Ogłoszenia duszpasterskie 29.08.2021 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

29 sierpnia 2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  

Zaproszenie Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika na uroczystości Maryjne w Wąwolnicy, Chełmie i Lublinie.  

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Tegoroczne uroczystości Maryjne w sanktuariach naszej archidiecezji będą okazją do dziękczynienia Bogu za beatyfikację wielkiego czciciela Matki Bożej, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do swojego zawołania biskupiego Soli Deo, umieszczonego na frontonie naszej katedry, dodawał słowa Per Mariam. Służył ofiarnie Samemu Bogu przez Maryję. Uczył nas słowem i przykładem, jak odkrywać Jezusa w ramionach Matki i jak uczyć się od Niej zasłuchania się w Słowo Boże i wypełniania go w życiu.

W uroczystościach beatyfikacyjnych dnia 12 września uczestniczyć będą bezpośrednio tylko nieliczni przedstawiciele duchowieństwa i wiernych naszej archidiecezji. Wszystkich wiernych natomiast zachęcam do łączenia się ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie poprzez transmisję telewizyjną. Pamiętajmy jednak, że łączność z Eucharystią poprzez media nie jest wypełnieniem obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej.

Na uroczystości odpustowe do Wąwolnicy, 5 września na godz. 12.00, zaprosiłem w tym roku Księdza Biskupa Jana Sobiło, biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej, rezydującego w Zaporożu na Ukrainie Wschodniej. Ksiądz Biskup Sobiło był kapłanem archidiecezji lubelskiej i ciągle pamięta o naszym Kościele lokalnym. Tutaj przygotował się do kapłaństwa i zdobywał pierwsze doświadczenia duszpasterskie, tak pięknie owocujące w jego posłudze biskupiej na Ukrainie.

8 września o godz. 11.30 uroczystościom odpustowym w Sanktuarium Maryjnym na Chełmskiej Górze będzie przewodniczył Metropolita Przemyski, Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. W obu Sanktuariach zostaną poświęcone także wieńce dożynkowe. Zachęcam do kontynuowania tradycyjnych pielgrzymek do Wąwolnicy i Chełma.

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, będzie gościł w naszej Archikatedrze Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, emerytowany Metropolita Przemyski i były wieloletni Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Umieścimy podarowane przez niego relikwie Krzyża Świętego w kaplicy Krzyża Trybunalskiego, miejscu codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

25 września, w sobotę o godz. 11.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, które miało się odbyć w ubiegłym roku, a z powodu pandemii zostało odłożone. Będzie to jednocześnie dziękczynienie za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, niegdyś Biskupa Lubelskiego. Włączymy go do grona Patronów Synodu i będziemy czerpać z Jego bogatego duchowego przesłania.

W niedzielę 10 października na godz. 12.00 zapraszam Was do Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej na uroczystości odpustowe pod przewodnictwem metropolity lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, który pełnił obowiązki sekretarza dwóch papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Przed nami czas bogaty w ważne wydarzenia. Włączmy się w ich celebrację i prośmy Ducha Świętego, aby jego moc odnowiła oblicze naszego Kościoła.

Wszystkim z serca błogosławię – Wasz biskup Stanisław 

 1. W środę 1 września, przypada 82. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Podczas niedzielnych Mszy Świętych, prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.
 2. W pierwszych dniach września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa św. Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem” (z orędzia na XXXVII Światowy Dzień Pokoju). Prośmy więc Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci i młodzież wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a nasza Ojczyzna uniknęła okrucieństwa wojny i terroryzmu.
 3. Wakacje, dobiegły końca. Na progu nowego roku szkolnego apelujemy o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii.
 4. W środę 1 września dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny. Zatroszczmy się, by rozpoczęły go w imię Boże. Zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli i katechetów na Eucharystię podczas której będziemy modlić się o światło i dary Ducha Świętego w nowym roku.

8.00 Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci, nauczycieli i pracowników ze Szkoły Podstawowej nr 21.

9.00 Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów, nauczycieli i pracowników Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego.  

 1. Przypominam, że z początkiem września wracamy do przedwakacyjnego porządku nabożeństw w naszej parafii: codzienną Eucharystię sprawujemy o godz. 7.00(7.30) i 18.00, w niedziele i święta o godz. 7.30,  9.00,  10.30,  12.00,  16.00  i 18.00, w święta w dni robocze o godz. 7.00, 9.00 i 18.00.
 2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. Podczas pierwszo czwartkowej adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00, będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne oraz misyjne. W piątek spowiedź pierwszo piątkowa dla dzieci od godz. 16.00, Msza święta dla dzieci pierwszo piątkowa o godz. 16.30. W pierwszy piątek podczas nabożeństwa będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. W pierwszą sobotę miesiąca – obok naszych osobistych intencji – matczyne Serce Maryi będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, wszak Maryja jest Matką wszystkich kapłanów i najlepszą Wychowawczynią powołań kapłańskich. Zmiana Tajemnic Różańcowych od godz. 16.30. Adoracja i różaniec od godz. 17.00.
 3. Zapraszamy na pielgrzymkę autokarową po Sanktuariach Włoch w dniach 02 – 11 października 2021 r. Szczegóły i zapisy w kancelarii parafialnej do końca sierpnia.
 4. Dzisiaj po Mszach świętych przed kaplicą zbiórka ofiar do puszek na Fundusz Wspierania Nauki Chrześcijańskiej.
 5. W sobotę 11 września o godz. 19.00 rozpoczyna się 3 cykl konferencji przedmałżeńskich dla narzeczonych. Zainteresowanych zapraszamy do salki za zakrystią.
 6. W dniu 4 września b.r. w sobotę organizujemy pielgrzymkę autokarem lub busem (zależnie od ilości osób) do Wąwolnicy na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Kębelskiej. Wyjazd godz. 18.30, powrót ok. 24.00, koszt 30 zł. Zapisy w zakrystii do czwartku 3 września włącznie.
 7. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła w kancelarii parafialnej: bezimiennie 100 zł., z ul. Lelka – Sowy 200 zł., z ul. Przy Stawie 200 zł., z ul. Legionowej 200 zł., Pan Jerzy Staniak 2500 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary bezpośrednio poprzez konto parafialne.
 8. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.