Ogłoszenia duszpasterskie 9.02.2020 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

PIĄTA  NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU

9 lutego 2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Tylko  czerpiąc obficie ze stołu słowa Bożego i eucharystycznego, zostajemy uzdrowieni i umocnieni, aby świadczyć o Chrystusie wśród tych, do których On nas posyła. Pamiętajmy, że w każdym spotkaniu drugi człowiek potrzebuje naszej miłości. Nie będziemy jej mieli, jeśli nie ugruntujemy naszej przyjaźni z Panem Bogiem.
 2. Dzisiaj druga niedziela miesiąca. Po Mszach świętych zbiórka ofiar do puszek na budowę naszego kościoła. Zbiórkę przeprowadza grupa kwestarzy. Za złożone ofiary i przeprowadzoną zbiórkę serdeczne Bóg zapłać.
 3. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Tamte wydarzenia upamiętnia znana i chętnie śpiewana pieśń Po górach, dolinach. Podczas osiemnastu spotkań z Bernadetą Maryja wzywała do modlitwy oraz pokuty i prosiła, aby na miejscu objawień został zbudowany kościół. Tak też się stało. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji.
 4. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących, chorych, osamotnionych. W naszej parafii po Mszy Świętej o godz. 9.00 będzie można przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej kaplicy.
 5. We wtorek 11 lutego po Mszy świętej o godz. 18.00 nabożeństwo do św. Michała Archanioła.
 6. W środę 12 lutego Msza święta zbiorowa przez wstawiennictwo błogosławionego biskupa Władysława Gorala we wszystkich intencjach do niego zanoszonych, a w szczególności z prośbą o błogosławieństwo i opiekę naszego patrona dla wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Będziemy również modlić się w intencji ks. Biskupa Artura Mizińskiego z okazji urodzin.
 7. W czwartek 13 lutego po Mszy świętej o godz. 18.00 spotkanie obowiązkowe wszystkich kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania w kaplicy.
 8. W piątek, 14 lutego, przypada święto św. Cyryla (826-869), mnicha, i Metodego (815-885), biskupa. Ci urodzeni w Cesarstwie Wschodnim bracia, bardzo wykształceni, znający różne języki z hebrajskim, syryjskim i łaciną włącznie, piastujący różne godności kościelne, podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, między innymi do kraju Chazarów na Krymie, do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim (głagolicę). Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański. Tym językiem nadal posługuje się kilkadziesiąt milionów braci prawosławnych i kilka milionów grekokatolików. Obaj święci są uważani za apostołów Słowian.
 9. Święto Cyryla i Metodego jest Dniem Modlitwy za Narody Słowiańskie. Pamiętajmy, że Kościół jest jeden, choć od wieków gromadzi rozmaite narody, tradycje i obrządki.
 10. Tego samego dnia 14 lutego tradycja wspomina św. Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał się wyrzec Chrystusa. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a od jakiegoś czasu także u nas, przyjęło się go czcić jako patrona zakochanych.Niech to będzie okazja do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość się umacniała i aby z Panem Bogiem weszli na wspólną drogę życia.
 11. W niedzielę 16 lutego o godz. 18.00 Msza święta zbiorowa przez wstawiennictwo Św. Jana Pawła II.
 12. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych zbiórka do puszki przed kaplicą na Stowarzyszenie Chorych na Padaczkę ,,Drgawka”.
 13. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii parafialnej na budowę kościoła: bezimiennie z ul Puławskiej 200 zł, z ul. Księżycowej 300 zł, z ul. Lelka Sowy 200 zł, z al. Racławickich 50 i 100 zł, z ul. Skautów 100 zł, Franciszek i Inga 200 zł, mieszkańcy bloku z ul. Popiełuszki 35 w comiesięcznej zbiórce 300 zł. Za złożone ofiary serdeczne Bóg zapłać. Dziękujemy również tym wszystkim ofiarodawcom, którzy wpłacają ofiary na budowę kościoła na konto parafialne. Bóg zapłać.
 14. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, dwutygodnika Droga oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
 15. W tym roku z racji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II nasza parafia organizuje wyjazd na pielgrzymkę autokarową do Włoch. Termin 19 – 28 kwietnia 2020 r. Koszt: 2450 zł. Zapraszamy wszystkich chętnych. Zapisy w zakrystii na listę rezerwową. Od przyszłej niedzieli będzie można pobrać formularz umowy, a za dwa tygodnie 23 lutego o godz. 13.15 będzie spotkanie wszystkich wyjeżdżających.
 16. W naszej parafii powstała Oaza Dzieci Bożych, jest to gałąź Ruchu Światło – Życie, gromadząca dzieci ze szkoły podstawowej, które chcą poznawać Jezusa i pogłębiać swoją więź z Bogiem. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci od klasy III do klasy VI szkoły podstawowej do włączenia się w tą grupę. Spotkania odbywają się w soboty o godz. 15.00 w salce przy kościele i w sali przy ul. Skautów 3/33 – klatka I.
 17.  W naszej parafii wizyta duszpasterska zwana kolędą dobiegła końca.  Jeżeli ze względu na czas pracy lub inne przeciwności ktoś nie mógł przyjąć kapłana w wyznaczonym czasie, prosimy o zgłoszenie tego w zakrystii tak, aby wspólnie ustalić inny dogodny czas.
 18. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Marianna Przychodzeń, lat 89, z ul. Legionowej, śp. Witold Zastawny, lat 75 z ul. Głowackiego (DPS), śp. Barbara Gorczyca, lat 90 z ul. Puławskiej, śp. Janusz Binienda, lat 86 z al. Racławickich, śp. Krystyna Wolińska, lat 84 z ul. Puławskiej, pogrzeb we wtorek 11 lutego o godz. 13.00, cmentarz przy ul. Unickiej, śp. Katarzyna Malejki, lat 85 z ul. Puławskiej. Pogrzeb Pani Katarzyny w najbliższym czasie, termin jeszcze nie ustalony. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: ,,Wieczny odpoczynek….

W tym tygodniu wspominamy:

10 II – św. Scholastyka (†542), dziewica, siostra św. Benedykta, wielkiego założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy: na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu (wspomnienie obowiązkowe).