Ogłoszenia duszpasterskie 08.11.2020 r.

TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

8 listopada 2020

1. Dzisiejsza listopadowa niedziela, jak wszystkie pozostałe w ciągu roku liturgicznego, przypomina nam o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Nawet wpatrując się w mogiły naszych najbliższych, mamy pewność, że nie idziemy ku śmierci, ale ku pełni życia w Chrystusie zmartwychwstałym. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Tworzymy „wspólnotę świętych” – communio sanctorum, to znaczy nadprzyrodzone zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie. Communio sanctorum zobowiązuje do wzajemnej miłości żywych i umarłych.
  2. W tym roku z powodu pandemii przez cały miesiąc listopad duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza lub kościoła i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Codziennie również w naszej parafii  o godz.17.30  modlimy się  za zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach. Przy wyjściu z kaplicy  znajdują się karty wspominkowe na każdy dzień miesiąca listopada, który możemy sobie wybrać.  Po zapisaniu naszych zmarłych na wypominkach prosimy je składać w zakrystii.
  3. Pamiętajmy też, że najlepszym darem, jaki możemy ofiarować zmarłym, którzy potrzebują oczyszczenia, zanim osiągną niebo, jest Msza Święta. Wyrazem naszej pobożności i troski o dusze zmarłych są również tak zwane Msze Święte gregoriańskie, czyli trzydzieści Mszy w intencji zmarłego, sprawowanych bez przerwy dzień po dniu. Msze za naszych bliskich zmarłych możemy też zamawiać w rocznicę ich śmierci, w dniu ich imienin czy urodzin. Nie szczędźmy tego daru modlitwy, jeśli zależy nam na ich zbawieniu wiecznym.
  4. Jutro, 9 listopada, świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.
  5. W środę 11 listopada, przypada nasze narodowe Święto Niepodległości 102 rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba o tym pamiętać również i dzisiaj, chociaż żyjemy już w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. I dzisiaj musimy myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech w tych dniach nie zabraknie nas przy mogiłach żołnierzy z lat 1918 – 1920 i modlitewnej o nich pamięci. W naszej parafii tego dnia Msza Święta w intencji Ojczyzny o godz. 16.30. Msze święte w tym dniu o godz. 7.00, 9.00, 16.30 i 18.00. Wybierzmy się jak najliczniej, aby się modlić za nasza ojczyznę i za tych, którzy złożyli życie na jej ołtarzu to jest nasz obowiązek, zaciągnięty dług wdzięczności. Rodziców i dziadków prosimy o przyprowadzenie tu młodego pokolenia: waszych dzieci i wnuków. Jest to wspaniała lekcja patriotyzmu.
  6. We wtorek 10 listopada po Mszy świętej o godz. 18.00 Nabożeństwo do Św. Michała Archanioła.
  7. W czwartek 12 listopada o godz. 18.00 Msza święta przez wstawiennictwo Bł. bpa Władysława Gorala.
  8. Z powodu czerwonej strefy w jakiej jest cały nasz kraj pielgrzymka autokarowa do Częstochowy, która miała odbyć się w najbliższą sobotę 14 listopada zostaje przeniesiony na inny termin. O nowym terminie będziemy informować.
  9. Również spotkania przygotowujących się do bierzmowania, które miały odbyć się dzisiaj i w przyszłą niedzielę zostają odwołane.
  10. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się we wspólną modlitwę w domu i w kościele w dniach 1- 8 listopada b. r. modląc się w intencji naszej Ojczyzny, w ogólnopolskim Różańcu do granic nieba.
  11. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w kancelarii w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie – 100 i 400 zł., z ul. Legionowej – 300 zł, z ul. Junoszy – 300 zł., z ul. Skautów 200 zł., od rodziny baranów 500 zł., Kółka Różańcowe m- c listopad 3080 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy składają ofiary bezpośrednio na konto parafialne.
  12. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Anna Chrzanowska, lat 62 z ul. Rayskiego, śp. Szymon Piotr Zwierz, lat 19 z ul. Przy Stawie, śp. Piotr Baran, lat 67 z ul. Lelka Sowy, śp. Marian Wróblewski, lat 90 z ul. Rayskiego, pogrzeb w czwartek 12 listopada, godz.11.00, cmentarz przy ul. Lipowej. Polećmy ich i naszych zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”