Ogłoszenia duszpasterskie 02.02.2024 r.

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO – MATKI BOŻEJ GROMNICZNEJ

2 lutego 2024

1. W dniu dzisiejszym 2 lutego, obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę. Po dzisiejszym święcie Matki Bożej Gromnicznej rozbieramy choinki, szopki i wszystkie ozdoby bożonarodzeniowe. Dzisiaj przed kaplicą są do nabycia gromnice.

2. Z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmijmy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Prośmy o liczne i święte powołania do życia zakonnego z naszych rodzin i z naszej wspólnoty parafialnej. Po Mszach świętych możemy wesprzeć materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne składając ofiary do puszki przed kaplicą.

3. W dniu dzisiejszym 2 lutego przypada 26 rocznica święceń biskupich ks. biskupa Mieczysława Cisło – seniora, biskupa pomocniczego naszej archidiecezji lubelskiej, pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.