Ogłoszenia duszpasterskie 01.03.2020 r.

 

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

1 marca 2020 r.

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. W polskim Kościele dobiega końca 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku przyświeca mu hasło: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. Zanośmy do Boga modlitwę o trzeźwość, a także aktywizację grup i środowisk troszczących się o wychowanie dzieci i młodzieży  w abstynencji.
 2. W czwartek 5 marca w kaplicy o godz. 18.35 spotkanie obu grup młodzieży przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Sakrament bierzmowania przyjmą kandydaci z rąk ks. biskupa Artura Mizińskiego w niedzielę 22 marca 2020 r. Uroczysta msza święta rozpocznie się o godz. 14.00.
 3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne. Pierwszy piątek to dzień Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. Chrystusa Eucharystycznego możemy przyjąć tylko czystym sercem. W naszym kościele spowiedź pierwszo piątkowa dla dzieci od godz. 16.00, a o godz. 16.30 Msza święta. W pierwszą sobotę prosimy Matkę Najświętszą o opiekę nad naszymi rodzinami. Zmiana tajemnic Różańcowych od godz. 16.30. Wystawienie i adoracja od godz. 17.00.
 4. W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek w naszej parafii o godz. 17.25 będziemy szli za Chrystusem Jego drogą krzyżową,    a w niedziele  o godz. 17.30 będziemy rozpamiętywali Jego mękę podczas Gorzkich żali. Nie żałujmy czasu i odwagi, aby w zlaicyzowanym dziś świecie pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym krzyżu – znaku naszego zbawienia. Dla dzieci Droga krzyżowa w piątki Wielkiego Postu o godz. 16.30  z wyjątkiem I piątków miesiąca, wówczas Droga krzyżowa będzie o godz. 16.00.
 5. W przyszłą niedzielę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o najbardziej utrudzonych matkach rodzin wielodzietnych, matkach samotnie wychowujących dzieci, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem kobiety, żony i matki.
 6. W przyszłą II niedzielę miesiąca 08 marca po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę przeprowadzi Rada Duszpasterska. Bóg zapłać za ofiary złożone na budowę naszego kościół.
 7. W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa będzie w nocy z 20 na 21 marca b.r. Trasa fioletowa im. błogosławionego biskupa Władysława Gorala po raz czwarty będzie wiodła przez naszą parafię. Przy naszej kaplicy będzie stacja II. W tym dniu od godz. 20.00 do 21.30 zapraszamy na  adorację Najświętszego Sakramentu. Zapisy na Ekstremalną Drogę krzyżową przez stronę internetową.
 8. Serdecznie zachęcamy do wsparcia Caritas Archidiecezji Lubelskiej zabierając za sobą ulotkę ze stolika pod chórem z nr KRS -u Caritas Archidiecezji Lubelskiej do rozliczenia 1% podatku. Aby przekazać 1 % podatku: Należy wpisać w rozliczeniu PIT numer KRS Caritas Archidiecezji Lubelskiej – 00000204819.
 9. W dniu dzisiejszym zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na Pomoc Kościołowi na Wschodzie „Fundusz Wschodni” – Caritas. Za złożone ofiary Bóg zapłać.
 10. Z powodu obecności koronawirusa we Włoszech pielgrzymka do Włoch, która miała być z naszej parafii w dniach 19 – 28 kwietnia b.r. zostaje przeniesiona na połowę kwietnia przyszłego rok 2021. Jednocześnie pamiętajmy o modlitwie prosząc Boga, by nas ochronił od tego wirusa.
 11. List Ministra Zdrowia Pana Prof. Łukasza Szumowskiego

    Szanowni Państwo,
Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem.
Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.
Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.
Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 ℃ i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.
Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.
Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl
Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.

 1. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 2. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Stanisław Mirosław, lat 90 z ul. Junoszy, śp. Waldemar Andrzej Kondracki, lat 63 z ul. Junoszy,            śp. Mariusz Kępa, lat 61 z ul. Skautów, pogrzeb jutro 2 marca o godz. 13.00, cmentarz przy ul. Lipowej, śp. Ks. Marian Malarz, lat 98 z Domu Księży Emerytów. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….