Ogłoszenia 30.07.2017 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

30 lipca 2017

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Mija połowa wakacji. Wraz z początkiem obecnego tygodnia rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.
 2. W czwartek 3 sierpnia po Mszy świętej o godz. 8.30 przed Archikatedrą Lubelską wyrusz 39. Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. Przez naszą parafię Al. Racławickimi przechodzić będą ok. godz. 10.30 – 11.00 Wyjdźmy im do al. Racławickich, aby ich pozdrowić. Dzisiaj w parafii ostatni dzień zapisów na Fundusz pielgrzymkowi „Idę z Tobą”.
 3. W najbliższy wtorek, 1 sierpnia, przypada 73. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W połowie miesiąca przedmiotem refleksji staną się sierpniowe dni narodowego przebudzenia na przełomie lat osiemdziesiątych na polskim Wybrzeżu. Wspomnijmy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków.
 4. W środę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Podczas pierwszoczwartkowej adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00, przez wstawiennictwo św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów, którego wspomnienie liturgiczne przypada 4 sierpnia, będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, również z naszej wspólnoty parafialnej. W pierwszy piątek podczas nabożeństwa o godz. 18.30 będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi św. w naszym kościele od godz. 17.30. Podobnie w pierwszą sobotę miesiąca – obok naszych osobistych intencji – matczyne Serce Maryi będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, wszak Maryja jest Matką wszystkich kapłanów i najlepszą Wychowawczynią powołań kapłańskich. Zmiana Tajemnic Różańcowych od godz. 16.30. Adoracja i różaniec od godz. 17.00.
 6. W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, będziemy przeżywali święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Panu Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Pan Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich. Porządek Mszy Świętych jak w każdą wakacyjną niedzielę: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.
 7. W dniach 8 i 9 września 2017r. w naszym mieście Lublinie będzie miała miejsce Ogólnopolska Pielgrzymka Niewidomych i Słabowidzących. Prosimy zatem naszych parafian o przyjęcie na jeden nocleg z 8 na 9 września b.r,/ z piątku na sobotę/ w domu dwóch osób. Zapisy w zakrystii.
 8. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w zakrystii na budowę kościoła: bezimiennie z al. Racławickich 200 zł., z ul. Puławskiej 100 zł., z ul. Głowackiego 100 zł., z ul. Przy Stawie 200 zł., z ul. Popiełuszki 500 zł., z ul. Szarych Szeregów 200 zł., z ul. Legionowej 100 zł.
 9. W przyszłą sobotę 5 sierpnia b.r. o godz. 19.00 rozpoczynamy kolejny cykl przygotowań w ramach nauk przedmałżeńskich. Zainteresowanych zapraszamy do salki za zakrystią.
 10. Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej – 25-27 sierpnia, Garbów:Temat: DASZ WIARĘ? Zapisy uczestników prowadzone są internetowo, przez formularz zgłoszeniowy.Można go znaleźć na stronie internetowej Centrum Duszpasterstwa Młodzieży: www.cdmlublin.plw zakładce SMAL. Zapisu można dokonać również osobiście w biurze CDM od poniedziałku do piątku między 10 a 16. Ul. Filaretów 7, Lublin.Koszt uczestnictwa w Spotkaniu dla jednej osoby to 40 złotych.
 11. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. Stefan Drelich, lat 94 z ul. Puławskiej 18. Polećmy go i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….

 W tym tygodniu patronujĄ nam:

 • 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów (wspomnienie obowiązkowe);
 • 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów (wspomnienie obowiązkowe);
 • 4 VIII – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu.