Ogłoszenia duszpasterskie 13.11.2022 r.

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

13 listopada 2022

1. Dziś przeżywamy 33. niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i – jak to mówimy w każdym Credo mszalnym – Jego panowaniu nie będzie końca. Jest to prawda wiary znana już pierwszym chrześcijanom, a którzy bardzo się nią przejmując, kończyli swe modlitwy zawołaniem: Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu! Idąc tym tą drogą, pamiętajmy, że zawsze musimy być przygotowani na spotkanie z Panem.
  2. W dniu dzisiejszym obchodzimy w kościele 6. Światowy Dzień Ubogich. Tematem tegorocznego Dnia są słowa z Ewangelii według św. Marka: „Chrystus dla was stał się ubogim” (por. 2 Kor 8, 9) Również dzisiaj przeżywamy 14. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tematem tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym – Ukraina. Hasłem tegorocznego Dnia Solidarności będzie wezwanie: Uleczyć tęsknotę! Za tydzień po  Mszach świętych będą zbierane ofiar do puszek przed kaplicą na rzecz pomocy ubogim  i bezdomnym przez Caritas.
  3. W dniu dzisiejszym, w II niedzielę miesiąca zbiórka ofiar na budowę kościoła przed kaplicą. Zbiórkę przeprowadza Rada Duszpasterska. Za złożone ofiary do puszek przed kaplicą na budowę kościoła i przeprowadzoną zbiórkę – serdecznie dziękujemy.
  4. Jutro 14 listopada po Mszy świętej o godz. 18.00 kolejne spotkanie grupy I przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania w przyszłym 2023 roku, we wtorek 15 listopada po Mszy świętej o godz. 18.00 kolejne spotkanie grupy II.
  5. Odwołując się do Bożego miłosierdzia w trosce o drogich nam zmarłych, warto pamiętać, że 16 listopada, w wielu diecezjach wspomina się Najświętszą Maryję Pannę Ostrobramską – Matkę Miłosierdzia. Nasze myśli pobiegną tego dnia do Ostrej Bramy w Wilnie. Jej wstawiennictwu polecajmy naszych bliskich zmarłych podczas Mszy Świętej o godz. 18.00. Niech to będzie również dzień pamięci o Polakach, którzy na skutek historycznych i politycznych zmian znaleźli się poza granicami Ojczyzny.
  6. W środę 16 listopada o godz. 18.00 Msza święta przez wstawiennictwo Św. Jana Pawła II i modlitwa w intencji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej – zapraszamy.
  7. W przyszłą niedzielę, 27 listopada, będziemy przeżywali uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela przed Adwentem. Tradycyjnie uroczystość Chrystusa Króla jest świętem Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz dniem Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Decyzją papieża Franciszka od 2021 obchody ŚDM w wymiarze diecezjalnym przeniesione zostały z Niedzieli Palmowej na niedzielną uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
  8. Dzisiaj święcimy opłatki, którymi podzielimy się w Święta Bożego Narodzenia. W naszej parafii opłatki będzie roznosił Pan Michał Szewczyk, który służy przy ołtarzu jako lektor i ceremoniarz. Opłatki są w przeźroczystych kopertach z pieczątkami naszej parafii. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone są na budowę kościoła. Opłatki są również do nabycia w zakrystii.
  9. We wtorek 15 listopada o godz. 16.30 w salce za zakrystią spotkanie dzieci należących do dziecięcej scholi „Goralki” oraz dzieci chętnych do śpiewania w scholi.
  10. W przyszłą niedzielę 20 listopada nasz chór „Stella Maris” będzie śpiewał na Mszy Świętej o godz. 18.00 w parafii garnizonowej.
  11. Dobiegając połowy listopada, nie ustajemy w modlitwach za naszych bliskich zmarłych. W naszej parafii wypominki, bo tak tę modlitwę popularnie nazywamy, są odprawiane codziennie o godz. 17.30. Przy wyjściu z kaplicy znajdują się karty wspominkowe na każdy dzień miesiąca listopada, który możemy sobie wybrać. Po zapisaniu naszych zmarłych na wypominkach prosimy je składać w zakrystii.
  12. Drodzy parafianie bardzo prosimy, aby w związku z ustalaniem dnia i godziny pogrzebu na lubelskich cmentarzach o wcześniejszy kontakt z kancelarią parafialną, chociażby przez telefon zanim potwierdzicie państwo termin i godzinę pogrzebu. Ponieważ jest kilka cmentarzy i często nakładają się na siebie terminy i godziny pogrzebów, nie zawsze możemy w tym dniu i o danej godzinie uczestniczyć w pogrzebie w tym samym czasie na kilku cmentarzach.
  13. Zachęcamy do czytania i kupowania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  14. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w kancelarii w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 30, 300 zł. i 100 euro, z ul. Ogródkowej 150 i 200 zł., z ul. Legionowej 200 zł., z ul. Popiełuszki 150 zł., nowożeńcy Anna i Rafał 200 zł., Kazimierz Stańczak 100 zł., Józefa Chyrchel 50 zł.,Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary bezpośrednio poprzez konto parafialne.  Nr konta bankowego parafii:  BANK  PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
  15. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do wieczności: śp. Danuta Czerwińska, lat 82, z ul. Puławskiej, pogrzeb we wtorek 15.11.2022 r. godz. 11.00, cmentarz przy ul. Unickiej, śp. Janina Dziurdzia – Jurkowska, lat 98, z ul. Głowackiego, pogrzeb we wtorek 15.11.2022 r. godz. 12.00, cmentarz przy ul. Lipowej oraz śp. Jacek Majsiej, lat 67, pogrzeb we 15.11.2022 r. godz. 10.00, cmentarz na Majdanku. Polećmy ich i naszych zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.