Ogłoszenia duszpasterskie 12.05.2024 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO                                                                                              12 maja 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przygotować nam miejsce. Moc do tej wędrówki, do nieba czerpmy z samego Chrystusa obecnego w Eucharystii, odwagę i siły – z Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza.
 2. Trwa miesiąc maj, który tradycyjnie w naszej ojczyźnie i wszędzie tam, gdzie są Polacy jest poświęcony Matce Bożej. Pielęgnujmy piękną tradycję śpiewania Litanii Loretańskiej w naszych rodzinach, zbierając się z sąsiadami wokół kapliczek poświęconych tej najlepszej z Matek, czy też zbierając się na to nabożeństwo w kościele. W naszej parafii nabożeństwo majowe jest odprawiane codziennie o godz. 17.40. Zabierajmy na nie również dzieci, zachęcajmy do uczestnictwa młodzież. Będziemy ich uczyć w ten sposób nie tylko czci do Maryi i Jej Syna, lecz wprowadzać w tajemnice naszej wiary także poprzez uczestnictwo w nabożeństwach.
 3. Dzisiaj po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę przeprowadza chór parafialny „Stella Maris”. Bóg zapłać wszystkim za ofiary składane na budowę naszego kościół i zbierającym.
 4. Jutro 13 maja o godz. 18.45 pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie – serdecznie zapraszamy.
 5. We wtorek 14 maja święto – Św. Macieja Apostoła wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Pana Boga dla braci.
 6. We wtorek o godz. 18.45 nabożeństwo do Św. Michała Archanioła.
 7. W środę 15 maja br. zapraszamy na godz. 18.45 na nabożeństwo Via Lucis – Droga Światła.  Droga światła jest odpowiednik Drogi Krzyżowej.
 8. W czwartek 16 maja święto – Świętego Andrzeja Boboli – męczennika, patrona polski.
 9. W przyszłą niedzielę 19 maja w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego na Mszy świętej o godz. 12.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 przystąpią do pierwszej rocznicy I Komunii Świętej. W czasie uroczystości pierwszej rocznicy I Komunii Świętej samochody będzie można parkować jak co roku za budującym się kościołem wjazd od ul. Popiełuszki, pomiędzy remontowanym ogrodzeniem, a kościołem. Próby dzieci przystępujących do pierwszej rocznicy I Komunii Świętej ze Szkoły Podstawowej nr 21 będą w środę i czwartek o godz. 18.45, w sobotę o godz. 9.00.   Nabożeństwo i spowiedź w piątek o godz. 18.45.
 10. Próba dzieci przystępujących do pierwszej Komunii Świętej w dniu 28 maja o godz. 12.00 ze Szkoły Podstawowej nr 18 będą we wtorek, środę i czwartek o godz. 16.00.
 11. W sobotę 18 maja obchodzić będziemy 104 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Msza święta dziękczynna za dar Jego życia i pontyfikat będzie o godz. 18.00. Zapraszamy do wspólnego dziękczynienia Pana Bogu za Papieża – Polaka. Zachęcamy również by przystroić nasze domy, balkony, czy okna np. flagami papieskim, czy biało żółtymi kolorami i wizerunkiem naszego świętego.
 12. W Sobotę 18 maja po Mszy świętej o godz. 18.00 zapraszamy na Akatyst do Ducha Świętego w wykonaniu naszego chóru ‘Stella Maris’.
 13. W sobotę 25 maja 2024 r. o godz. 17.00 – pierwsze spotkanie kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania w przyszłym 2025 roku oraz pierwsza celebracja, czyli czuwanie modlitewne młodzieży rozpoczynającej przygotowanie do bierzmowania. Zapraszamy na to spotkanie uczniów obecnych klas VII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich, którzy do tej pory do sakramentu bierzmowania nie przystąpili. Zapisy i składanie deklaracji po które należy zgłosić się do kancelarii parafialnej już się rozpoczęły i potrwają do 25 maja b.r.
 14. Zapraszamy dorosłych mężczyzn do powstającej dla nich grupy ministranckiej. Szczegóły i zapisy u ks. Grzegorza.
 15. W ramach porządków wiosennych na placu przed kościołem organizujemy zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zrzute pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, komputery, telefony itp. Zbieramy również złom.
 16. Na placu kościelnym stanął kontener na niepotrzebną odzież, buty, zabawki, itp. które zasilą Bractwo Miłosierdzia, im. Św. Brata Alberta dla bezdomnych i potrzebujących z ul. Zielone.
 17. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano. Wszystkie gazety do nabycia ze stolika pod chórem. Opłatę prosimy wrzucać do brązowej skrzynki na gazety i czasopisma przy stoliku.
 18. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii parafialnej na budowę kościoła: bezimiennie z ul. Puławskiej 200 i 500 zł., z ul. Legionowej 200 zł., z al. Racławickich 100 zł., z ul. Lelka – Sowy 200 zł., mieszkańcy bloku z ul. Popiełuszki 35 w comiesięcznej zbiórce 300 zł., Siostry Kapucynki 3000 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary poprzez konto parafialne. Nr konta bankowego parafii: BANK  PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
 19. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Bogusław Małecki, lat 89, z al. Racławickich, śp. Krzysztof Protas, lat 59 z ul. Puławskiej, pogrzeb w poniedziałek 13.05.2024r. godz. 10.00, cmentarz przy ul. Unickiej, śp. Jarosław Mitrut, lat 66 z ul. Puławskiej, pogrzeb w środę 15.05.2024r. godz.12.00, cmentarz przy ul. Lipowej. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”