Ogłoszenia duszpasterskie 27.09.2020 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

27 września 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dzisiaj 27 września 2020 r., obchodzimy 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W odpowiedzi na apel Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek o pomoc poszkodowanym w wyniku pożaru w obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos, po Mszach świętych odbędzie się zbiórka ofiar do puszek przed kościołami archidiecezji lubelskiej na rzecz poszkodowanych. Za złożone ofiary dziękujemy.
 2. We wtorek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, a 2 października, wspomnienie św. Aniołów Stróżów. Może na co dzień nie zawsze pamiętamy, że miłosierny Bóg troszczy się o każdego z nas, posyłając swoich Aniołów, którzy chronią nas i nam pomagają. Archaniołowie cieszą się wyjątkową bliskością Pana Boga, dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach, kiedy zaczyna brakować nadziei. Pamiętajmy też, aby każdego dnia polecać się opiece tych Bożych wysłanników, choćby przez dołączaną do porannego i wieczornego pacierza modlitwę: Aniele Boży, stróżu mój… 29 września odpust w naszym dekanacie Lublin Śródmieście w parafii Św. Michała Archanioła.
 3. W czwartek rozpoczynamy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych, do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszej parafii będziemy celebrowali osobne dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30 i dla wszystkich przez cały tydzień o godz. 17.30. Tych zaś, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o wspólne odmawianie różańca w domach. . Święty Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).  Pamiętajmy i przypominajmy innym, że za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic  w sposób ciągły, można uzyskać odpust zupełny. Przypominam, że w niedziele i środy odmawiamy tajemnice chwalebne, w poniedziałki i soboty tajemnice radosne, we wtorki i piątki – bolesne, a w czwartki – tajemnice światła.
 4. W czwartek 1 października o g. 10.00 Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów, nauczycieli i pracowników Państwowych Szkól Budownictwa i Geodezji, im. Hieronima Łopacińskiego.
 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota i niedziela miesiąca. Pamiętajmy, że z daru Bożego miłosierdzia możemy korzystać zwłaszcza przez ręce kapłanów. Dlatego w czwartek podczas adoracji Najświętszego Sakramentu od godz.17.00 będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, także z naszej parafii, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w winnicy Pańskiej. W pierwszy piątek miesiąca wprost doświadczajmy Bożej miłosiernej miłości, płynącej z przebitego Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej dla dzieci od godz. 16.00, o godz. 16.30 Msza święta i dziesiątek różańca, a wieczorem Msza Święta o godz. 18.00, zaraz po niej pierwszo piątkowe nabożeństwo jako przebłaganie za grzechy nasze osobiste i całego świata. W pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 16.30 zmiana tajemnic różańcowych, o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pierwszo sobotnie połączone z różańcem – serdecznie zapraszam zwłaszcza czcicieli Matki Bożej.
 6. W piątek 2 października na godz. 18.40 zapraszamy młodzież szkolną i studencką na spotkanie tworzącej się w naszej parafii grupy młodzieżowej. Prowadzącym i opiekunem jest ks. Grzegorz Opoka.
 7. W przyszłą niedzielę 4 października zapraszamy dzieci z klas III Szkół Podstawowych wraz z rodzicami na Mszę świętą o godz. 12.00, a po Mszy świętej na spotkanie w ramach rozpoczęcia przygotowania do I Komunii Świętej w 2021 roku.
 8. W przyszłą niedzielę 4 października zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na budowę naszego kościoła. Zbiórkę przeprowadzi rada Duszpasterska. Za złożone ofiar serdecznie dziękujemy.
 9. Również w przyszłą niedzielę 4 października na Mszy świętej o godz. 12.00 modlić się będziemy za Legion Maryi w Naszej parafii z okazji 10 rocznicy Jego powstania. Zapraszamy chętnych do wstąpienia do Legionu Maryi.
 10. Archidiecezjalny chór chłopięco-męski ogłasza nabór chłopców, młodzieży i dorosłych. Przesłuchania odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19.30 w sali nr 1 (Parafia MB Różańcowej, wejście od biblioteki, ul. Bursztynowa 20). Nr kontaktowy do Księdza Dyrygenta Attila Honti 511 199 904. www.pcl.kuria.lublin.pl
 11. Zapraszamy naszych parafian i gości na coroczną pielgrzymkę autokarową do Częstochowy w sobotę 14 listopada 2020 r. Wyjazd z parafii o godz. 5.00 rano, powrót ok. 2.30 w nocy niedzielę. Koszt: 75 zł.  Zapisy w zakrystii.
 12. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii parafialnej na budowę kościoła: bezimiennie 100 i 100 zł., z ul. Skautów 100, 600 i 1500 zł., z ul. Przy Stawie 100 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy składają ofiary bezpośrednio na konto parafialne.
 13. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, miesięcznika L’osservatore Romano oraz Mały Gość Niedzielny dla dzieci.
 14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności śp. Celina Kuncewicz, lat 86 z ul. Popiełuszki, śp. Jadwiga Stopa, lat 70 z ul. Junoszy. Polećmy je i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”

W tym tygodniu patronują nam:

 • 27 IX – św. Wincenty à Paulo (1581-1660), prezbiter, „duszpasterz galerników”, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów, i Sióstr Miłosierdzia – szarytek.
 • 28 IX – św. Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa
  z rąk swego brata, poganina, patron Czech (wspomnienie obowiązkowe);
 • 30 IX – św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.
 • 4 X – św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), ojciec wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyk, którego duchowość do dziś wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła.         (wspomnienie obowiązkowe); w jego liturgiczne wspomnienie imieniny obchodzi Ojciec Święty Franciszek – przez wstawiennictwo św. Franciszka z Asyżu polecajmy go Bożej Opatrzności;
 • 5 X – św. Faustyna Kowalska (1905-1938), dziewica, siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia; św. Jan Paweł II zwykł ją nazywać „iskrą Bożego miłosierdzia”, która wyszła z Polski (wspomnienie obowiązkowe).