Ogłoszenia Duszpasterskie 30.08.2020 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

30 sierpnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

 1. We wtorek przypada 1 września, to 81. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Podczas niedzielnych Mszy Świętych, prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna.
 2. W pierwszych dniach września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa św. Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem” (z orędzia na XXXVII Światowy Dzień Pokoju). Prośmy więc Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci i młodzież wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a nasza Ojczyzna uniknęła okrucieństwa wojny i terroryzmu.
 3. Wakacje, dobiegły końca. Na progu nowego roku szkolnego apelujemy o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonują się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na łamaniu chleba.
 4. We wtorek 1 września dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny. Zatroszczmy się, by rozpoczęły go w imię Boże. Zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli i katechetów na Eucharystię podczas której będziemy modlić się o światło i dary Ducha Świętego w nowym roku.
 5. 7.30 Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci, nauczycieli i pracownik  ze Szkoły Podstawowej nr 21.
 6. 9.00 Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów, nauczycieli i pracowników  Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego. Dzień wcześniej tj. 31 sierpnia w poniedziałek o g. 16.30, Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów, nauczycieli i pracowników  Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego.  
 7. Przypominam, że z początkiem września wracamy do przedwakacyjnego porządku nabożeństw w naszej parafii: codzienną Eucharystię sprawujemy o godz. 7.00 (7.30) i 18.00, w niedziele i święta o godz. 7.30,  9.00,  10.30,  12.00,  16.00  i 18.00, w święta w dni robocze o godz. 7.00, 9.00 i 18.00. 
 8. W czwartek 3 września o godz. 16.00 spotkanie KATECHETÓW.
 9. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. Podczas pierwszo czwartkowej adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00, będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii oraz prosić o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne oraz misyjne również z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek spowiedź pierwszo piątkowa dla dzieci od godz. 16.00, Msza święta dla dzieci pierwszo piątkowa o godz. 16.30. W pierwszy piątek podczas nabożeństwa będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą.
 10. W pierwszą sobotę miesiąca – obok naszych osobistych intencji – matczyne Serce Maryi będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, wszak Maryja jest Matką wszystkich kapłanów i najlepszą Wychowawczynią powołań kapłańskich. Zmiana Tajemnic Różańcowych od godz. 16.30.  Adoracja i różaniec od godz. 17.00. 
 11. Rok temu w nocy 30 na 31 sierpnia 2019 spłoną dach Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty. Pamiętając o tamtym wydarzeniu i raz jeszcze dziękując wszystkim tym, którzy ratowali mieszkańców z pożaru tj. wszystkim służbom i naszym parafianom, szczególnie w tym tygodniu módlmy się za mieszkańców domu oraz wszystkich pracownikach z dyrekcją na czele, by jak najszybciej wrócili z powrotem do wyremontowanego i odnowionego Domu.
 12. W sobotę 5 września o godz. 19.00 rozpoczyna się 3 cykl konferencji przedmałżeńskich dla narzeczonych. Zainteresowanych zapraszamy w sobotę do salki za zakrystią. 
 13. W dniu 5 września b.r. w sobotę organizujemy pielgrzymkę autokarem lub busem (zależnie od ilości osób) do Wąwolnicy na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Kębelskiej. Wyjazd godz. 16.30, powrót przed 22.00. Zapisy w zakrystii do czwartku 3 września włącznie. 
 14. Zaproszenie Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika na uroczystości Maryjne w Wąwolnicy i Chełmie. Umiłowani w Chrystusie Panu! Po raz kolejny zwracam się do Was z zaproszeniem na uroczystości Maryjne do naszych głównych sanktuariów. Przemawiając na Jasnej Górze, papież Franciszek mówił do pielgrzymów: „Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie, niech Maryja nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu, pokorną i prostą treść Ewangelii. Prośmy o łaskę abyśmy sobie przyswoili Jej wrażliwość, Jej wyobraźnię w służbie potrzebującym, piękno poświęcenia swojego życia dla innych, bez szukania pierwszeństwa i dzielenia. Niech Ona, Przyczyna naszej radości, która wnosi pokój pośród nawału grzechu i zawirowań historii, wyprasza nam obfitość Ducha Świętego, abyśmy byli sługami dobrymi i wiernymi.” Tegorocznym uroczystościom Maryjnym w Wąwolnicy w niedzielę 6 września o godz. 12.00 będzie przewodniczył Arcybiskup Gnieźnieński i Prymas Polski Wojciech Polak. W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we wtorek 8 września o godz. 11.30, zgromadzimy się wokół Bazyliki Mariackiej na Górze Chełmskiej. Naszej modlitwie przewodniczył będzie Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. W niedzielę, 4 października, o godz. 12.00 spotkamy się w Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji. Odpustowej Eucharystii będzie przewodniczył Biskup Pomocniczy naszej Archidiecezji Adam Piotr Bab. Zachęcam do udziału w tradycyjnych pielgrzymkach pieszych do Wąwolnicy i do Chełma, przy zachowaniu wszystkich przepisów bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii. W obu tych sanktuariach pobłogosławione zostaną wieńce dożynkowe jako wyraz wdzięczności wobec Stwórcy za tegoroczne plony. Wdzięczni za dar św. Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin i w oczekiwaniu na beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego uczmy się, tak jak Prymas Tysiąclecia, służyć samemu Bogu –Soli Deo oddając się całkowicie pod opiekę Matki Najświętszej –zgodnie z papieskim zawołaniem Totus Tuus – Cały Twój! Wszystkim z serca błogosławię Wasz Biskup Stanisław Lublin, 25 sierpnia 2020 r.    
 15. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 16. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. Cecylia Kołodzian, lat 92 z ul. Skautów. Polećmy ją i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek….”