Ogłoszenia duszpasterskie 15.11.2020 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

15 listopada 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Dziś przeżywamy 33 niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i – jak to mówimy w każdym Credo mszalnym – Jego panowaniu nie będzie końca. Jest to prawda wiary znana już pierwszym chrześcijanom, a którzy bardzo się nią przejmując, kończyli swe modlitwy zawołaniem: Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu! Idąc tym tropem, pamiętajmy, że zawsze musimy być przygotowani na spotkanie z Panem.
 2. W dniu dzisiejszym obchodzimy w kościele IV Światowy Dzień Ubogich, o czym słyszeliśmy w orędziu Papieża Franciszka. Po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na rzecz pomocy ubogim i bezdomnym przez Caritas.  Natomiast  od jutra będą zbierane dary rzeczowe: długoterminowa  żywność, chemia gospodarcza, środki czystości na rzecz potrzebujących ubogich w parafii, czy też na rzecz kuchni dla ubogich. Dary będzie można składać do kosza przy bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego w kaplicy.
 3. Odwołując się do Bożego miłosierdzia w trosce o drogich nam zmarłych, warto pamiętać, że 16 listopada, czyli jutro, w wielu diecezjach wspomina się Najświętszą Maryję Pannę Ostrobramską – Matkę Miłosierdzia. Nasze myśli pobiegną tego dnia do Ostrej Bramy w Wilnie. Jej wstawiennictwu polecajmy naszych bliskich zmarłych podczas Mszy Świętej o godz. 18.00. Niech to będzie również dzień pamięci o Polakach, którzy na skutek historycznych i politycznych zmian znaleźli się poza granicami Ojczyzny.
 4. Jutro 16 listopada o godz. 18.00 Msza święta przez wstawiennictwo Św. Jana Pawła II.
 5. W sobotę, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dziś, wspominając tamto ofiarowanie, powinniśmy odnawiać w sobie pragnienie poświęcania się Panu Bogu i szukania Jego woli. To liturgiczne wspomnienie jest też okazją do szczególnej modlitewnej pamięci o siostrach klauzurowych, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie.
 6. W przyszłą niedzielę, 22 listopada, będziemy przeżywali uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela przed Adwentem. Tradycyjnie uroczystość Chrystusa Króla jest świętem Akcji Katolickiej.
 7. Dobiegając połowy listopada, nie ustajemy w modlitwach za naszych bliskich zmarłych.
  W naszej parafii wypominki, bo tak tę modlitwę popularnie nazywamy, są odprawiane codziennie o godz. 17.30. Przy wyjściu z kaplicy znajdują się karty wspominkowe na każdy dzień miesiąca listopada, który możemy sobie wybrać. Po zapisaniu naszych zmarłych na wypominkach prosimy je składać w zakrystii.
 8. W przyszła niedzielę 22 listopad o godz. 11.45 zapraszamy na modlitwę w intencji członkiń chóru „Stella Maris”, z okazji 6 rocznicy powstania, dzieci z chóru Perełki, scholi dziecięcej „Goralki”, prowadzonej przez siostrę Noemi, scholi młodzieżowej „Goralki”, Siostry Agnieszki – naszej organistki, rodziców oraz wszystkich grających i śpiewających w naszej parafii z racji wspomnienia 22 listopada Św. Cecylii, patronki  śpiewających i grających z prośbą o Boże błogosławieństwo, potrzebne łaski, zdrowie i opiekę Matki Bożej, świętej Cecylii oraz naszego patrona błogosławionego biskupa Władysława Gorala. Oprawę muzyczną przygotuje chór Stella Maris. Msza święta i śpiew chóru będą transmitowane przez Internet na You Tube. Wejście przez stronę internetową parafii.
 9. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 10. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w kancelarii w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 50 i 100 zł., z ul. Ogródkowej 200 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również tym wszystkim, którzy składają ofiary bezpośrednio na konto parafialne.
 11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Maria Brodowska, lat 68, z ul. Puławskiej. Polećmy ją i naszych zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

W tym tygodniu patronują nam:

 • 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Panem Bogiem; jest patronem ludzi poszukujących sensu życia i zagubionych na drogach wiary (wspomnienie obowiązkowe);
 • 22 XI – św. Cecylia (†III wiek), dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych (wspomnienie obowiązkowe);