątek 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.
  5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Podczas pierwszo czwartkowej adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00, przez wstawiennictwo św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów, którego wspomnienie liturgiczne przypada 4 sierpnia, będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, również z naszej wspólnoty parafialnej. W pierwszy piątek będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. Okazja do pierwszo piątkowej spowiedzi świętej w naszym kościele od godz. 17.30. Podobnie w pierwszą sobotę miesiąca – obok naszych osobistych intencji – matczyne Serce Maryi będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, wszak Maryja jest Matką wszystkich kapłanów i najlepszą Wychowawczynią powołań kapłańskich. Zmiana Tajemnic Różańcowych od godz. 16.30. Adoracja i różaniec od godz. 17.00.
  6. Serdecznie zapraszamy młodych do uczestnictwa w tegorocznym diecezjalnym spotkaniu młodzieży SMAL w Garbowie w dniach 22 – 25 sierpnia. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów można znaleźć na plakacie oraz na stronie internetowej Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie. /cdmlublin.pl w zakładce SMAL/ Osoby zainteresowane prosimy o kontakt w zakrystii.
  7. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  8. Módlmy się o dobrą pogodę dla rolników, aby mogli zebrać zboże w czasie żniw.
  9. Składamy serdeczne podziękowanie organistce S. Iwonie Lesisz ze Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa za wieloletnią posługę organistki w naszej parafii. Życzymy Bożego błogosławieństwa, zdrowia, darów i światła Ducha Świętego, opieki Matki  Bożej oraz naszego patrona parafii błogosławionego biskupa Władysława Gorala w dalszym życiu zakonnym oraz na nowej placówce w Siennicy koło Mińska Mazowieckiego.
  10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. Zofia Krystyna Wróblewska, lat 80, z ul. Skautów, pogrzeb w poniedziałek 29 lipca o godz. 10.00, cmentarz przy ul. Unickiej. Polećmy ją i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….
  11. Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego:
    Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Boże, źródło wszelkiej świętości, spraw, prosimy Cię, aby Kościół zaliczył go do grona swoich świętych. Wejrzyj na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego. Pomnij, jak bardzo umiłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając. Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą. Amen.

W tym tygodniu patronuja nam:

• 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów (wspomnienie obowiązkowe);
  • 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów (wspomnienie obowiązkowe);
  • 4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu.