Ogłoszenia duszpasterskie 13.08.2023 r.

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

13 sierpnia 2023

1. W miesiącu sierpniu tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które we wtorek ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy naszych żołnierzy Matce Bożej.
  2. Dzisiaj z racji II niedzieli miesiąca zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę prowadzi Rada Duszpasterska. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel i przeprowadzaną zbiórkę Radzie Duszpasterskiej i osobom im pomagającym.
  3. Jutro 14 sierpnia w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim niemieckim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem. W tym dniu będziemy modlić się za pomordowanych w obozach, więzieniach i łagrach.
  4. We wtorek 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na uroczystą liturgię do kościoła przynieśmy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione podczas Mszy Świętych o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.
  5. W naszej parafii trwa zbiórka – zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego, odzieży, butów, zabawek, itp. Zużyty sprzęt prosimy składać na placu przed kaplicą. Makulaturę prosimy składać do kontenera.
  6. Módlmy się o dobrą pogodę dla rolników, aby mogli zebrać zboże z pól.
  7. SMAL
    W dniach 16-20 sierpnia 2023 r. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży organizuje już XI. edycję SMALu – Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej pod hasłem Echo Serca”. Jest to cykliczne wydarzenie w Garbowie, podczas którego młodzi mają możliwość wspólnie przeżywać radość ze spotkania z Jezusem, doświadczać dzielenia się wiarą z innymi, nawiązać nowe znajomości poprzez taneczne integracje i uczestniczyć w koncertach. Na tegorocznym SMALu zagoszczą ks. Kamil Duszek – diecezjalny moderator Ruchu Światło Życie w diecezji siedleckiej, oraz zespoły: „Małe TGD” i raper chrześcijański TAU. Czas trwania całego wydarzenia to 5 dni. Istnieje możliwość także zapisania się na poszczególne dni z pełnym wyżywieniem w dwóch wariantach: z noclegiem lub bez. Nocleg odbywa się wyłącznie pod namiotami. Szczegóły na https://smal.lublin.pl oraz na plakatach i broszurach, które są na ławkach pod chórem.
  8. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  9. A P E L Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o pomoc dla Słowenii. Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Pod wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów Euro. Już po pierwszych doniesieniach o skutkach kataklizmu, Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – pospieszył z pomocą poszkodowanym. Docierają do nas jednak dalsze prośby o  wsparcie. Mając na uwadze rozmiar zniszczeń i odpowiadając na prośby o pomoc, pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15-ty sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi.    Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym. Wszystkich Darczyńców zapewniam o mojej wdzięczności, udzielając pasterskiego błogosławieństwa. + Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański
    Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
  10. Duszpasterz Niewidomych – Ks. Emil, nasz wikariusz, serdecznie zaprasza na Ogólnopolską Pielgrzymkę Niewidomych z osobami towarzyszącymi do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w sobotę 9 września 2023 r. Zapisy w kancelarii parafialnej.
  11. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii na budowę kościoła: bezimiennie 50, 100, 200 zł., z ul. Legionowej 200 zł., z ul. Szarych Szeregów 100 i 400 zł., mieszkańcy bloku z ul. Popiełuszki 35 w comiesięcznej zbiórce 300 zł., Pan Robert Czernicki 300 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary bezpośrednio poprzez konto parafialne. Nr konta bankowego parafii: BANK  PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
  12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Teresa Jaślikowska, lat 96 z ul. Puławskiej, pogrzeb w poniedziałek 14 sierpnia o godz. 11.00, cmentarz na Majdanku, śp. Zbigniew Królik, lat 79 z ul. Szarych Szeregów, pogrzeb w środę 16 sierpnia o godz. 12.00, cmentarz na Majdanku, śp. Ryszard Edward Bolibok, lat 77 z ul. Szarych Szeregów, pogrzeb w czwartek 17 sierpnia o godz. 12.00, cmentarz przy ul. Unickiej. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”