Ogłoszenia duszpasterskie 19.05.2024 r.

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

19 maja 2024

1. Zesłanie Ducha Świętego to pamiątka narodzin wspólnoty Kościoła. Apostołowie, umocnieni mocą z wysoka, wyszli z Wieczernika, aby dawać świadectwo o zmartwychwstałym Zbawicielu. Ich misja wciąż trwa i jest kontynuowana w Kościele.
  2. Dzisiaj kończy się liturgiczny okres wielkanocny. Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski czas Komunii świętej wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z zaproszenia i przygotowani przez sakrament pokuty zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.
  3. Jutro tradycyjnie w drugi dzień Zielonych Świąt – 20 maja, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w mistycznym ciele Chrystusa – Kościele. Msze święte w naszej parafii będą sprawowane o godz. 7.00, 9.00 i 18.00.
  4. Miesiąc maj w szczególny sposób jest poświęcony Maryi. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na nabożeństwa majowe wieczorem o godz. 17.40. To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii Loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.
  5. W środę 22 maja wspomnienie Św. Rity z Cascii.
  6. W sobotę 25 maja 2024 r. o godz. 17.00 – pierwsze spotkanie kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania w przyszłym 2025 roku oraz pierwsza celebracja, czyli czuwanie modlitewne młodzieży rozpoczynającej przygotowanie do bierzmowania. Zapraszamy na to spotkanie uczniów obecnych klas VII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich, którzy do tej pory do sakramentu bierzmowania nie przystąpili. Zapisy i składanie deklaracji po które należy zgłosić się do kancelarii parafialnej potrwają do 25 maja b.r. To już ostatni tydzień by się zapisać. Zapraszamy.
  7. W niedzielę 26 maja, będziemy obchodzić Dzień Mamy. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Stąd też zapraszamy wszystkich na wspólną Eucharystię podczas której przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.
  8. W przyszłą niedzielę 26 maja na Mszy świętej o godz. 12.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18 przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. W piątek o godz. 16.00 i w sobotę o godz. 8.30 kolejne próby dla dzieci, a w sobotę 25 maja o godz. 9.30 spowiedź dzieci wraz z rodzinami. Natomiast w piątek 24 maja zapraszamy rodziców dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej na godz. 18.45 do posprzątania kościoła  oraz  prac porządkowych wokół kaplicy i kościoła. Prosimy  również o zabranie za sobą odpowiednich środków i sprzętu. Za pomoc już dziś z góry dziękujemy. W czasie uroczystości Pierwszej  Komunii Świętej samochody będzie można parkować jak co roku za budującym się kościołem wjazd od ul. Popiełuszki, pomiędzy remontowanym ogrodzeniem, a kościołem.
  9. W przyszła niedzielę o godz. 18.00 Msza święta z prośbą o uzdrowienie, a po Mszy świętej modlitwa i uwielbienie Boga. O godz. 19.30 konferencja i świadectwo gościa ks. Artura Hodura – prowadzona przez wspólnotę charyzmatyczną.
  10. Komunikat Metropolity Lubelskiego zapraszający na Marsz Życia i Rodziny w Lublinie

Umiłowani w Chrystusie Panu – Siostry i Bracia!
    26 maja kolejny raz ulicami Lublina przejdzie Marsz dla życia i rodziny. Chcemy dziękować Bogu za bezcenny dar, jakim jest życie. Wyrażamy wdzięczność naszym rodzicom za to, że nas przyjęli jako dar oraz otoczyli miłością i troską. W Dniu Matki zwrócimy się ku naszym mamom i zgromadzimy się pod hasłem „Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Początkiem spotkania będzie Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 15.00. Bezpośrednio po jej zakończeniu przejdziemy ulicami miasta, aż do Ogrodu Saskiego, gdzie pośród piękna zabytkowego parku będziemy przeżywać radość dzieci i wdzięczność dzieci Bożych. Dla najmłodszych będą przygotowane tam liczne atrakcje, między innymi piknik rodzinny. Całość zakończy się koncertem. Wyrazem naszego konkretnego zaangażowania w dziedzinie troski o życie będzie prowadzona zbiórka na rzecz Domu Samotnej Matki w Lublinie oraz na Hospicjum Małego Księcia.
    Zachęcam do uczestnictwa i wyrażenia swojego poparcia dla życia i rodziny. Do zobaczenia!
    Z modlitwą i błogosławieństwem
    Wasz biskup Stanisław

11. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w kancelarii w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie – 1000 zł., na drzwi kościoła 400 zł., z ul. Popiełuszki 500 zł., z ul. Legionowej 100 zł., rodzice dzieci, które przystąpiły tydzień temu do I Komunii Świętej ze Szkoły Podstawowej nr 21 – 5100 zł., rodzice dzieci, które dzisiaj przystępują do pierwszej rocznicy I Komunii Świętej ze Szkoły Podstawowej nr 21 – 2000 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary poprzez konto parafialne. Nr konta bankowego parafii:  BANK  PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
  12. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Wiesława Anna Barańska, lat 89 z al. Racławickich, śp. Kazimierz Niewęgłowski, lat 90, z ul. Głowackiego, pogrzeb we wtorek 21 maja o g. 11.00, cmentarz przy ul. Lipowej. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”