Parafia Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie
SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
23 lipca 2023
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
- Po modlitwie Anioł Pański – 31 stycznia 2021 r. papież Franciszek zaznaczył, że podobnie jak w czasach Symeona i Anny, obojga w podeszłym wieku, także dzisiaj Duch Święty wzbudza w osobach starszych myśli i słowa mądrości. „Z tego powodu postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, w pobliżu wspomnienia świętych Joachima i Anny, «dziadków» Jezusa” Dzisiaj obchodzimy go po raz trzeci. Wszystkim Babciom, Dziadkom i Osobom Starszym składamy najserdeczniejsze życzenia.
- Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw, przez wstawiennictwo św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących oraz orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Z tej racji w dniu dzisiejszym po każdej Mszy świętej jest błogosławieństwo kierowców, podróżujących, samochodów i innych pojazdów. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Ofiary, które złożymy dzisiaj do puszki przed kaplicą przeznaczone będą na MIVA POLSKA – pomoc misjonarzom na misjach.
- W poniedziałek 24 lipca wspomnienie Św. Kingi (1234-1292). Córki króla węgierskiego Beli IV, żony polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich.
- We wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz 12,1-2). Jego krótkie życie świadczy o tym, że tylko miłość i pokorna służba są drogą do prawdziwej wielkości.
- We wtorek 25 lipca obchodzimy również wspomnienie Św. Krzysztofa, zapraszamy na Mszę świętą o godz. 7.00 w intencji Pana Krzysztofa Wardy, naszego zakrystianina z okazji imienin i urodzin.
- W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności.
- Módlmy się o dobrą pogodę dla rolników, aby mogli bezpiecznie zebrać plony w czasie żniw.
- Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziały w 45. Pieszej Pielgrzymce Na Jasną Górę w dniach 3 – 14 sierpnia 2023 r. W drodze na Jasną Górę przyświecać będzie hasło „Drogowskazy Wiary”. Zachęcamy również do wpłat na fundusz solidarnościowy „Idę z Tobą” dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce, a chcieli by zanieść Matce Bożej Częstochowskiej swoją intencję. Zapisy intencji w parafii przyjmujemy tylko do 31 lipca. 45. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 3 sierpnia z placu przy Archikatedrze Lubelskiej po Mszy świętej o godz. 8.30. Szczegóły na www.pielgrzymka.lublin.pl Serdecznie zapraszamy.
- W naszej parafii trwa zbiórka – zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego i makulatury. Zużyty sprzęt prosimy składać na placu przed kaplicą. Środki w ten sposób zebrane zostaną przekazane na budowę kościoła.
- Na placu przed kościołem stoi kontener na niepotrzebną odzież, buty, zabawki, itp. które zasilą Bractwo Miłosierdzia, im. Św. Brata Alberta dla bezdomnych i potrzebujących z ul. Zielone.Zachęcamy do czytania i nabywania tygodników katolickich: Niedziela, Gość Niedzielny oraz miesięcznika Mały Gość Niedzielny i L’osservatore Romano.
- SMAL
W dniach 16-20 sierpnia 2023 r. Centrum Duszpasterstwa Młodzieży organizuje już XI. edycję SMALu – Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej pod hasłem „Echo Serca”. Jest to cykliczne wydarzenie w Garbowie, podczas którego młodzi mają możliwość wspólnie przeżywać radość ze spotkania z Jezusem, doświadczać dzielenia się wiarą z innymi, nawiązać nowe znajomości poprzez taneczne integracje i uczestniczyć w koncertach. Na tegorocznym SMALu zagoszczą ks. Kamil Duszek – diecezjalny moderator Ruchu Światło Życie w diecezji siedleckiej, oraz zespoły: „Małe TGD” i raper chrześcijański TAU. Czas trwania całego wydarzenia to 5 dni. Istnieje możliwość także zapisania się na poszczególne dni z pełnym wyżywieniem w dwóch wariantach: z noclegiem lub bez. Nocleg odbywa się wyłącznie pod namiotami.Szczegóły na https://smal.lublin.pl oraz na plakatach i broszurach, które są na ławkach pod chórem. - Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone w tym tygodniu na budowę kościoła: bezimiennie 10, 50, 100, 100, 300 i 1000 zł., Ania z Ukrainy 50 zł. Serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary. Dziękujemy również wszystkim naszym parafianom, gościom, darczyńcom, składającym ofiary bezpośrednio poprzez konto parafialne. Nr konta bankowego parafii: BANK PKO S.A. V O/LUBLIN 67 1240 1503 1111 0010 0301 0337
- W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Marian Pomykalski, lat 90 z ul. Dubois, śp. Roman Dobrowolski, lat 68 z ul. Puławskiej, śp. Czesław Tarkowski, lat 97 z Strzel Opolskich, śp. Wiesław Cichocki, lat 66 z ul. Puławskiej, śp. Halina Artyszuk, lat 68 z ul. Popiełuszki, śp. Jan Jabłoński, lat 84 z ul. Junoszy, pogrzeb w czwartek 27 lipca o godz. 12.00, cmentarz na Majdanku. Polećmy ich i naszych zmarłych Miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”
- 22 lipca 1944 r. Niemcy wycofując się przed wojskami sowieckimi, które zbliżały się do Lublina, w ciągu dwóch godzin rozstrzelali ponad 300 osób. Mieszkańcy Lublina, którzy po opuszczeniu Zamku przez Niemców, przyszli szukać swoich bliskich, zobaczyli w celach stosy ludzkich ciał. Wielu więźniów zostało zamordowanych strzałem w tył głowy, co później komunistyczna propaganda wykorzystywała jako argument na niemieckie sprawstwo zbrodni katyńskiej. 28 lipca 1944 r. odbył się uroczysty pogrzeb 127 ofiar masakry, które pochowano u podnóża Zamku. Zwłoki innych rozstrzelanych zabrały ich rodziny. Ciała pogrzebanych u podnóża Zamku ludzi ekshumowano w 1954 r. i złożono w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ul. Lipowej. W okresie okupacji niemieckiej przez więzienie na Zamku Lubelskim przeszło ok. 40 tys. ludzi z czego 18,6 tys. deportowano do obozów. W egzekucjach i samochodowej komorze gazowej straconych zostało 4,5 tys. więźniów, a 2,2 tys. zmarło na skutek tortur lub chorób i wycieńczenia. Losy kilku tysięcy więzionych tu ludzi są nieznane.