Ogłoszenia duszpasterskie 12.03.2023 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

12 marca 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. W związku z wojną na Ukrainie w naszej kaplicy w piątki Droga Krzyżowa, a w niedzielę Gorzkie Żale są sprawowane z prośbą o pokój na Ukrainie, wycofanie się wojsk Federacji Rosyjskiej i zakończenie wojny.  Zapraszamy i prosimy o modlitwę w tej intencji. Pomagamy również poprzez zbiórkę żywności z długim terminem ważności oraz kosmetyków i środków czystości codziennie w czasie godzin otwarcia kancelarii. Na razie nie przyjmujemy odzieży. Wszystkim  pomagającym serdecznie dziękujemy.
  2. Trwa Wielki Post. Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym świętym czasie jest nasze nawrócenie. Chodzi o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego, społecznego i rodzinnego. Potrzeba wiele pokory i silnej wiary w Boże Miłosierdzie. Nawrócenie ma się bowiem dokonać przede wszystkim w naszym sercu.
  3. W poniedziałek 13 marca przypada 10 rocznica wyboru papieża Franciszka na stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie zdołał przeprowadzić Kościół przez burzliwe współczesne czasy.
  4. We wtorek 14 marca po Mszy świętej o godz. 18.00 nabożeństwo ku czci Świętego Michała Archanioła.
  5. W środę 15 marca nasza parafia bł. bpa Władysława Gorala wraz ze wspólnotą charyzmatyczną zapraszają na Msze Święta z modlitwą o uzdrowienie o godzinie 18.00. Będzie również możliwość indywidualnej modlitwy wstawienniczej dla chętnych. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Sowiński – świecki ewangelizator ze wspólnoty “Głos Pana” ze Skierniewic. Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie będzie transmitowana online na stronie parafii i na kanale YouTube.
  6. W czwartek 16 dzień miesiąca o godz. 18.00 modlitwa w różnych intencjach przez wstawiennictwo Św. Jana Pawła II oraz w intencji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.
  7. Zapraszamy w każdy piątek Wielkiego Postu na Drogę Krzyżową o godz. 17.25, a w niedziele na Gorzkie Żale o godz. 17.30. Dla dzieci Droga Krzyżowa w piątki Wielkiego Postu o godz. 16.30 z wyjątkiem I piątku miesiąca kwietnia – wówczas Droga krzyżowa będzie o godz. 16.00.
  8. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii będą w dniach 26 – 28 marca 2023 r. Poprowadzi je ks. Krzysztof Gałan – dyrektor Wydziału do Spraw Wychowania Katolickiego Archidiecezji Lubelskiej. Módlmy się w intencji naszych rekolekcji i księdza rekolekcjonisty.
  9. Dzisiaj w II niedzielę miesiąca po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę przeprowadza Grupa Kwestarzy. Bóg zapłać za ofiary złożone na budowę naszego kościoła. Kwestarzom Bóg zapłać za zbiórkę.
  10. W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa będzie w nocy  z 17 na 18 marca 2023 r. Trasa fioletowa im. błogosławionego biskupa Władysława Gorala po raz piąty będzie wiodła przez naszą parafię.  Przy naszej kaplicy będzie stacja II. W tym dniu od godz. 20.00 do 21.30 zapraszamy na  adorację Najświętszego Sakramentu. Zapisy na Ekstremalną Drogę krzyżową przez stronę internetową – edk.lublin.pl  Pielgrzymów chcemy poczęstować herbatą, kawą, ciastem i bułeczkami. Prosimy naszych parafian o przyniesienie ciast – pierników, rogalików, bułeczek, kanapek w dniu 17 marca. Przedstawicieli Rady Duszpasterskiej i innych grup będących w naszej parafii oraz młodzieży prosimy o pomoc logistyczną przy wydawaniu ciasta, bułeczek, herbaty i kawy.
  11. Jutro, 13 marca, rozpoczynamy rekolekcje szkolne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 18.
  12. We wtorek obchodzić będziemy jubileusz 25-lecia powstania Prywatnych Szkół im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Mieczysława Cisło o godz. 10.00 w Kościele Akademickim KUL.
  13. W przyszłą niedzielę 19 marca o godz. 11.40 premierowe wykonanie legendarnego utworu „Miserere mei Deus” Gregorio Allegriego w wykonaniu naszego chóru „Stella Maris” pod dyrekcją Barbary Cedrowskiej. Serdecznie zapraszamy do nowego kościoła 20 minut przed sumą.  Natomiast w niedzielę 26 marca o godz. 17.00 zapraszamy na koncert muzyki wielkopostnej „STABAT MATER DOLOROSA…”  również w nowym kościele. Wystąpią: chór Stella Maris i gościnnie chór KANTYLENA Trzeciego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie pod dyrekcją Karoliny Gołofit.
  14. W przyszłą niedzielę 19 marca ofiary zebrane do puszek przed kaplicą przeznaczone będą na Wielkopostne Dzieło Pomocy „Jałmużna Wielkopostna”.
  15. Serdecznie zachęcamy do wsparcia Caritas Archidiecezji Lubelskiej zabierając za sobą ulotkę ze stolika pod chórem z nr KRS-u Caritas Archidiecezji Lubelskiej do rozliczenia 1.5% podatku. Aby przekazać 1.5 % podatku: należy wpisać w rozliczeniu PIT numer KRS Caritas Archidiecezji Lubelskiej – 00000204819.
  16. Nasza parafia w tym roku organizuje pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 16 – 23 09.2023 r. koszt 4600 zł. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej. Serdecznie zapraszamy.
  17. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  18. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii parafialnej na budowę kościoła: bezimiennie: 200 i 200 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary bezpośrednio poprzez konto parafialne. Nr konta bankowego parafii:  BANK  PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
  19. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: śp. Stanisław Karczmarczyk, lat 86, z ul. Junoszy. Polećmy go i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”

 

OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI
METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

 

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie. W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.

Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu. To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.

Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów. Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża. 

 

Warszawa, 9 marca 2023 roku

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski