Ogłoszenia duszpasterskie 11.08.2024 r.

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

11 sierpnia 2024

1. W miesiącu sierpniu tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które w czwartek 15 sierpnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy naszych żołnierzy Matce Bożej.
  2. Dzisiaj z racji II niedzieli miesiąca zbiórka ofiar do puszek przed kaplicą na budowę kościoła. Zbiórkę prowadzi Rada Duszpasterska. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel i przeprowadzaną zbiórkę Radzie Duszpasterskiej.
  3. W poniedziałek 12 sierpnia o godz. 18.00 Mszy święta zbiorowa przez wstawiennictwo błogosławionego biskupa Władysława Gorala.
  4. We wtorek po Mszy świętej o godz. 18.00 nabożeństwo do Św. Michała Archanioła i Nabożeństwo Fatimskie. Zapraszamy.
  5. W środę 14 sierpnia w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim niemieckim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem. W tym dniu będziemy modlić się za pomordowanych w obozach, więzieniach i łagrach.
  6. W czwartek 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na uroczystą liturgię do kościoła przynieśmy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione podczas Mszy Świętych o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty?  Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.
  7. W naszej parafii trwa zbiórka – zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego, odzieży, butów, zabawek, itp. Zużyty sprzęt prosimy składać na placu przed kaplicą przy żółtym kontenerze.
  8. SMAL
    W dniach 21-25 sierpnia 2024 r. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży organizuje już XII. edycję SMALu – Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej pod hasłem „Konfrontacja”. Jest to cykliczne wydarzenie w Garbowie, podczas którego młodzi mają możliwość wspólnie przeżywać radość ze spotkania z Jezusem, doświadczać dzielenia się wiarą z innymi, nawiązać nowe znajomości poprzez taneczne integracje i uczestniczyć w koncertach. Na tegorocznym SMALu zagoszczą br. Szymon Janowski OFM Cap – kapucyn, duszpasterz młodych oraz zespoły: „NiemaGOtu” i raper chrześcijański TAU. Czas trwania całego wydarzenia to 5 dni. Istnieje możliwość także zapisania się na poszczególne dni z pełnym wyżywieniem w dwóch wariantach: z noclegiem lub bez. Nocleg odbywa się wyłącznie pod namiotami. Zapisy dla uczestników spotkania – młodzieży pomiędzy 13 a 30 rokiem życia – odbywają się za pośrednictwem strony internetowej wydarzenia ( https://smal.lublin.pl/zapisy ) do 21 sierpnia br.
  9. Informujemy o wprowadzeniu w naszej parafii Standardów Ochrony Dzieci w Duszpasterstwie Parafialnym.
    • Niniejszy dokument stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)]. Opracowując dokument, braliśmy pod uwagę wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i kościelnego. Osoba zaufania do której można zgłosić zauważone nieprawidłowości to Pani dr Dagmara Musiał, kontakt: tel. 507 041 414. Zachęcamy do zapoznania się z powyższymi standardami w wersji papierowej na tablicy ogłoszeń przy wyjściu z kaplicy, w kancelarii parafialnej lub w internecie na naszej stronie parafialnej.

• Standardy ochrony dzieci to zasady, które mają przyczyniać się do tworzenia bezpiecznego środowiska w taki sposób, by każde dziecko mogło się czuć w parafii dobrze, było w niej akceptowane i szanowane. Standardy określają również sposób reagowania na krzywdę lub niestosowne zachowanie w parafii lub poza nią, a także wyznaczają sposób postępowania z osobą krzywdzoną i sprawcą.
  10. Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny, oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  11. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu w kancelarii na budowę kościoła: bezimiennie 50, 100, 100, 100, 200 zł., z ul. Legionowej 200 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary bezpośrednio poprzez konto parafialne. Nr konta bankowego parafii:  BANK  PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
  12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności śp. Jolanta Stankiewicz, lat 62 z ul. Puławskiej, śp. Paweł Jonkis, lat 65 z ul. Popiełuszki, pogrzeb w poniedziałek 12 sierpnia o godz. 10.00, cmentarz na Majdanku. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”