Ogłoszenia duszpasterskie 23.02.2020 r.

SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU

23 lutego 2020

1. W procesie budowania naszej wspólnoty z Panem Bogiem powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim. Właśnie niedziela jest dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy; jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego; jest głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc żywy i świadomy udział we Mszy Świętej, wskazujemy na żywotność naszej wiary, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.
  2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 9.00, 16.30 i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy –  ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
  3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości.
  4. W głębszym przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek Wielkiego Postu w naszej parafii Droga krzyżowa dla dzieci o godz. 16.30, dla młodzieży i dorosłych o godz.17.25 a w niedziele  o godz. 17.30 Gorzkie żale. Nie żałujmy czasu i odwagi, aby w zlaicyzowanym dziś świecie pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym krzyżu – znaku zbawienia. Niech on przypomina, zwłaszcza wrogom Kościoła, że największą wartością w życiu jest miłość płynąca z tego właśnie krzyża: „W krzyżu miłości nauka”.
  5. W przyszłą niedzielę 1 marca przypada święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.
  6. W przyszłą niedzielę zbiórka ofiar do puszki przed kaplicą na Fundusz Wschodni – Caritas.
  7. Spotkanie tworzonego Parafialnego Zespołu Synodalnego będzie miało miejsce 25 lutego we wtorek o godz. 18.45 w salce za zakrystią.
  8. Dzisiaj w naszej parafii jest kiermasz ciast, który prowadzą harcerki, zachęcam do nabycia ciast przez nich wykonanych.
  9. W tym roku z racji 100 rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II nasza parafia organizuje wyjazd na pielgrzymkę autokarową do Włoch. Termin 19 – 28 kwietnia 2020 r. Koszt 2450 zł. Zapraszamy wszystkich chętnych. Zapisy w zakrystii na listę rezerwową. Dzisiaj o godz. 13.15 będzie spotkanie wszystkich wyjeżdżających w salce przy ul. Skautów 3/33 – I klatka.
  10. W zakrystii i kancelarii zapisujemy chętnych na wyjazd w dniu 7 czerwca do Warszawy na beatyfikację Prymasa Polski – Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  11. Siostry Św. Józefa z Lwowa bardzo serdecznie dziękują za dary i ofiary złożone na rzecz prowadzonej przez nich świetlicy dla dzieci, które w minionym tygodniu dostarczyliśmy do Lwowa. Będą się modlić za wszystkich darczyńców razem z dziećmi.
  12. Dziękujemy również tym wszystkim ofiarodawcom, którzy wpłacają ofiary na budowę kościoła na nasze konto parafialne. Bóg zapłać.
  13. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  14. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Irena Skretkowska, lat 93 z ul. Czystej. Polećmy ją i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….