Ogłoszenia duszpasterskie 19.02.2023 r.

SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU

19 lutego 2023

1. W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim. Właśnie niedziela jest dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy; jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego; jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc żywy i świadomy udział we Mszy Świętej, wskazujemy na żywotność naszej wiary, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.
  2. Dzisiaj po Mszach świętych zbierane ofiary do puszek przed kaplicą, będą przeznaczone na rzecz Stowarzyszenie Chorych na Padaczkę „Drgawka”. Za złożone ofiary dziękujemy.
  3. W środę, 22 lutego, przypada święto Katedry św. Piotra Apostoła. Święto jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci św. Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali wybrani na pasterzy całego Kościoła powszechnego. Pamiętajmy szczególnie w tym dniu o Papieżu Franciszku.
  4. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 9.00, 16.30, 18.00 i 19.15. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości.
  6. W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomagają nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek Wielkiego Postu w naszej parafii o godz. 17.25 idziemy za Chrystusem Jego drogą krzyżową, a w niedziele o godz. 17.30 uczestniczymy w Gorzkich Żalach. Dla dzieci Droga krzyżowa w piątki Wielkiego Postu o godz. 16.30 z wyjątkiem I piątku miesiąca marca i kwietnia, wówczas Droga krzyżowa będzie o godz. 16.00.
  7. W piątek 24 lutego od godz. 15.00 do godz. 17.30 egzamin kandydatów do bierzmowania.
  8. W przyszłą niedzielę 26 lutego zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na Fundusz Wschodni – Caritas.
  9. 28 lutego 2023 r. o godz. 19.00, w Światowym Dniu Chorób Rzadkich, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny. Jego organizatorzy chcą zwrócić uwagę na bardzo rzadką chorobę CCHS, zwaną klątwą Ondyny. Pacjenci dotknięci tą chorobą przestają oddychać, gdy tylko zapadają w sen. Na scenie wystąpią wybitni artyści, między innymi: Gaba Kulka, Julia Marcell, Krystyna i Wojciech Cugowscy. Będzie też zaprezentowany nominowany do Oskara film dokumentalny opowiadający o chorobie. Dochód z biletów w całości zostanie przeznaczony na badania nad lekiem na tę ultra rzadką chorobę. Szczegóły na stronie internetowej Centrum Spotkania Kultur.
  10. W pierwszą sobotę miesiąca 4 marca 2023 roku, zapraszamy młodzież od lat 16 na dzień skupienia do Sióstr Sercanek, przy ul. Norwida 3, który potrwa od godz. 9.00 do godz. 19.00. Temat dnia skupienia – Posłuchaj jak bije Serce Jezusa.                                           Zapisy telefoniczne lub SMS – S. Zyta tel. 508 412 120  Pani Ania tel. 607 180 073
  11. “Lubelska komórka Fundacji Pro-Prawo do życia zaprasza na kurs dla osób chętnych do włączenia się w obronę życia, który odbędzie się w Lublinie w dn. 04.03.br. (w sobotę) o godz. 8:30. Aby wziąć udział w kursie trzeba zapisać się przez stronę internetową www.stronazycia.pl– zakładkę “Fundacja” – kafelek “Kursy dla proliferów”. Fundacja Pro-Prawo do życia.”Adres strony do zapisów: https://stronazycia.pl/fundacja/kursy/.  W razie pytań bądź wątpliwości,  telefon – 510 433 736 bądź e-mail milena.krol792@gmail.com.
  12. Serdecznie zachęcamy do wsparcia Caritas Archidiecezji Lubelskiej zabierając za sobą ulotkę ze stolika pod chórem z nr KRS -u Caritas Archidiecezji Lubelskiej do rozliczenia 1.5% podatku.  Aby przekazać 1.5 % podatku:   Należy wpisać w rozliczeniu PIT numer KRS Caritas Archidiecezji Lubelskiej – 00000204819.
  13. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  14. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii parafialnej na budowę kościoła: bezimiennie: 300 i 500 zł., z ul. Puławskiej 100 zł., z ul. Legionowej 200 zł., Ks. Stanisław Kluska – proboszcz z Ostrowa Lubelskiego 1000 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary bezpośrednio poprzez konto parafialne. Nr konta bankowego parafii:  BANK  PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
  15. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Edward Borowicz, lat 92 z al. Racławickich, śp. Andrzej Jedliński, lat 72 z ul. Junoszy. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….