Ogłoszenia 28.10.2018 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

TRZYDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

28 października 2018

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 1. Dziś przeżywamy 30. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem ostatnią niedzielą października – miesiąca różańcowego, ale nie odkładajmy różańca do szuflady, bierzmy go do ręki jak najczęściej. Pamiętajmy, że w tej prostej, a tak głębokiej modlitwie uwielbiamy Pana Boga oraz Jego i naszą Matką za wielkie dzieło odkupienia. Na różańcu możemy też wyprosić wiele potrzebnych łask, zarówno nam samym, jak i naszym bliskim, i to nie tylko żyjącym, ale również zmarłym.
 2. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele kończy Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Pana Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Pana Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne.
 3. Jutro w poniedziałek 29 października o godz. 18.30 kolejne spotkanie przygotowującej się od maja młodzieży do bierzmowania.
 4. W tym tygodniu, w czwartek, 1 listopada, który jest jednocześnie pierwszym czwartkiem miesiąca przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W naszej parafii będą one sprawowane według następującego porządku o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. W tę uroczystość uwielbiamy Pana Boga w Jego świętych wszystkich czasów – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Panu Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności na radosne spotkanie z Ojcem w niebie.
 5. W tych listopadowych dniach w sposób szczególny pamiętamy też o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Pana Boga.
 6. W piątek, 2 listopada, który jest jednocześnie pierwszym piątkiem miesiąca, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli w tak zwany Dzień Zaduszny, w naszej parafii będą sprawowane Msze Święte o godz. 7.00, 9.00, 16.30 i 18.00. Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pamiętajmy, że z daru Bożego miłosierdzia możemy korzystać zwłaszcza przez ręce kapłanów. Dlatego w czwartek podczas adoracji Najświętszego Sakramentu od godz.17.00 będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, także z naszej parafii, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w winnicy Pańskiej. Spowiedź pierwszo piątkowa dla dzieci od godz. 16.00, Msza święta dla dzieci pierwszo piątkowa o godz. 16.30. W pierwszy piątek podczas nabożeństwa będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian, tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką Miłosierdzia, Pośredniczką. Zmiana Tajemnic Różańcowych od godz. 16.30. Adoracja i różaniec od godz. 17.00.
 8. Zachęcam wszystkich w tych dniach, do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania zwłaszcza że z daru odpustu możemy skorzystać tylko z czystym sercem, wolnym od grzechów i wszelkich przywiązań.
 9. Przy wyjściu z kaplicy znajdują się karty wspominkowe na każdy dzień miesiąca listopada, do wyboru. Po zapisaniu naszych zmarłych na wypominkach prosimy je składać w zakrystii. Za naszych zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach modlić się będziemy przez cały miesiąc listopad codziennie o godz.17.30.
 10. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 100 i 1000 zł.
 11. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Ryszard Jerzy Kwiatosz, lat 71, z ul. Junoszy, śp. Halina Wrona Kiełczewska, lat 94 z ul. Głowackiego. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronuje nam:

 • 4 XI – św. Karol Boromeusz (1538-1584), biskup, znakomity teolog i wielki reformator Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

 

Nabożeństwa 1 listopada 2018 r. na cmentarzach:

na cmentarzu przy ul. Lipowej, Msza św. o godz. 12.00,  przewodniczy biskup Mieczysław Cisło

na cmentarzu przy ul. Unickiej; Msza św. o godz. 12.00,  przewodniczy biskup Józef Wróbel

na cmentarzu komunalnym na Majdanku; Msza św. o godz. 12.00,  przewodniczy abp Stanisław Budzik

na cmentarzu w parafii pw. św. Agnieszki – Msza św. na cmentarzu o godz. 13.00                                                                                                               

Ponadto: 

– cmentarz w Wólce Lubelskiej, godz. 10.00 w kościele, godz. 11.30   procesja żałobna

– cmentarz w Konopnicy, godz. 14.30

– cmentarz w Lublin-Głusk, godz. 15.00

– cmentarz w Lublin – Zemborzyce, godz. 11.30.