Ogłoszenia duszpasterskie 23.07.2023 r.

Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie

SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

23 lipca 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Po modlitwie Anioł Pański – 31 stycznia 2021 r. papież Franciszek zaznaczył, że podobnie jak w czasach Symeona i Anny, obojga w podeszłym wieku, także dzisiaj Duch Święty wzbudza w osobach starszych myśli i słowa mądrości. „Z tego powodu postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, w pobliżu wspomnienia świętych Joachima i Anny, «dziadków» Jezusa” Dzisiaj obchodzimy go po raz trzeci. Wszystkim Babciom, Dziadkom i Osobom Starszym składamy najserdeczniejsze życzenia.
  2. Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw, przez wstawiennictwo św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących oraz orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Z tej racji w dniu dzisiejszym po każdej Mszy świętej jest błogosławieństwo kierowców, podróżujących, samochodów i innych pojazdów. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Ofiary, które złożymy dzisiaj do puszki przed kaplicą przeznaczone będą na MIVA POLSKA – pomoc misjonarzom na misjach.
  3. W poniedziałek 24 lipca wspomnienie Św. Kingi (1234-1292). Córki króla węgierskiego Beli IV, żony polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich.
  4. We wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.
  5. We wtorek 25 lipca obchodzimy również wspomnienie Św. Krzysztofa, zapraszamy na Mszę świętą o godz. 7.00 w intencji Pana Krzysztofa Wardy, naszego zakrystianina z okazji imienin i urodzin.
  6. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności.
  7. Módlmy się o dobrą pogodę dla rolników, aby mogli bezpiecznie zebrać plony w czasie żniw.
  8. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziały w 45. Pieszej Pielgrzymce Na Jasną Górę w dniach 3 – 14 sierpnia 2023 r. W drodze na Jasną Górę przyświecać będzie hasło „Drogowskazy Wiary”. Zachęcamy również do wpłat na fundusz solidarnościowy  „Idę z Tobą” dla tych,  którzy nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce, a chcieli by zanieść Matce Bożej Częstochowskiej swoją intencję. Zapisy intencji w parafii przyjmujemy tylko do 31 lipca. 45. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 3 sierpnia z placu przy Archikatedrze Lubelskiej po Mszy świętej o godz. 8.30. Szczegóły na www.pielgrzymka.lublin.pl  Serdecznie zapraszamy.
  9. W naszej parafii trwa zbiórka – zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego i makulatury. Zużyty sprzęt prosimy składać na placu przed kaplicą. Środki w ten sposób zebrane zostaną przekazane na budowę kościoła.
  10. Na placu przed kościołem stoi kontener na niepotrzebną odzież, buty, zabawki, itp. które zasilą Bractwo Miłosierdzia, im. Św. Brata Alberta dla bezdomnych i potrzebujących z ul. Zielone.Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
  11. SMAL
    W dniach 16-20 sierpnia 2023 r. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży organizuje już XI. edycję SMALu – Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej pod hasłem Echo Serca”. Jest to cykliczne wydarzenie w Garbowie, podczas którego młodzi mają możliwość wspólnie przeżywać radość ze spotkania z Jezusem, doświadczać dzielenia się wiarą z innymi, nawiązać nowe znajomości poprzez taneczne integracje i uczestniczyć w koncertach. Na tegorocznym SMALu zagoszczą ks. Kamil Duszek – diecezjalny moderator Ruchu Światło Życie w diecezji siedleckiej, oraz zespoły: „Małe TGD” i raper chrześcijański TAU. Czas trwania całego wydarzenia to 5 dni. Istnieje możliwość także zapisania się na poszczególne dni z pełnym wyżywieniem w dwóch wariantach: z noclegiem lub bez. Nocleg odbywa się wyłącznie pod namiotami.Szczegóły na https://smal.lublin.pl oraz na plakatach i broszurach, które są na ławkach pod chórem.
  12. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 10, 50, 100, 100, 300 i 1000 zł., Ania z Ukrainy 50 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary bezpośrednio poprzez konto parafialne. Nr konta bankowego parafii:  BANK  PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
  13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Marian Pomykalski, lat 90 z ul. Dubois, śp. Roman Dobrowolski, lat 68 z ul. Puławskiej, śp. Czesław Tarkowski, lat 97 z Strzel Opolskich, śp. Wiesław Cichocki, lat 66 z ul. Puławskiej, śp. Halina Artyszuk, lat 68 z ul. Popiełuszki, śp. Jan Jabłoński, lat 84 z ul. Junoszy, pogrzeb w czwartek 27 lipca o godz. 12.00, cmentarz na Majdanku.  Polećmy ich  i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”
  14. 22 lipca 1944 r. Niemcy wycofując się przed wojskami sowieckimi, które zbliżały się do Lublina, w ciągu dwóch godzin rozstrzelali ponad 300 osób. Mieszkańcy Lublina, którzy po opuszczeniu Zamku przez Niemców, przyszli szukać swoich bliskich, zobaczyli w celach stosy ludzkich ciał. Wielu więźniów zostało zamordowanych strzałem w tył głowy, co później komunistyczna propaganda wykorzystywała jako argument na niemieckie sprawstwo zbrodni katyńskiej. 28 lipca 1944 r. odbył się uroczysty pogrzeb 127 ofiar masakry, które pochowano u podnóża Zamku. Zwłoki innych rozstrzelanych zabrały ich rodziny. Ciała pogrzebanych u podnóża Zamku ludzi ekshumowano w 1954 r. i złożono w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ul. Lipowej. W okresie okupacji niemieckiej przez więzienie na Zamku Lubelskim przeszło ok. 40 tys. ludzi z czego 18,6 tys. deportowano do obozów. W egzekucjach i samochodowej komorze gazowej straconych zostało 4,5 tys. więźniów, a 2,2 tys. zmarło na skutek tortur lub chorób i wycieńczenia. Losy kilku tysięcy więzionych tu ludzi są nieznane.