Ogłoszenia duszpasterskie 09.08.2020 r.

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

09 sierpnia 2020

1. W najbliższą sobotę, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na sobotnią liturgię do kościoła przynieśmy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu. W uroczystość Wniebowzięcia NMP przed Mszami świętymi będą rozprowadzane bukiety z ziół, kwiatów i warzyw. Zachęcamy do nabycia bukietów z ziół i kwiatów  przygotowanych przez naszą parafiankę. Ofiary za nie złożone będą przeznaczone na budowę kościoła.
  2. Wraz z sobotnim świętem maryjnym, tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy naszych żołnierzy Matce Bożej.
  3. Dzisiaj z racji II niedzieli miesiąca zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę prowadzi Rada Duszpasterska. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel.
  4. W poniedziałek, 10 sierpnia, przypada święto św. Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika ( †258). Zwłaszcza dzisiaj warto wpatrywać się w jego życie, aby dostrzec, jak wiele dla Chrystusa i Kościoła warto wycierpieć, a z czego później rodzą się błogosławione owoce. Siły do tego łatwo czerpać z codziennej i świątecznej Mszy Świętej, sprawowanej w naszym kościele.
  5. We wtorek po Mszy świętej o godz. 18.00 nabożeństwo do Św. Michała Archanioła. Zapraszamy.
  6. W środę w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim niemieckim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.
  7. W czwartek po Mszy świętej o godz. 18.00 Nabożeństwo Fatimskie. Zapraszamy.
  8. Przez ostatnie dni myśli i serca nas, Polaków podążają razem z tłumami pielgrzymów na Jasną Górę, gdzie od wieków z głęboką wiarą wspólnie zanosimy do Matki Bożej, Królowej Polski, nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Dziękujemy za tyle dowodów Jej wielowiekowej opieki nad naszą Ojczyzną wśród wielu zawirowań historii, także tej najnowszej. Dziękujemy Bogu za naszych pielgrzymów, 42. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki, którzy w piątek dotrą na Jasną Górę.
  9. Serdecznie zapraszamy młodzież do uczestnictwa w tegorocznym diecezjalnym spotkaniu młodzieży SMAL 2020 od 16 do 23 sierpnia w ośmiu parafiach naszej archidiecezji. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej Centrum Duszpasterstwa Młodzieży  w Lublinie. /www.cdmlublin.pl w zakładce SMAL 2020/
  10. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w kancelarii w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 100, 100 zł. i 300 zł., z al. Racławickich 50 zł., z ul. Ogródkowej 400 zł., z ul. Puławskiej 50 euro i 400 zł. Serdeczne Bóg zapłać. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy składają ofiary bezpośrednio na konto parafialne.
  11. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  12. Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o pomoc dla mieszkańców Bejrutu.
    We wtorek dnia 4 sierpnia br. cały świat obiegły wstrząsające relacje z Bejrutu, w którym doszło do potężnej eksplozji materiałów wybuchowych. Wydarzenie okazało się tragiczne w skutkach, a skala zniszczeń – porażająca. 150 ofiar śmiertelnych (a liczba ciągle wzrasta), ponad 5 tys. rannych i szkody materialne opiewające na miliardy dolarów.Cierpiący mieszkańcy Bejrutu potrzebują naszej modlitwy oraz wsparcia materialnego. Jako Kościół w Polsce uruchomiliśmy natychmiast dostępne środki pomocowe za pośrednictwem Caritas Polska. Potrzeby są jednak dużo większe. Podobnie jak przychodziliśmy z pomocą ofiarom innych tragedii, również teraz chcemy pokazać nasze szlachetne polskie serca i w sposób konkretny dać wyraz naszej braterskiej miłości.Zwracam się więc z gorącym apelem, aby niedziela 16 sierpnia br. stała się Dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Proszę, aby we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, w modlitwie powszechnej dodać wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii. Proszę również, aby tego dnia, przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po wszystkich Mszach Świętych zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych.Dziękuję wszystkim za pomoc już ofiarowaną, zwłaszcza polskim strażakom i medykom, którzy nazajutrz po tragedii udali się na miejsce wypadku, aby świadczyć doraźną pomoc i walczyć o zdrowie i życie ofiar tragedii. Dziękuję już dziś wszystkim, którzy solidarnie i dobrodusznie wesprą ofiary wydarzeń w Bejrucie.

Wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki